Filmy o psychopatach – TOP 10
13.01.2017 | aktual.: 18.04.2019 10:40
Filmowi psychopaci są uosobieniem wszystkich naszych lęków. Trudni do zdefiniowania, tajemniczy i nieprzewidywalni – w umysłach takich bohaterów rysują się najbardziej przerażające wizje, które potrafią wywołać u widzów gęsią skórkę. Filmy o psychopatach, choć często makabryczne, cieszą się jednak sporą popularnością. Niektóre z nich zdołały nawet zyskać miana arcydzieła.
Filmy o psychopatach to nie tylko obrazy makabrycznych zbrodni. Najlepsze tytuły poświęcone groźnym szaleńcom doskonale zagłębiają się w osobowość takich bohaterów i w jakiś sposób próbują wytłumaczyć ich zachowanie. Produkcje tego typu często stanowią dowód na to, że mimo strachu przed skrajną przemocą, widzowie z jakiegoś powodu chcą ją oglądać na wielkim ekranie.
W piątek 13 stycznia do polskich kin wszedł długo wyczekiwany dramat Petra Kazdy i Tomáša Weinreba – „Ja, Olga Hepnarova”. Oparty na faktach film opowiada o niezrównoważonej psychicznie kobiecie, która wjechała ciężarówką w grupę ludzi czekających na jednym z praskich przystanków tramwajowych. W tytułową rolę wciela się Michalina Olszańska.
Z okazji premiery obrazu przedstawiamy zestawienie 10 najbardziej pamiętnych filmów o psychopatach. Przypomnijmy sobie największych kinowych szaleńców, którzy niezmiennie od lat wywołują u nas dreszczyk przerażenia.
"To nie jest kraj dla starych ludzi"
Zestawienie najlepszych filmów o psychopatach otwiera doskonały thriller braci Coen – „To nie jest kraj dla starych ludzi”. Ekranizacja powieści Cormaca McCarthy’ego przedstawia losy myśliwego, który znajduje dwa miliony dolarów i paczkę heroiny. Odnalezione fanty staną się jednak jego przekleństwem. W ślad za mężczyzną rusza płatny i bezwzględny zabójca o psychopatycznych skłonnościach. Morderca nie cofnie się przed niczym, by odzyskać utracony łup. Film został uhonorowany czterema Oscarami i dwoma Złotymi Globami. W rolach głównych Josh Brolin, Javier Bardem i Tommy Lee Jones.
"Teksańska masakra piłą mechaniczną"
„Teksańska masakra piłą mechaniczną” to bez dwóch zdań jeden z najbardziej szalonych i kontrowersyjnych filmów w całej historii kina. Choć dziś jego realizacja może wywoływać u niektórych widzów uśmiech politowania, to trzeba zdawać sobie sprawę, że w chwili premiery przerażające sceny z Leathermanem nie pozwalały kinomanom zasnąć po seansie. Horror to opowieść o grupce przyjaciół, którzy zatrzymują się w opuszczonym domu. Nieoczekiwanie dwoje bohaterów znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Wszystko wskazuje na to, że odwiedzili oni pobliskich sąsiadów. Młodzi bohaterowie nie wiedzą jednak, że w oddalonym nieopodal budynku mieszka psychopata grasujący w masce wykonanej z ludzkiej skóry. Reżyserem „Teksańskiej masakry…” jest Tobe Hooper. W rolach głównych Marilyn Burns, Allen Danziger i Gunnar Hansen.
"Maniak"
"Maniak" Williama Lustiga to krwawa opowieść o dozorcy w apartamentowcu, który po zmroku staje się seryjnym mordercom. Ciała ofiar wykorzystywane są przez zabójcę do "zdobienia" jego pokaźnej kolekcji manekinów. Tytułowy maniak zakłada na nie ubrania denatów, a także mocuje na głowach lalek zdobyte skalpy. W roli głównej Joe Spinell. Film ten to prawdziwa klasyka wśród horrorów lat 80. Obraz Lustiga doczekał się swojego remake'u w roku 2012. Jego autorem jest Franck Khalfoun, a w postać psychopatycznego zabójcy wcielił się Elijah Wood.
"Pachnidło. Historia mordercy"
„Pachnidło. Historia mordercy” w reżyserii Toma Tykwera opowiada o młodym mężczyźnie, który został obdarowany ponadprzeciętnym węchem. Bohater od zawsze interesował się zapachami i to właśnie im poświęcał najwięcej uwagi. Dzięki niezwykłym zdolnościom zdobył on zatrudnienie u znanego włoskiego perfumiarza. To pod jego wodzą mężczyzna poznał tajniki produkcji pięknych aromatów. Z czasem dar bohatera staje się jego przekleństwem. Za wszelką cenę chce on stworzyć idealny zapach kobiety. Aby to zrobić, musi posunąć się do makabrycznych zbrodni. Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej powieści Patricka Süskinda. W rolach głównych Ben Whishaw, Alan Rickman, Dustin Hoffman i Rachel Hurd-Wood.
"American Psycho"
Kolejną produkcją w zestawieniu najlepszych filmów o psychopatach, jest trzymający w napięciu „American Psycho” w reżyserii Mary Harron. Ekranizacja powieści Breta Eastona Ellisa o tym samym tytule przedstawia losy typowe amerykańskiego yuppie, który za dnia wiedzie życie zapracowanego i spełnionego biznesmana, a w wolnych chwilach bestialsko morduje niewinne ofiary. W roli głównej fenomenalny i złowieszczy Christian Bale. Oprócz niego w obsadzie znaleźli się m.in. Willem Dafoe oraz Jared Leto.
"Zodiak"
Wyjątkowym filmem o psychopacie jest „Zodiak” Davida Finchera. Jego niezwykłość polega na tym, że postać szaleńca ani razu nie pojawia się na ekranie, a i tak wprowadza ona w fabule sporo zamieszania. Obraz ten to oparta na faktach historia śledztwa tajemniczego seryjnego mordercy, który terroryzuje San Francisco. Mężczyzna przyznaje się w przesyłanych policji wiadomościach do popełnienia 37 zbrodni. Psychopata zaczyna pogrywać z funkcjonariuszami, którzy nie potrafią namierzyć zabójcy. Wkrótce o sprawie dowiadują się dziennikarze. Cyniczny Paul Afery (Robert Downey Jr.) rusza śladem niezrównoważonego przestępcy. Wraz z nim poszukiwania kontynuują inspektor David Toschim (Mark Ruffalo)
oraz rysownik komiksów Robert Graysmith (Jake Gyllenhaal).
"Psychoza"
Psychopaci pojawiali się również u samego mistrza horroru – Alfreda Hitchcocka. Najsłynniejszym szaleńcem w dorobku reżysera jest oczywiście Norman Bates z kultowej „Psychozy”. Film opowiada o młodej dziewczynie, która uciekła od swojego narzeczonego z walizką pełną pieniędzy. Bohaterka zatrzymuje się na noc w przydrożnym motelu. Tego strzeże pewien tajemniczy młodzieniec. Chłopak okazuje się szaleńcem, który morduje swoich gości. To jednak niejedyna tajemnica, jaką skrywa Norman Bates. Na jego trop wpada wkrótce zrozpaczony narzeczony ostatniej ofiary mordercy. W rolach głównych Anthony Perkins, Vera Miles i John Gavin.
"Funny Games"
W zestawieniu najlepszych filmów o psychopatach nie mogło zabraknąć rewelacyjnego „Funny Games” w reżyserii Michaela Hanekego. Trzymający w napięciu dramat opowiada o pewnej rodzinie, która przyjeżdża do swojego domu letniskowego. Nieoczekiwanie familii wizytę składa dwóch ubranych w stroje do golfa młodzieńców. Niewinne odwiedziny zamieniają się w koszmar, gdy Paul i Peter okazują się pozbawionymi skrupułów szaleńcami. Bohaterowie terroryzują rodzinę i zaczynają się nad nią znęcać fizycznie oraz psychicznie. „Funny Games” jest nonszalancką i oryginalną grą prowadzoną przez reżysera, która ma na celu udowodnić, że widzowie uwielbiają przyglądać się przemocy. W rolach głównych Ulrich Mühe, Frank Giering, Arno Frisch, Susanne Lothar i Stefan Clapczynski.
"Siedem"
„Siedem” Davida Finchera to prawdziwa legenda kina kryminalnego oraz thrillerów. Ponadczasowe dzieło z Bradem Pittem, Morganem Freemanem oraz Kevinem Spaceyem w rolach głównych przedstawia kulisy śledztwa prowadzonego przez dwóch amerykańskich detektywów. Próbują oni złapać szalonego seryjnego mordercę, który wybiera swoje ofiary według określonego schematu. Tym okazują się zapisane w piśmie świętym grzechy główne. Gdy wreszcie psychopata trafia w ręce policji, ma on w zanadrzu jeszcze jedną makabryczną niespodziankę…
"Milczenie owiec"
Na końcu zestawienia znalazło się oczywiście „Milczenie owiec” z fenomenalnym Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Jego kreacja przerażającego Hannibala Lectera to bez wątpienia jednak z najbardziej pamiętnych ról w całej historii X muzy. Obraz Jonathana Demme’a opowiada o młodej agentce Clarice Starling (Jodie Foster), która stara się złapać groźnego seryjnego mordercę. Pomóc ma jej w tym osadzony i psychicznie niezrównoważony bandyta Hannibal Lecter, skazany m.in. za zabicie i zjedzenie swoich ofiar. Między funkcjonariuszką a więźniem rozpoczyna się jedyna w swoim rodzaju psychologiczna rozgrywka.