Trwa ładowanie...

"Gra o tron" 7. sezon: najlepsze, co może nam obecnie zaoferować telewizja [RECENZJA BLU-RAY]

"Gra o tron" (org. "Game of Thrones") wielkimi krokami zbliża się do końca. Wiadomo już, że finałowy 8. sezon hitu HBO będzie składał się z sześciu odcinków. Wciąż nie ogłoszono jednak daty premiery ostatniej serii. Mówiło się, że produkcja powróci w listopadzie 2018 r. Okazuje się, że wszystko może przesunąć się od kilku nawet do kilkunastu miesięcy. Zanim poznamy kres losów telewizyjnych bohaterów, warto przypomnieć sobie, co spotkało ich w 7. sezonie "Gry o tron", który wyszedł tuż przed świętami w wersji DVD i Blu-ray. To nie tylko jeden z najlepszych prezentów pod choinkę, ale także obowiązkowa pozycja dla każdego fana seriali.

Share
"Gra o tron" 7. sezon: najlepsze, co może nam obecnie zaoferować telewizja [RECENZJA BLU-RAY]Źródło: Materiały prasowe
d2kyuhe

Gdy po raz ostatni widzieliśmy bohaterów, ich drogi w końcu zaczęły się krzyżować. Konfrontacja od początku była nieunikniona, a spotkanie odwiecznych wrogów było tylko kwestią czasu. Im bliżej końca, tym akcja nabiera tempa. Oczywiście nie wszystkim się to spodoba. Twórcy musieli pójść na ustępstwa, by zmieścić jak najwięcej wydarzeń w zaledwie siedmiu odcinkach, a nie jak dotychczas dziesięciu. Nie ustrzeżono się fabularnych uproszczeń i niefortunnych przeskoków czasowych. Uwadze fanów "Gry o tron" nie umknął brak konsekwencji w zmianach lokacji niektórych postaci. Jedni, mimo ciągłej podróży, niemal nie zmieniali swojego położenia, a inni byli w stanie przemierzyć setki kilometrów w trakcie trwania zaledwie jednego epizodu.

Emocje towarzyszące prezentowanym na ekranie wydarzeniom przysłaniają jednak te nieliczne niedociągnięcia. Nie jest tajemnicą, że w kolejnej odsłonie hitu największym zagrożeniem dla ulubieńców publiczności stała się armia nieumarłych przewodzona przez Białych Wędrowców. To, kto tym razem odegra szczególną rolę, sugerują, chociażby okładki wydań DVD i Blu-ray. Widnieje na nich Nocny Król przerażający intensywnie niebieskimi oczami wyłaniającymi się z półmroku.

d2kyuhe

Spotkanie twarzą w twarz ze śmiercią w najczystszej postaci dorównują jedynie sceny ze smokami w akcji. Zionące ogniem stworzenia ukazują w końcu swoją prawdziwą moc. Nie pozostawiają wątpliwości, że ich siła jest olbrzymia. A wszystko ku uciesze widzów, którzy z nieskrywaną przyjemnością mogą oglądać spektakl, jakiego rzadko doświadcza się w zaciszu własnego domu. "Gra o tron" to wciąż wyjątkowy serial i to nie tylko ze względu na ogromny budżet. Twórcy po raz kolejny przekraczają granice ludzkiej kreatywności, umiejętności i wyobraźni. Rozmach, z jakim kręcone są poszczególne odcinki, pozwolił wkroczyć telewizji na nowy poziom. Taki, którego nie powstydziłby się żaden hollywoodzki blockbuster.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Przy produkcji hitu HBO nie ma mowy o pójściu na łatwiznę, o czym przekonujemy się dzięki załączonym do serii materiałom dodatkowym. Liczba osób pracujących nad każdym szczegółem tego, co widzimy potem w serialu, jest iście imponująca. Ekscytująca ekranizacja sagi autorstwa George'a R.R. Martina nie opiera się wyłącznie na znakomitych efektach specjalnych. Autentyczności prezentowanej historii dodają specjalnie budowane i tworzone na potrzeby produkcji dekoracje, scenografia i wyjątkowe kostiumy. Trzeba również pamiętać, że część scen kręconych jest w prawdziwych lokacjach porozrzucanych po całej Europie. Świat znany z "Gry o tron" nadal poszerza się o nowe miejsca. Nic dziwnego, że przygotowania do kolejnych serii hitu trwały coraz dłużej. Za każdym razem opłacało się czekać. Nie inaczej było także teraz.

7 sezon "Gry o tron" to nadal rozrywka przez duże "r". Chociaż czeka nas coraz mniej zaskoczeń, a przepowiednie i teorie fanów znane z internetu spełniają się niemal w całości, to wciąż trudno oderwać wzrok od ekranu. Zima uderzyła z podwójną siłą. I właśnie na to czekaliśmy!

d2kyuhe

Wydanie Blu-ray:

Jeżeli wciąż mało wam emocjonujących wrażeń, koniecznie sięgnijcie po wersję Blu-ray serialu, obfitującą w wyjątkowe bonusy. Wydana nakładem Galapagos Films 4-płytowa edycja 7. sezonu "Gry o tron" zawiera siedem odcinków hitu, które oglądać można w wersji oryginalnej z polskimi napisami lub lektorem. Oprócz nich dołączono materiały specjalne, które nie tylko odsłaniają kulisy pracy na planie, ale także przybliżają prezentowany na ekranie świat i ułatwiają śledzenie akcji. Należą do nich:

- PRZEWODNIK PO ODCINKACH: w "Grze o tron" występuje tak wiele postaci, których losy często są dość zagmatwane, że czasami trudno się połapać, kim jest znajomo wyglądająca postać i jakie wydarzenia wspomina. Zdarza się, że wypadają nam z głowy istotne fakty, zwłaszcza gdy musimy czekać na nowe odcinki serialu nawet ponad rok. Twórcy postanowili ułatwić oglądanie, dodając do poszczególnych odcinków specjalne przewodniki. Każdy z nich składa się z 3 kategorii: bohaterowie, miejsce i historia. Po naciśnięciu jednego z tych przycisków wysuwa się lista zawierająca krótkie opisy. W zależności od naszego wyboru możemy przeczytać o tym, kim jest widoczna na ekranie osoba, gdzie znajduje się lokacja, w której rozgrywa się akcja danej sceny lub też przypomnieć sobie wątek związany z prezentowanymi bohaterami. Ten praktyczny dodatek na pewno od razu przypadnie wam do gustu.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

- SKRÓTY ODCINKÓW I ZWIASTUNY: ciekawą i wciąż rzadko pojawiającą się na DVD i Blu-ray opcją są krótkie przypomnienia wydarzeń poprzednich epizodów oraz zajawki tego, co zobaczymy w kolejnych odsłonach. Nie zawsze mamy czas, by oglądać kilka odcinków z rzędu. Ten specjalny dodatek pozwala szybko przypomnieć, co spotkało bohaterów. A dla tych, którzy są niecierpliwi, pozwala uchylić rąbka tajemnicy związanego z kolejnym odcinkiem.

d2kyuhe

- KOMENTARZE: standardowy bonus w niecodziennym wydaniu. Po pierwsze dlatego, że każdy odcinek komentują inne osoby związane z produkcją, zaczynając od producentów i twórców przez aktorów, a kończąc na pozostałych członkach ekipy. Po drugie, niektóre epizody można obejrzeć, słuchając wspomnień z planu zdjęciowego w dwóch wersjach. W ten sposób poznajemy serialowe wydarzenia z różnych punktów widzenia.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

- OD WYOBRAŹNI DO RZECZYWISTOŚCI. Z WIZYTĄ W DZIALE ARTYSTYCZNYM: ten trwający w sumie 46 minut bonus składa się z dwóch części. Odkrywamy w nich tajniki pracy ekipy odpowiedzialnej za wizualną stronę serialu. W końcu na własne oczy przekonujemy się, ile wysiłku i jak wiele czasu zajmuje stworzenie odpowiednich dekoracji czy znalezienie lokacji, pasującej do opisanych w scenariuszu wydarzeń.

W pierwszej odsłonie materiału dodatkowego scenografka Deborah Riley i jej współpracownicy przybliżają nam miejsca, które po raz pierwszy zobaczyliśmy w 7. sezonie "Gry o tron". Jednym z nich jest SMOCZA SKAŁA - siedziba Targaryenów. Twórcom udało się urzeczywistnić niesamowitą wizję i to bez efektów specjalnych. Od zera stworzono każdy szczegół wyjątkowej architektury rezydencji przodków Daenerys. Nawet skalne ściany nie są dziełem natury, a efektem zręcznych dłoni rzeźbiarzy.

d2kyuhe

W 7. sezonie pojawiają się pomieszczenia, w których znajdują się plany odzwierciedlające świat "Gry o tron". Mowa o dwóch POKOJACH Z MAPAMI należących do ekranowych rywalek. Jeden znaleźć możemy w zamku Daenerys. Mapa jest częścią wielkiego stołu, na którym znajdują się miniaturowe figurki wszystkich rodów walczących o przejęcie władzy. Odmienny obrys Westeros, chociaż równie spektakularny, został za to namalowany na posadzce jednej z komnat Czerwonej Twierdzy.

Inne lokacje, którym możemy bliżej się przyjrzeć, to: POKÓJ CZASZEK, w którym składowane są szkielety głów skrzydlatych podopiecznych rodu Targaryenów, SMOCZA JAMA - ruiny dawnego domu smoków, a zarazem miejsce ważnego w tym sezonie serialowego spotkania bohaterów, WYSOGRÓD - zamek będący siedzibą Tyrellów, oraz CYTADELA - siedziba maesterów, którą poznajemy z perspektywy Sama.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W drugiej odsłonie materiału dodatkowego poświęconego działowi artystycznemu powracamy na plan rodowej siedziby Starków. Zamek WINTERFELL znacząco rozrósł się od pierwszego sezonu. Stworzona od zera na potrzeby serialu lokacja została rozbudowana o kolejne przejścia, korytarze i pokoje. Okazuje się, że postawione na świeżym powietrzu mury serialowego zamku co rusz niszczone są przez złą pogodę. Ekipa musiała odnowić sfatygowane elementy. Jednak nie tylko to było największym wyzwaniem, przed którym stanęli członkowie telewizyjnego zespołu.

d2kyuhe

W 7. sezonie "Gry o tron" widzowie są świadkami morskiej bitwy, w której pojawia się statek Eurona Greyjoya - CISZA. By oddać jak najlepiej wielkość i przerażenie, jakie budził okręt, postanowiono zbudowano jego replikę. Twórcy zdradzili, jak długo zajęło jej skonstruowanie. Przy okazji ujawnili, czym inspirowali się przy wymyślaniu kształtu poszczególnych łodzi.

Materiał bonusowy przedstawia również kulisy jednej z najbardziej spektakularnych bitew "Gry o tron" (LOOT TRAIN) oraz zaskakującego starcia na zamarzniętym (i jak się okazuje sztucznie stworzonym na potrzeby zdjęć) jeziorze (FROZEN LAKE).

- HISTORIA I FOLKLOR: to osiem trwających 3-4 minuty rysunkowych klipów ukazujących pradawne historie związane ze światem "Gry o tron". Krótkie animacje świetnie uzupełniają poprzedni materiał bonusowy związany z różnymi lokacjami jak chociażby Smoczą Jamą lub Cytadelą. Warto obejrzeć, by lepiej zgłębić dzieje bohaterów i odkryć mniej znane opowieści z serialowego uniwersum.

- OGIEŃ I STAL. TWORZENIE INWAZJI NA WESTEROS: przez 30 minut obsada, twórcy i pozostała część ekipy opowiadają o najważniejszych wydarzeniach z 7. sezonu "Gry o tron" i zdradzają, co czeka bohaterów. Znów widzimy, jak wszyscy dobrze bawią się na planie, chociaż niektórzy nie kryją, że zazdroszczą kolegom z obsady. Czego? Najlepiej przekonajcie się sami, oglądając ten ciekawy materiał bonusowy. Przy okazji zobaczcie, jak grupa od efektów specjalnych radziła sobie podczas tworzenia spektakularnych ujęć z udziałem smoków. To robi wrażenie!

d2kyuhe

Wszystkie wymienione materiały dodatkowe dostępne są wyłącznie w wersji oryginalnej bez polskich napisów lub lektora. Ten jedyny minus rekompensuje niepublikowana wcześniej animacja, znajdująca się na oddzielnym dysku.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

- GRA O TRON. PODBÓJ I REBELIA: to trwająca blisko 45 minut rysunkowa historia Siedmiu Królestw. Klip przypomina wydarzenia, które ukształtowały Westeros. Poznajemy bliżej losy poszczególnych rodów znanych z hitu HBO. Ich dzieje sprzed setek lat opowiadane są przez serialowych bohaterów, m.in. Sansę Stark (w tej roli Sophie Turner) i Jaimiego Lannistera (Nikolaj Coster-Waldau). Ten atrakcyjny nie tylko dla fanów serialu bonus posiada polskie napisy, co jest ogromnym plusem.

Ocena: 10/10

d2kyuhe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kyuhe
d2kyuhe