Trwa ładowanie...
d4c3bw7

Ja nie wracam

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
1
d4c3bw7

Kino estońskie od kilku ładnych lat jest kojarzone przede wszystkim z jednym nazwiskiem – Ilmar Raag. Od głośnej „Naszej klasy” (2007) znajduje się on na fali wznoszącej, co potwierdza kolejnymi tytułami: „Estonka w Paryżu” (2012), „Kertu. Miłość jest ślepa” (2013). Jego najnowszy film „Ja nie wracam” (2014), to zarazem najlepsze osiągnięcie w dorobku reżysera.

Ambitna wychowanka domu dziecka, Ania Morozowa, jakby na przekór dotychczasowemu życiu, które nie głaskało jej po głowie, dostaje od losu szansę. Kończy z wyróżnieniem studia i podejmuje pracę na uczelni. Ma natomiast problem z budowaniem osobistych relacji z otoczeniem, a zwłaszcza z mężczyznami. Z żonatym wykładowcą z uczelni wplątuje się w beznadziejny romans. Nie jest na tyle naiwna, żeby jego obietnice małżeństwa traktować poważnie, ale zarazem chce w nie wierzyć. Jeszcze gorzej wygląda znajomość z byłym kolegą z domu dziecka, Dimą. Dima, w przeciwieństwie do niej, nie wyszedł na życiową prostą. Trudni się dilerką narkotyków, a z Ani zrobił nieświadomą niczego paserkę. Sytuacja robi się groźna, kiedy dziewczyną zaczyna interesować się milicja. Ani udaje się wprawdzie wymknąć z jej rąk, ale musi ukrywać się i zacząć żyć z dnia na dzień.

Tak trafia pomiędzy dworcowych kloszardów, a wskutek wywołanej przez nią awantury – do schroniska dla bezdomnych. Tutaj poznaje trzynastolatkę Krystynę, która pomaga jej w ucieczce. Ale coś za coś. Krystyna chce się dostać do babci w Kazachstanie, a w takiej podróży przez całą Rosję może jej pomóc tylko Ania. Dziewczyna nie ma ochoty na szaloną eskapadę i próbuje pozbyć się nastolatki. Okoliczności sprawiają jednak, że wciąż do siebie wracają i chcąc nie chcąc kontynuują podróż.

Sprawnie opowiedziana, z celnie punktowanymi zwrotami akcji, historia. Obie bohaterki to dwie indywidualistki, które nie dają za wygraną. Z początku próbują przejrzeć i przechytrzyć się nawzajem. Z czasem rodzi się pomiędzy nimi niewidzialna więź. A finał jest w niewymuszony sposób wzruszający.

Ja nie wracam
Tytuł oryginalny

Ya ne vernus

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Rosja

Rok produkcji

2014

Data światowej premiery

19.09.2014

Czas trwania

110 min.

Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c3bw7
d4c3bw7
d4c3bw7