WP

Josh Brolin - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Znany i rozpoznawalny aktor amerykański. Ma na swoim koncie współpracę z Ridleyem Scottem, braćmi Coen, Robertem Rodriguezem, Gusem Van Santem i Woodym Allenem. Ostatnio zasłynął z komediowej roli George’a W. Busha w filmie Olivera Stone’a „W.”. Prywatnie – mąż aktorki Diane Lane.

Urodził się 12 lutego 1968 roku w Los Angeles jako syn znanego aktora, Jamesa Brolina. Dorastając w bliskiej styczności z show-biznesem, początkowo czuł niechęć do całego tego światka, jednak próby aktorskie podjęte w szkole średniej zachęciły go do realizowania się właśnie w tym zawodzie. Mimo „pleców” w postaci znanego ojca, a później – także jego drugiej żony, Barbry Streisand, wcale nie było mu łatwo rozpocząć kariery. Musiał walczyć o role, podobnie jak setki innych aktorów, a prześladujący go życiowy pech sprawiał, że kilka znaczących ról przeszło mu dosłownie koło nosa.

* Zadebiutował w 1985 roku, dzięki roli starszego brata w familijnym filmie przygodowym „Goonies” Richarda Donnnera, wg scenariusza Stevena Spielberga.*

Później grał głównie w filmach TV, pojawiając się m.in. jako detektyw w „Private Eye” (1987), czy jeden z bohaterów wyreżyserowanego przez ojca westernu „Młodzi jeźdźcy” (1989). Na przełomie dekad zrobił sobie przerwę od występów na ekranie. Mieszkał z ówczesną żoną i dwójką dzieci na kalifornijskim rancho, realizując się twórczo jako aktor i reżyser sceniczny, związany z Teatrem GeVa w Rochester. Pięcioletnia współpraca z tą instytucją miała niebywały wpływ na jego rozwój duchowy i artystyczny.

Powrócił dopiero po 5 latach przerwy, pojawiając się obok Christophera Lamberta i Davida Arquette w „Drodze śmierci” (1994).

WP

Nie do końca przekonany co do słuszności obranej ścieżki życiowej, po latach, z perspektywy czasu przyznał, że dopiero tragiczna śmierć matki w 1995 roku pomogła mu uporządkować pewne sprawy i ostatecznie zadecydować, że aktorstwo jest właśnie „tym”, na co warto postawić. Jego kariera powoli, ale systematycznie zaczęła nabierać tempa. W 1996 roku zagrał w romansie „Usłane różami” z Christianem Slaterem i w komedii „Igraszki z losem” z Patricią Arquette, rok później – w horrorze sci-fi „Mutant” Guillermo del Toro i thrillerze „Nocna straż” z Ewanem McGregorem (1997), a w 1999 – w filmie akcji „Ekipa wyrzutków” z Claire Forlani, kryminalnym „Spisku doskonałym” z Reese Witherspoon i w gwiazdorsko obsadzonym dramacie „Wściekłość”.

Nowe tysiąclecie zainaugurował występem w głośnej produkcji akcji sci-fi „Człowiek widmo” Paula Verhoevena, z Kevinem Baconem w roli głównej (2000). Po kilku mniej znanych występach (m.in. w dramacie „Milwaukee, Minnesota” 2003), został jedną z gwiazd komedii Woody’ego Allena „Melinda i Melinda” (2004).

Rok 2005 to występ w przygodowym filmie „Błękitna głębia” z Jessiką Albą, 2006 – rola w dramacie „Siedem żyć”, a 2007 – najbardziej owocny rok z całej dotychczasowej kariery zawodowej Brolina, który przyniósł mu cztery drugoplanowe, co prawda, role, ale za to w głośnych, znaczących produkcjach. Były to: „American Gangster” Ridleya Scotta, „To nie jest kraj dla starych ludzi”, „Grindhouse: Planet Terror” Roberta Rodrigueza i „W dolinie Elah” Paula Haggisa. Dobra passa nie opuściła go w kolejnym roku. Pojawił się w komediowym wcieleniu George’a W. Busha w, budzącym kontrowersje, filmie Olivera Stone’a „W.” (2008).

Ponadto, spotkał się z Gusem Van Santem na planie biograficznego „Obywatela M.” z Seanem Pennem i zadebiutował jako reżyser krótkometrażowego filmu „X”.

Data urodzenia

12.02.1968

Miejsce urodzenia

Los Angeles

Filmografia

Flirting with Disaster (Tony Kent)

Private Eye (Johnny Betts)

All the Rage (Tennel)

Poznasz przystojnego bruneta (Roy Channing)

Człowiek Widmo

Ave, Cezar!

Sicario (Matt)

Avengers: Czas Ultrona (Thanos)

Strażnicy Galaktyki (Thanos)

Wada ukryta (Bigfoot Bjornsen)

Oldboy. Zemsta jest cierpliwa (Joe Douchett)

Everest (Beck Weathers)

Siedem żyć (Tarlow)

Labor Day (Frank)

Wall Street: Pieniądz nie śpi (Bretton James)

Obywatel Milk (Dan White)

W. (George W. Bush)

W dolinie Elah (Chief Buchwald)

To nie jest kraj dla starych ludzi (Moss)

Melinda i Melinda (Greg)

3D Faceci w czerni 3 (Młody Agent K)

Prawdziwe męstwo (Tom Chaney)

Kocham kino / Chacun son cinéma (2007) (cinema)

Jonah Hex (Jonah Hex)

Na Zachód (Jedediah Smith)

Grindhouse: Planet Terror (Block)

American Gangster (detektyw Trupo)

Sin City 2: Damulka warta grzechu (Dwight)

Błękitna głębia (Bates)

Mutant (Josh)

Goonies (Brand Walsh)

Coastlines (Dave Lockhart)

Usłane różami (Danny)

Nightwatch (James)

Avengers: Wojna bez granic (Thanos)

Deadpool 2 (Nathan Summers / Cable)

Sicario 2: Soldado (Matt Graver)

Tylko dla odważnych (Eric Marsh)

WP
WP
WP