Najbardziej kontrowersyjny film dekady. "Dlaczego ludzie go nie pokochali?"
"Babilon" ostro podzielił krytyków i widzów. Jedni uznali go za epickie arcydzieło, inni za totalną katastrofę. Opinia, że jest jednym z najbardziej rozpustnych filmów historii Hollywood, nie pomogła. Film poniósł w kinach klęskę. Margot Robbie wierzy jednak, że widzowie kiedyś go w pełni docenią.
"Płonący bałagan, scenariuszowa katastrofa, chaotyczny, momentami wręcz obrzydliwy, z pewnością jeden z najgorszych i najbardziej rozpustnych filmów ostatnich lat". To jedna z przykładowych opinii na temat "Babilonu", które pojawiły się w okresie kinowej premiery filmu.
Znaleźli się też obrońcy "Babilonu". Na przykład pisarz Stephen King, który o epickim dramacie Damiena Chazelle'a napisał: "Uważam, że jest absolutnie genialny – ekstrawagancki, przesadzony, przezabawny, dający do myślenia. To może być jeden z tych filmów, które teraz zbierają bardzo złe recenzje, ale za 20 lat zostaną uznane za klasyk".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy zwiastun filmu BABILON!
Stephen King wie, co mówi. 40 lat temu po obejrzeniu "Lśnienia" Stanleya Kubricka chciał wycofać swoje nazwisko z czołówki filmu. Dopiero po wielu latach zmienił zdanie na temat ekranizacji swojej powieści. W dniu kinowej premiery nie została także doceniona (głównie przez widzów) inna adaptacja twórczości Kinga – "Skazani na Shawshank", co przypomniała w najnowszym wywiadzie Margot Robbie.
"Nie rozumiem dlaczego ‘Babilon’ przepadł w kinach. Wiem, że jestem stronnicza, bo byłam zaangażowana w ten projekt, ale nadal nie rozumiem, dlaczego ludzie go nie pokochali. Zastanawiam się, czy za 20 lat ktoś powie: Naprawdę? ‘Babilon’ nie odniósł wtedy sukcesu?. Mam nadzieję, że stanie się z nim tak, jak ze ‘Skazanymi na Shawshank’. Film był porażką w momencie premiery, a ludzie dziś, gdy się o tym dowiadują, pytają: Jak to możliwe?" - twierdzi hollywoodzka gwiazda, która niedawno wróciła do pracy po urodzeniu dziecka.
Kosztująca 110 mln dolarów produkcja zarobiła w kinach na całym świecie jedynie 63,4 mln dolarów (przy czym w Stanach zaledwie 15,4 mln dolarów). Przypomnijmy, że akcja "Babilonu" rozgrywa się pod koniec lat 20. XX wieku i przedstawia proces przejścia przemysłu filmowego od niemych do dźwiękowych produkcji. To także czas, w którym gwałtownie zakończyła się kariera pierwszych wielkich gwiazd kina.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o skandalu z "Konklawe", omawiamy porażających "Łowców skór" na Max i wyliczamy, co poszło nie tak z głośnym "Sprostowaniem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: