Katarzyna Warnke i Dawid Ogrodnik jako migranci. Aktorzy wystąpili w poruszającej kampanii

Katarzyna Warnke i Dawid Ogrodnik wystąpili w krótkim, wymownym spocie Grupy Granica jako para polskich migrantów. "Współczucie nie może mieć granic" - wybrzmiewa hasło w nagraniu.

Warnke i Ogrodnik wystąpili w przejmującym spocie Grupy Granica
Warnke i Ogrodnik wystąpili w przejmującym spocie Grupy Granica
Źródło zdjęć: © AKPA
Urszula Korąkiewicz

Co, gdyby role się odwróciły? I to polscy migranci szukali schronienia i pomocy za granicą? To wcale nie taki niemożliwy scenariusz, który zresztą nie raz się już realizował. Polacy wciąż migrują do innych krajów za pracą, za chlebem, w nadziei na start lepszego życia. Katarzyna Warnke i Dawid Ogrodnik wcielili się właśnie w rolę współczesnej rodziny potrzebującej pomocy i wystąpili w poruszającym krótkim spocie, do którego muzykę napisał Baasch.

Co widzimy? Szczęśliwą, ciemnoskórą rodzinę wracającą do domu. Czas upływa im na wesołej rozmowie, a kiedy przekraczają próg domu, dzieci radośnie rozbiegają się po pokojach. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zmącić ich spokoju. Tymczasem ojciec widzi w pewnym momencie za oknem zziębnięte małżeństwo z synem. To właśnie Ogrodnik i Warnke.

"20 milionów Polaków to migranci. Każdy może być zmuszony do wyjazdu. Współczucie nie może mieć granic" – wybrzmiewają napisy końcowe, a wideo dobitnie obrazuje rzeczywistość wielu rodzin, które przebywają obecnie na polsko-białoruskiej granicy.

– Film zrodził się z przekonania, że czasem wystarczy nie robić nic, aby zło zatriumfowało. W obecnej sytuacji zaniechanie działania, niepodejmowanie tematu, odwracanie od niego głowy jest równoznaczne ze skazywaniem ludzi na śmierć. Film jest moim sposobem na zabranie głosu w tej ważnej sprawie i podjęcie realnego działania – powiedział w rozmowie z serwisem Noizz Łukasz Korczak, reżyser spotu.

"Jako Grupa Granica domagamy się zakończenia kryzysu na pograniczu i zwracamy się do polskich władz o poszanowanie praw migrantów i migrantek – zaprzestanie wywózek na Białoruś oraz dopuszczenie organizacji humanitarnych, medyków, mediów i niezależnych obserwatorów do strefy stanu wyjątkowego. Migracja nie jest przestępstwem!" – pisze organizacja, która objęła wideo patronatem. Krótki film możecie zobaczyć poniżej.

Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)