Trwa ładowanie...
d4iuu6g

"Frost" z Vanessą Paradis i Andrzejem Chyrą zostanie pokazany na 70. festiwalu w Cannes

"Szron", czyli polska koprodukcja współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, zostanie pokazany na 70. festiwalu w Cannes w prestiżowej sekcji Quinzaine des Realisateurs - poinformował PISF. W filmie grają m.in. Vanessa Paradis, Andrzej Chyra i Weronika Rosati. Reżyseruje ceniony litewski filmowiec Sharunas Bartas.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Vanessa Paradis w filmie "Szron"
Vanessa Paradis w filmie "Szron" (Materiały prasowe)
d4iuu6g

"Frost” to opowieść o młodym Litwinie Rokasie (w tej roli Mantas Janciauskas), który nigdy nie doświadczył koszmaru wojny, choć całe życie dorastał w jej cieniu. Mężczyzna wyrusza z Wilna do dotkniętej konfliktem zbrojnym Ukrainy jako członek konwoju z pomocą humanitarną. Rokas wkrótce poznaje dwójkę reporterów (Vanessa Paradis i Andrzej Chyra), którzy w potwornych, bolesnych okolicznościach pomagają mu przekroczyć psychologiczne granice, a także odnaleźć miłość.

- Sharunas tworzył swój film od samego początku z myślą o Andrzeju - mówiła niedawno w rozmowie z naszą redakcją Maria Blicharska, jedna z polskich producentek z firmy Donten & Lacroix Films. *- To na pewno najważniejsza rola zagraniczna w filmie, rola drugoplanowa, ale ważna i trudna, mająca znaczący wpływ na fabułę filmu, podobnie jak rola Vanessy. Oboje wcielają się w postaci międzynarodowych korespondentów wojennych, którzy z różnych powodów znaleźli się na Ukrainie. Vanessa bardzo ceni pracę Andrzeja i widzimy między nimi prawdziwą współpracę. *

d4iuu6g

Film jest owocem współpracy francuskich, litewskich, ukraińskich i polskich producentów. W grudniu zeszłego roku Vanessa Paradis była widziana na planie zdjęciowym w Kijowie.

- Filmowy konwój z pomocą humanitarną zatrzymuje się na wschodnich terytoriach Polski. Planowane są zdjęcia w Białymstoku i okolicach. Zdjęcia trwają od grudnia, to bardzo skomplikowany plan, który zakończymy dopiero w marcu – mówiła kilka miesięcy temu Blicharska.

Zapytana przez nas o udział Weroniki Rosati producentka zdradziła, że aktorka wystąpiła na planie gościnnie.

d4iuu6g

- Był to na razie jeden dzień zdjęciowy. Nie możemy potwierdzić, czy jest to znacząca rola. Zdjęcia nadal trwają, a Sharunas tworzy w bardzo wyjątkowy sposób.

Reżyser "Szronu" Sharunas Bartas to ceniony litewski filmowiec, nagradzany na Festiwalach w Wenecji ("Wolność", 2000) i Berlinie ("Trzy dni", 1992). Jego ostatnie projekty to dramat "Pokój nam w naszych snach" z 2015 roku oraz dokument "Watermark".

Blicharska podkreśla, że "Frost" to dziewiąty film długometrażowy litewskiego reżysera.

d4iuu6g

- To kino bardzo wyjątkowe, reżyser jest uznany przez krytyków za jednego z największych współczesnych artystów litewskich, a jego nowy film jest zaangażowany nie tylko politycznie – to przede wszystkim dzieło o ogromnej ambicji artystycznej, wyjątkowej plastyce.

- Budżet filmu to ponad 6 mln złotych – dodaje Blicharska. - Co ciekawe i dość wyjątkowe, koproducentami filmu Sharunasa z wszystkich krajów są kobiety. Jeden reżyser i pięć producentek! Mamy też w ekipie na planie jeszcze jedną Polkę. Patrycja Lewandowska jest operatorem drugiej kamery.

Nowy film Bartasa z udziałem polskich gwiazd przykuł uwagę prestiżowego serwisu "Variety", zaś francuski "Liberation" umieścił go na liście dwudziestu najlepiej zapowiadających się obrazów 2017 roku.

Andrzej Chyra ONS.pl
Andrzej Chyra (ONS.pl)
d4iuu6g

Podziel się opinią

Share
d4iuu6g
d4iuu6g