John Travolta

Jeden z najbardziej znanych i najlepiej opłacanych aktorów hollywoodzkich, popularny niemal nieprzerwanie od 30 lat. Wszechstronny, o dość charakterystycznej urodzie, odnajduje się dobrze w każdym gatunku (komedia, thriller, film muzyczny, film fantasy), mając szczególne szczęście do trafiania na role w filmach, które później zyskują miano kultowych.

John Travolta

Urodził się 18 lutego 1954 roku w Englewood w stanie New Jersey. Jako jasnooki i pełen chłopięcego uroku młodzieniec, zwrócił na siebie uwagę w roli Vinniego Barbarina w serialu „Welcome back, Kotter” (1975). Szybko zyskał popularność. W 1976 zagrał u Briana De Palmy w thrillerze „Carrie”, a w 1977 – w kultowym filmie muzycznym ery disco – „Gorączka sobotniej nocy”, gdzie po raz pierwszy dał się poznać jako wytrawny tancerz i aktor śpiewający. Za rolę Tony’ego Manero otrzymał pierwszą nominację do Oskara i Złotego Globu.

Miało to swoją kontynuację w równie popularnym, pochodzącym z 1978 roku musicalu „Grease”, gdzie zagrał obok Olivii Newton-John. Za rolę tę otrzymał kolejną nominację do Złotego Globu oraz specjalną nagrodę Henrietta, wręczoną podczas gali rozdania Złotych Globów.

Mimo ogromnej popularności obu muzycznych produkcji, które uczyniły z Travolty gwiazdę, aktor wcale nie narzekał na nadmiar propozycji. Wręcz przeciwnie, niemal przez całą następną dekadę grał w niewielu, raczej słabych i nieznanych filmach, a jego świetnie rozpoczęta kariera zaczęła chylić się ku upadkowi.** Szczęśliwym trafem, w 1989 roku aktor otrzymał rolę w ogromnie popularnej komedii „I kto to mówi”**.

Udział w trzech kolejnych częściach filmu (1989, 1990, 1993) przywrócił karierę aktora na właściwe tory, zaś urastający występ w roli Vincenta Vegi w „Pulp Fiction” (1994) Quentina Tarantino przypieczętował ten międzynarodowy sukces i powrót do formy, zapewniając aktorowi stałe występy w wysokobudżetowych i szeroko rozpowszechnianych produkcjach. Za ten występ aktor otrzymał nominacje do Oskara, Złotego Globu i BAFTA oraz liczne wyróżnienia od stowarzyszeń krytyków. Sam film „Pulp Fiction” szybko zyskał status kultowego, niedawno został nawet ponownie wprowadzony do kin. Charakterystyczne motywy tańca Travolty z Umą Thurman (nagroda MTV w kategorii najlepszy taniec) wciąż znajdują wielu naśladowców na imprezach tanecznych całego świata.

W 1995 roku wystąpił w komedii kryminalnej „Dorwać małego” (Złoty Glob), rok później wsławił się występem w sensacyjnej produkcji Johna Woo zatytułowanej „Tajna broń” (1996). Rok 1996 to także udział w filmie fantasy „Fenomen” i rola u boku Andie MacDowell w komedii romantycznej „Michael”. W 1997 zagrał obok Dustina Hoffmana w filmie sensacyjnym „Miejski obłęd” oraz z Nicolasem Cage’em w thrillerze sensacyjnym „Bez twarzy” Johna Woo. Był też producentem wykonawczym komedii romantycznej „Jak jej nie kochać”, w której zagrał też jedną z głównych ról.

W 1998 zagrał jedną z głównych ról generała Quintarda w znanym dramacie wojennym „Cienka czerwona linia” oraz w komedii Mike’a Nicholsa „Barwy kampanii” (nominacja do Złotego Globu), gdzie (za 20 milionów dolarów) wcielił się w rolę gubernatora . W 1999 ponownie zagrał wojskowego w „Sprawie honoru”, rok później z kolei w przygodowym filmie sci-fi „Bitwa o ziemię” (2000, także producent), za występ w który otrzymał Złotą Malinę.

W 2001 roku wziął udział w filmach „Kod dostępu” i „Teren prywatny” – obu z gatunku thrillera, w którym był najczęściej obsadzany. W późniejszych latach grał już nieco mniej. W 2003 wystąpił w sensacyjnym filmie „Sekcja 8.”, obok Samuela L. Jacksona, rok później – w niemiecko-amerykańskim „Punisherze”, obok Scarlett Johansson w dramacie „Lokatorka” oraz filmie akcji „Płonąca pułapka” (2004).

W 2005 roku ponownie spotkał się z Umą Thurman w komedii kryminalnej „Be Cool”, a w 2006 wystąpił obok Salmy Hayek i Laury Dern w kryminale „Samotne serca”. Rok 2007 to powrót Travolty „do korzeni”, za sprawą występu w musicalu „Lakier do włosów”, obok Michelle Pfeiffer i Christophera Walkena. W 2009 roku zagrał Charliego w komedii “Stare wygi”. Rok 2010 to z kolei rola w filmie “Pozdrowienia z Paryża”.

Na początku kariery był w związku z 18 lat starszą aktorką Dianą Hyland. Wystąpili razem w serialu „The Boy in the Plastic Bubble” (1976), rok później jednak aktorka zmarła na raka. Travolta w jej imieniu odebrał później nagrodę Emmy.

John Travolta w 1991 roku ożenił się z aktorką Kelly Preston. Ma córkę Ellę Bleu (2000) oraz syna Benjamina (2010). Miał też syna Jetta (1992-2009), który zmarł na atak serca.

John Travolta

Data urodzenia1954-02-18
Miejsce urodzeniaEnglewood, New Jersey, USA
Scenarzysta
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)