Trwa ładowanie...
d3ix1o3
przebudzenie
28-05-2009 13:27

Hitchcock wciąż pozostaje niedościgłym mistrzem

d3ix1o3
d3ix1o3

Podczas operacji pacjent budzi się z narkozy. Wszystko słyszy, czuje ból, ale jednocześnie jest bezwładny i nie może zaalarmować lekarzy. Takie sytuacje podobno zdarzają się naprawdę. Taki też jest pomysł na zawiązanie intrygi „Przebudzenia” – filmu, który z grubsza należałoby sklasyfikować jako medyczny thriller z elementami melodramatu i filmu kryminalnego.

Clay Beresford (Hayden Christensen) czeka na przeszczep serca. Tuż przed operacją poślubia swoją atrakcyjną asystentkę, choć jego matka jest przeciwna temu małżeństwu. Na sali operacyjnej Clay odzyskuje przytomność. Słyszy, że operacja, która miała mu uratować życie, w rzeczywistości ma być morderstwem doskonałym. Clay próbuje odkryć, komu zależy na jego rychłym zgonie. Nie jest to oczywiście łatwe, biorąc pod uwagę, że prowadząc swoje dochodzenie, leży na stole operacyjnym...

Być może właśnie dlatego wyjaśnienie zagadki zajmuje mu więcej czasu niż publiczności. Bo już mniej więcej w połowie „Przebudzenia” łatwo odpowiedzieć na pytanie: kto za tym stoi? Nie ma więc mowy o zaskoczeniu w finale. A brak suspensu bezlitośnie odsłania wszystkie dziury i bezsensy scenariusza. Nie udało się ożenić medycznego dreszczowca z kinem sensacyjnym, w którym bohater rozwiązuje zagadkę, ścigając się z czasem. Alfred Hitchcock wciąż pozostaje niedościgłym mistrzem takiego kina.

„Przebudzenie” nieudolnie próbuje naśladować thrillerową klasykę, ale efekt tych prób nie usatysfakcjonuje nawet najbardziej wyrozumiałego fana tego gatunku.

d3ix1o3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ix1o3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj