Inspirowane prawdziwą przyjaźnią. "Green Book" w kinach już od piątku
Nominowany do Oscara w 5 kategoriach "Green Book” Petera Farrelly’ego to historia inspirowana prawdziwą przyjaźnią drobnego cwaniaczka z Bronksu i wybitnego czarnoskórego muzyka.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Nick Vallelonga, najstarszy syn Tony’ego "Lipa" Vallelongi i jeden ze scenarzystów "Green Booka”, dorastał słuchając opowieści o podróży swojego ojca z Donem Shirleyem. "To jest historia, która towarzyszyła mi praktycznie przez całe życie, odkąd byłem dzieckiem” - mówi Vallelonga. Dziś aktor, scenarzysta, producent i reżyser. Vallelonga już w wieku 12 lat wiedział, że zwiąże się z przemysłem filmowym, po tym jak zagrał epizod w "Ojcu chrzestnym".
Tony Vallelonga całe życie mieszkał na nowojorskim Bronksie. Przez 12 lat pracował w niezwykle wówczas popularnym klubie nocnym Copacabana. Był bramkarzem: witał zwykłych nowojorczyków, ale też gwiazdy takie Frank Sinatra i Marilyn Monroe. Chociaż Tony zakończył swoją edukację w 7. klasie, był wygadany i charyzmatyczny. Zyskał reputację i przydomek "Lip" (Wara), ponieważ był zdolny przekonać każdego do wszystkiego.
Zobacz zwiastun filmu "Green Book":
"Kiedy dorosłem, zdecydowałem, że zostanę reżyserem i będę opowiadał różne historie. Ta, którą poznałem dzięki ojcu, stała się jedną z tych, które musiałem zrealizować" – zapewnia Vallelonga. "To była część historii mojej rodziny, ale wiedziałem, że może też zainteresować innych. To opowieść o dwóch bardzo różnych ludziach, którzy się spotykają, poznają, razem podróżują i zmieniają wzajemnie pod wpływem tej znajomości. To historia, która podnosi na duchu szczególnie dziś, w pełnych podziałów i nietolerancji czasach, w których żyjemy”.
Podróż z Donem Shirleyem w 1962 r. po raz pierwszy otworzyła Tony’emu oczy na sytuację Afroamerykanów na południu USA. Na upokorzenia, jakich doznają, i rasistowskie prawo uprzywilejowanych białych. "To, czego doświadczył mój ojciec, podróżując z Shirleyem, zmieniło jego postrzeganie rzeczywistości, ponieważ nigdy wcześniej nie spotkał się z rasizmem w takiej postaci” – twierdzi Vallelonga. "To samo można zresztą powiedzieć o Shirleyu”.
Rzeczywiście, Shirley wiódł dość osobnicze życie. Inne niż większość Afroamerykanów w tym czasie. Studiował muzykę za granicą (był pierwszym czarnoskórym, który ukończył prestiżowe Konserwatorium Muzyczne w Petersburgu) i w USA, a do tej pory koncertował na północy kraju. Kiedy Tony go poznał, Don mieszkał w luksusowym apartamencie nad Carnegie Hall. Otaczał się eleganckimi, egzotycznymi przedmiotami, znał kilka języków obcych i gustownie się ubierał.
Nick Vallelonga wiedział, że pewnego dnia nakręci film o swoim ojcu i o tym rozdziale jego życia i dlatego nagrał wiele godzin materiału, w którym Tony opowiada swoją historię. Zdążył przed jego śmiercią w 2013 r. Vallelondze udało się także zarejestrować wypowiedzi Dona Shirleya, którego poznał jako 5-letni chłopiec.
Po ponad 50 latach przyjaźni, Tony Vallelonga i Don Shirley zmarli w odstępie kilku miesięcy w 2013 r. Dla Nicka "Green Book” to rodzaj testamentu ojca dla syna. Jednak nie tylko to. Nickowi zależało również, by ten film stał się hołdem dla wielkiego muzycznego talentu Shirleya: pianisty wirtuoza, kompozytora, muzyka, o którym sam Igor Strawiński powiedział, że osiągnął boskie wyżyny kunsztu i jest geniuszem.
Mahershala Ali jako wybitny jazzman i Viggo Mortensen w roli jego włosko-amerykańskiego szofera. Cudowna, pełna humoru i ciepła, prawdziwa historia niewiarygodnej przyjaźni, wielki zwycięzca Złotych Globów, zdobywca ponad 50 nagród i nominacji i jeden z największych faworytów Oscarowego rozdania!
Drobny cwaniaczek z Bronksu zostaje szoferem ekstrawaganckiego muzyka z wyższych sfer i razem wyruszają na wielotygodniowe tournée. Ich wspólna podróż, pełna zaskakujących przygód, okaże się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.
"Green Book" w kinach już od piątku!
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.