Trwa ładowanie...
d1n0isl

Jak wytresować smoka 3

Najnowsze informacje
3.7
(12 głosów)
Oceń:
"Jak wytresować smoka 3" to amerykański film animowany i trzecia część serii produkcji o tym samym tytule. Jest on ostatnią częścią filmowej trylogii, która powstała na podstawie cyklu książek autorstwa Cressidy Cowell. Wydarzenia w produkcji są kontynuacją wątków zawartych w poprzednich odsłonach serii. Za reżyserię i scenariusz filmu odpowiada Dean DeBlois, a produkcją zajęła się wytwórnia Dreamworks Animation.
d1n0isl
35
9
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jak wytresować smoka 3 - opis fabuły

Fabuła "Jak wytresować smoka 3" kolejny raz skupia się wokół przygód bohaterów poprzednich dwóch części serii. Film rozpoczyna scena abordażu statku łowców, która nie idzie jednak zgodnie z planem. Mimo wszystko Czkawce (Jay Baruchel, w polskiej wersji Grzegorz Drojewski), Astrid (America Ferrera, w polskiej wersji Julia Kamińska) oraz reszcie bohaterów udaje się uwolnić większość więzionych smoków. Co ciekawe, na pokładzie uwięziona jest też inna Furia, którą wyczuwa Szczerbatek. Okazuje się, że jest to niezwykle rzadka Biała Furia.

Jest to jednak dopiero początek problemów, jakim bohaterowie 3. części "Jak wytresować smoka" będą musieli stawić czoła. Wyspa, na której przebywają okazuje się bowiem coraz bardziej przeludniona, a do tego na uwolnione przez nich smoki czyhają łowcy, między innymi słynny i niezwykle skuteczny Grimmel Gnębiciel. Bohaterowie postanawiają przenieść się w inne miejsce, co łowca przewiduje i szykuje na nich zasadzkę. W międzyczasie Szczerbatek cały czas myśli o Białej Furii, w której wyraźnie się zadurzył. Fakt ten wkrótce wykorzystuje Grimmel, który postanawia użyć jej jako przynęty w celu schwytania smoków, w tym Szczerbatka.

W kulminacyjnym momencie filmu dochodzi oczywiście do bitwy, która jak zwykle kończy się zwycięstwem dobra nad złem. W międzyczasie bohaterowie snują jednak plany przechytrzenia drugiej ze stron i nieustannie walczą o przetrwanie. Dodatkowo Czkawka coraz mocniej tęskni za Szczerbatkiem, któremu pozwolił pognać za Białą Furią. Ostatecznie po rozgrywającej się bitwie chłopak oferuje mu wolność. Berkianie natomiast nie wracają już na wyspę Berk, a zatrzymują się na Nowym Berk, gdzie w nowo wzniesionej wiosce odbywa się ślub Czkawki i Astrid. Film zamyka spotkanie rodziny Haddocków ze Szczerbatkiem i jego ukochaną, które doczekały się trzech małych Furii.

Jak wytresować smoka 3 - bohaterowie, obsada

Głównymi bohaterami "Jak wytresować smoka 3" są, tak jak w poprzednich odsłonach serii, Czkawka Haddock, wódz Berk, oraz Astrid Hofferson, jego partnerka i późniejsza żona. Smokiem Czkawki jest Szczerbatek, Nocna Furia, a smokiem jego ukochanej jest Wichura. Głównym złym charakterem w produkcji jest Grimmel, pod którego głos podkładał F. Murray Abraham (w polskiej wersji Wojciech Machnicki). W rolę matki Czkawki, Valki, po raz kolejny wcieliła się Cate Blanchett.

W nagraniu dubbingu do filmu w oryginalnej wersji językowej brali też udział między innymi Craig Ferguson, Jonah Hill, Gerard Butler oraz Kit Harington, aktor znany chociażby z hitowej serii "Gra o Tron". Do naszych kin trafiło oczywiście "Jak wytresować smoka 3" z polskim dubbingiem, nad którym pracowali Sebastian Cybulski, Tomasz Traczyński, Artur Pontek, Mateusz Narloch i Julia Hermanowska. W filmie pojawia się również wiele postaci drugo- i trzeciplanowych, które także w większości zostały odtworzone na potrzeby polskiej wersji filmu.

Jak wytresować smoka 3 - scenariusz, reżyseria

Scenariusz "Jak wytresować smoka 3" został stworzony na postawie książki "How to Train Your Dragon" autorstwa Cressidy Cowell. Za jego ostateczny kształt odpowiadał Dean DeBlois, który był także reżyserem obrazu. Dyrektorami produkcji byli Bonnie Arnold i Brad Lewis. Za polską wersję "Jak wytresować smoka 3" odpowiadało studio Start International Polska. Autorem polskich tekstów w produkcji jest Bartosz Wierzbięta, natomiast odpowiednio za reżyserię i montaż odpowiadali Elżbieta Kopocińska i Michał Skarżyński. Rolę kierownika produkcji objęła Dorota Nyczek.

Jak wytresować smoka 3 - ścieżka dźwiękowa

Muzyka z filmu "Jak wytresować smoka 3" ponownie powstała z inicjatywy Johna Powella, który był twórcą ścieżki dźwiękowej do dwóch poprzednich odsłon serii. Pozostałymi kompozytorami byli również Batu Sener, Anthony Willis i Paul Mounsey. Ścieżka dźwiękowa z filmu "Jak wytresować smoka 3" zawierała też partie wokalne Jónsiego, islandzkiego wokalisty i gitarzysty, który na potrzeby filmu napisał i wykonał piosenkę "Together From Afar". Jego głos mogliśmy usłyszeć też w utworze "The Hidden World".

Jak wytresować smoka 3 - ciekawostki

  • Budżet "Jak wytresować smoka 3" szacowany jest na 129 milionów dolarów. W samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film zarobił ponad 160 milionów dolarów, a łączny zysk przekroczył pół miliarda dolarów.
  • Recenzje "Jak wytresować smoka 3" wystawione w serwisach Rotten Tomatoes i Metacritic okazały się pozytywne dla filmu, a sama produkcja zyskala uznanie krytyków.
  • "Jak wytresować smoka 3" jest jedynym tytułem w trylogii, który posiada podtytuł. Brzmi on "The Hidden World", czyli "ukryty świat". W polskiej wersji językowej zrezygnowano jednak z podtytułu.
  • Pierwszy trailer "Jak wytresować smoka 3" pojawił się w sieci 8 czerwca 2018 roku, czyli dokładnie w dniu urodzin reżysera produkcji, Deana DeBloisa.
  • Azjatycka wersja filmu różni się od pozostałych początkową sekwencją, w której Czkawka ukazany jest jako dwudziestokilkulatek, a nie w starszej wersji i z brodą. Różnica wynika z różnic na tle kulturowym, bowiem broda nie cieszy się w Chinach tak dużą popularnością i mogło to wpływać na kontekst i rozumienie przekazu filmu.

Jak wytresować smoka 3 - premiera

Pierwotnie studio 20th Century Fox zapowiadało, że "Jak wytresować smoka 3" ukaże się 17 czerwca 2016 roku, jednak we wrześniu 2014 roku jego data premiery została przesunięta o rok. Kilka miesięcy później ponownie przesunięto ją o rok, na 29 czerwca 2018 roku, a wkrótce kolejny raz, z ostateczną datą premiery ustaloną na 22 lutego 2019 roku. Produkcja zajęła tym samym miejsce innego filmu studia DreamWorks, "The Turning", który został z kolei przesunięty na styczeń 2010 roku.

Premiera filmu "Jak wytresować smoka 3" miała najwcześniej miejsce w Australii, gdzie produkcja trafiła do kin 3 stycznia 2019 roku. 22 lutego 2019 roku obraz trafił na duże ekrany w Stanach Zjednoczonych, a za jego dystrybucję odpowiedzialna była wytwórnia filmowa Universal Pictures. Polska premiera "Jak wytresować smoka 3" miała miejsce 15 lutego 2019 roku. 7 maja 2019 roku odbyła się cyfrowa premiera filmu, natomiast jej fizyczny odpowiednik, wydany na płytach Blu-ray bądź DVD, ukazał się w Stanach Zjednoczonych 21 maja.

Poprzednie części serii:

Jak wytresować smoka 3
Tytuł oryginalny

How to Train Your Dragon: The Hidden World

Gatunek

film przygodowy, fantasy

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Rok produkcji

2018

Data światowej premiery

03.01.2019

Data polskiej premiery

15.02.2019

Czas trwania

104 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

35
9

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n0isl
d1n0isl
d1n0isl