*„Gry wojenne”, film dokumentalny Dariusza Jabłońskiego o pułkowniku Kuklińskim zostanie pokazany na festiwalu Rencontres Internationales du Documentaire de Montréal w Kanadzie, który odbędzie się między 10 a 21 listopada w Montrealu (Kanada). To już siódmy międzynarodowy festiwal filmowy, na którym zostanie zaprezentowany dokument Jabłońskiego.*
Festiwal organizowany jest przez i dla pasjonatów kina dokumentalnego, którzy uważają, że żaden scenariusz filmu fabularnego nie jest tak nieprzewidywalny i ekscytujący jak historia opowiedziana przez samo życie. Misja organizatorów jest prosta: co roku chcą pokazać najlepsze światowe i lokalne filmy dokumentalne, pokazujące człowieka zawikłanego w problematykę społeczną, polityczną i ekologiczną. Chcą stworzyć platformę dla spotkań publiczności z filmowcami i profesjonalistami i pomóc w rozwoju powstających dokumentów, czemu mają służyć towarzyszące festiwalowi targi filmowe Doc Circuit Montreal.
„Gry wojenne” zaproszone zostały do pozakonkursowej sekcji specjalnej, w której mają znaleźć się filmy upamiętniające 20-tą rocznicę upadku Związku Radzieckiego. Sekcje specjalne cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród widzów odwiedzających festiwal, a pokazywane filmy zazwyczaj należą do faworytów publiczności.
Pokaz „Gier wojennych” odbędzie się 12 listopada o godz. 21.00.
To już kolejny międzynarodowy festiwal filmowy na który film został zaproszony – swoją drogę festiwalową “Gry wojenne” rozpoczęły prawie rok temu, kiedy na największym międzynarodowym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie „Gry wojenne” jako pierwszy w historii polski film otworzyły ten festiwal.
Po premierze na IDFIE film był pokazywany m.in. na festiwalu Hot Docs w Toronto, Dok.fest w Monachium, Melbourne International Film Festival w Australii, Art. Film Fest na Słowacji, a ostatnio na festiwalu w Bergen. Film miał też specjalny pokaz w Londynie w prestiżowym Frontline Club, gromadzącym dziennikarzy, korespondentów zagranicznych, pisarzy i działaczy społecznych tworzących jedną z najważniejszych sieci światowych przedstawicieli elity intelektualnej. Amerykańska premiera filmu miała miejsce w siedzibie głównej CIA w Langley i brali w niej udział m.in. profesor Zbigniew Brzeziński oraz dyrektor CIA Michael Hayden. Był to pierwszy publiczny pokaz filmowy w siedzibie CIA, po raz pierwszy też do siedziby CIA mieli wstęp polscy dziennikarze. Przy okazji tego wyjątkowego wydarzenia CIA odtajniło liczne dokumenty na temat stanu wojennego, przesłane przez pułkownika Kuklińskiego.
Film „Gry wojenne” wyprodukowała Apple Film Production, w koprodukcji z Telewizją Polską S.A., ARTE, Trigon Production, a współfinansowali go: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury Republiki Słowackiej, przy wsparciu Programu MEDIA Unii Europejskiej.
Zobacz także:
**[
JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE ]( http://film.wp.pl/jaskolka-lata-w-bieliznie-6025278372508801g ) * *[
TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * *[
TAK ZARABIAJĄ DZIECI POLSKICH GWIAZD ]( http://film.wp.pl/nowa-generacja-najlepszych-polskich-aktorow-6025279244911745g ) * *[
JAK DZIŚ WYGLĄDA KEVIN Z "CUDOWNYCH LAT"? ]( http://aleseriale.pl/gid,7111,img,243835,fototemat.html )**