Trwa ładowanie...
18-10-2006 14:01

Filmy Świata Ale Kino!

Filmy Świata Ale Kino!
d2rof76
d2rof76

Drugą edycję Festiwalu Filmy Świata Ale Kino! zainauguruje 15 listopada film chiński „Martwa natura” nagrodzony Złotym Lwem na tegorocznym MFF Wenecja. Po raz pierwszy w Polsce zobaczyć można będzie retrospektywę filmów Jia Zhang-Ke uważanego za najwybitniejszego twórcę kina niezależnego w Państwie Środka.

Na zakończonym w zeszłym miesiącu 63. MFF Wenecja jury pod przewodnictwem Catherine Deneuve przyznało nagrodę główną – Złotego Lwa, filmowi chińskiemu Martwa natura ( Sanxia haoren ) w reżyserii Jia Zhang-Ke.

Akcja filmu rozgrywa się w mieście Fengjie, które powoli pogrąża się w wielkim sztucznym jeziorze powstałym na skutek spiętrzenia wód rzeki Jangcy przez tamę Trzech Przełomów. Stary świat pogrąża się w niebycie z wyjątkiem najcenniejszych obiektów ocalonych lub wyszabrowanych przez ludzi, zaś nowa rzeczywistość z dnia na dzień przybiera nowe, obce w tym miejscu formy.

Werdykt jury spotkał się z uznaniem publiczności weneckiej imprezy, której nieobca jest twórczość Jia Zhang-Ke . Martwa natura to jego trzeci film pokazywany w konkursie tego najstarszego na świecie festiwalu. Wcześniej można było zobaczyć na Lido Platformę (Zhantai, 2000) oraz Świat (Shinje, 2004).

d2rof76

Pozostałe filmy Jia Zhang-Ke miały premiery na dwóch innych największych imprezach filmowych świata, debiutancki Kieszonkowiec (Xiao Wu, 1997) był pokazywany na Berlinale, zaś Nieznane rozkosze (Ren xiao yao, 2002) w konkursie MFF Cannes. W programie 2. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! znajdą się wszystkie pełnometrażowe filmy fabularne Jia Zhang-Ke.

Pokazy filmów w ramach 2. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! odbędą się w:

  • Warszawie (15-26 listopada, kina Muranów, Kinoteka, KINO.LAB)
  • Poznaniu (18-21 listopada, kino Pałacowe)
  • Gdańsku (20-23 listopada, kino Żak) i
  • Krakowie (23-26 listopada, kino Pod Baranami). Informacje o imprezie na www.manana.pl oraz www.alekino.pl.
d2rof76
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rof76