Trwa ładowanie...
dq1c98x
Aktualności

Jak nie płacić abonamentu? Sprawdź!

Większość emerytów i rencistów, bezrobotni i korzystający z pomocy społecznej nie będą musieli płacić abonamentu za radio i telewizję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak nie płacić abonamentu? Sprawdź!
(Monolith Films)
dq1c98x

Ale - uwaga - to nie oznacza, że zostaną zwolnieni z opłacania tego haraczu automatycznie. Najpierw będą musieli wybrać się na pocztę z dokumentami, by udowodnić prawo do zwolnienia i złożyć w urzędzie pocztowym odpowiedni wniosek. Dziś Fakt tłumaczy, jak załatwić tę sprawę.

Nowa ustawa wprowadzająca zwolnienia z abonamentu zacznie obowiązywać najwcześniej w lutym przyszłego roku. Gdy to nastąpi, osoby, które będą chciały z tego przywileju skorzystać, będą musiały iść na pocztę i urzędniczce w okienku przedstawić dokumenty uprawniające do zwolnienia.

Jakie? W przypadku emerytów i rencistów, których emerytury i renty nie przekraczają połowy średniej pensji, czyli ok. 1300 zł na rękę -- legitymację ZUS lub KRUS oraz ostatni odcinek emerytury czy renty. Osoby bezrobotne będą musiały przedstawić zaświadczenie z urzędu pracy, z kolei korzystający z pomocy społecznej -- z odpowiedniego ośrodka, który pomocy im udziela.

dq1c98x

To nie wszystko. Osoba, która chce być zwolniona z płacenia abonamentu, musi jeszcze przedstawić książeczkę RTV i wypełnić specjalny wniosek, którego wzór przedstawiamy w galerii.

Musi w nim oświadczyć, że nie mieszka z co najmniej dwiema osobami powyżej 26 roku życia, które same nie spełniają warunków do zwolnienia z płacenia haraczu na rtv. Jeśli bowiem osoba uprawniona do zwolnienia mieszka np. z 50-letnią córką oraz 30-letnim wnuczkiem, niestety z haraczu na radio i telewizję nie zostanie zwolniona.

Co ważne, oświadczenie można także przekazać listonoszowi, gdy przyjdzie do nas z emeryturą lub rentą. Uwaga -- składając wniosek na poczcie, trzeba pokazać dowód osobisty.

dq1c98x

Podziel się opinią

Share

dq1c98x

dq1c98x