Jadwiga Chojnacka: niezapomniana aktorka z kontrowersyjną przeszłością
Jadwiga Chojnacka była znaną aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, ale jej życie osobiste nie było bez skazy. Wśród wielu kontrowersji, jakie towarzyszyły jej życiorysowi, pojawiają się zarzuty o donoszenie na kolegów do Urzędu Bezpieczeństwa. 11 października mija 124 rocznica urodzin gwiazdy.
Data urodzenia Chojnackiej jest tematem sporu. Niektóre źródła, jak Wikipedia, sugerują, że przyszła na świat 11 października 1900 roku, natomiast dokumenty aktorki wskazują na ten sam dzień w 1905 roku. Wiemy z całą pewnością, że zmarła 23 grudnia 1992 roku. Napis na jej nagrobku głosi: "Żyła 92 lata", co sugeruje wcześniejszą datę urodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogrzeb Jerzego Stuhra. Tłumy w Krakowie pożegnały wielkiego aktora
Swoją karierę sceniczną Chojnacka rozpoczynała w latach 20. w miastach jak Sosnowiec, Poznań i Warszawa. Stopniowo zyskała także uprawnienia reżyserskie i od 1947 roku nauczała w PWSA w Łodzi (dziś PWSFTviT), przyczyniając się do kształcenia wielu polskich aktorów. Na dużym i małym ekranie pojawiła się m.in. w takich produkcjach jak "Awantura o Basię" i "Chłopi".
Współpraca z UB, donosy na kolegów
Chojnacka nie kryła swoich lewicowych przekonań i publicznie poparła wprowadzenie stanu wojennego. Była członkinią PZPR od 1948 roku. Po jej śmierci okazało się, że była zagorzałą zwolenniczką Józefa Stalina. Onet przypomniał wywiad z 2011 roku z aktorem Damianem Damięckim.
Damięcki opowiedział o tym, jak jego ojciec, Dobiesław Damięcki, został aresztowany za działalność w Polskiej Organizacji Bojowej, a Chojnacka miała zeznawać przeciwko niemu. Podczas konfrontacji w UB miała powiedzieć: "Ty, twoja żona i twoje dzieci zgnijecie na więziennej słomie". W domu określali ją jako "matkę chrzestną".
Damian wspomniał też o oszustwach finansowych, które miały być udziałem Chojnackiej, w tym niejasnej sprawie sprzedaży miejsc w pierwszym rzędzie teatralnej widowni na własną rękę.
Aktor wyznał również, że Chojnacka miała donosić do UB także na rodziny Kreczmarów i Zapasiewiczów, kończąc swoje wspomnienia stwierdzeniem: "Wielka aktorka, a tak podły człowiek!".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o hitowej polskiej komedii "Rozwodnicy" na Netfliksie, zastanawiamy się, czy Demi Moore dostanie Oscara, czy Złotą Malinę za "Substancję" i zdradzamy, co dzieje się na planach filmów i seriali. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: