''From One Second To The Next'': Tak się kończy pisanie sms‑ów podczas jazdy
W samych Stanach Zjednoczonych co roku z powodu używania telefonów komórkowych w czasie jazdy ginie 100 tysięcy osób. Czy dramatyczny i szokujący film dokumentalny „From One Second To The Next” ma szansę wpłynąć na bezmyślne zachowanie kierowców?
Przed niebezpiecznymi skutkami korzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu ostrzegano już wielokrotnie, zazwyczaj jednak bez większego skutku. Do kampanii społecznej, której celem jest uświadomienie ludziom zagrożeń płynących z „wysyłania SMS-ów za kółkiem”, dołączył znany reżyser Werner Herzog.
Wstrząsnąć widzem
Herzog zapowiada, że jego celem jest wstrząśnięcie widzem, przerażenie go, bo to najlepszy sposób, aby ustrzec ludzi przed grożącym im niebezpieczeństwem.
W swoim dokumencie reżyser skupia się przede wszystkim na pokazaniu emocji i uczuć targających odpowiedzialnymi za cudzą śmierć kierowcami, jak również cierpienia rodzin ofiar, które już nigdy nie zobaczą swoich bliskich.
Wierzy, że tak uda mu się dotrzeć do jak największej liczby widzów.
To może poczekać!
W kampanii społecznej „It Can Wait” („To może poczekać”) nie oszczędza się widzowi dramatycznych szczegółów. Można poznać historię rodzeństwa, które przechodziło przez jezdnię, gdy uderzył w nie samochód.
Kierowca nie zauważył pieszych, bo zajęty był – oczywiście – pisaniem SMS-a. Potrącony chłopiec przeżył, ale jest sparaliżowany, a w oddychaniu pomaga mu respirator.
Zabójcze SMS-y
Takich opowieści jest więcej. Zajęty SMS-owaniem kierowca uderzył w inny pojazd, zabijając trójkę dzieci; rodzice przeżyli, choć w ciężkim stanie trafili do szpitala.
Pisząca SMS-a za kółkiem kobieta traci panowanie nad samochodem i uderza w spacerującą z psem dziewczynę. Pies ginie na miejscu, a dziewczyna przez klika miesięcy leży w śpiączce. Do dziś jest niepełnosprawna.
Życie po tragedii
Dokument Herzoga „From One Second To The Next” składa się z czterech części: „The X Man”, „A Letter From Martin”, „Our Sister Debbie” i „Reaching For The Stars” – to zarazem historie czterech osób opowiadających o dramatycznych wydarzeniach ze swojego życia.
Zobaczcie, do czego może doprowadzić korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. To mogło przydarzyć się i wam – zdaje się mówić reżyser.
SMS = śmierć
- Pisanie SMS-ów w trakcie prowadzenie samochodu może mieć poważne konsekwencje – ostrzega reżyser. Bohaterowie jego dokumentu muszą żyć dalej, wiedząc, że ponoszą odpowiedzialność za cudzą śmierć.
„To może poczekać” – zapewniają zaangażowani w kampanię członkowie organizacji „It Can Wait”. Jeśli dostajesz SMS-a w czasie jazdy, zaczekaj, zatrzymaj się. Pamiętaj, że odebranie takiej wiadomości może mieć naprawdę katastrofalne skutki.
(sm/mn/mf)