Trwa ładowanie...
d2o38t1

Kolekcja Vintage: hity amerykańskiego kina, które trzeba znać

Kolekcja hollywoodzkich klasyków przygotowana przez Filmostradę to bardzo atrakcyjny wycinek historii sygnowany logiem studia Universal.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

James Stewart i Kim Novak w filmie "Zawrót głowy" (1960)
James Stewart i Kim Novak w filmie "Zawrót głowy" (1960) (Materiały prasowe)
d2o38t1

W skład Kolekcji Vintage wchodzi dziesięć filmów wydanych na DVD w pudełku z kartonową obwolutą. Na wszystkich widnieje logo wytwórni Universal, w wielu z nich pojawiają się ci sami aktorzy, trzy są dziełami jednego reżysera. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich jest hasło "klasyka amerykańskiego kina", reprezentująca odmienne gatunki, style i czas powstania.

Oto filmy, które wchodzą w skład Kolekcji Vintage od Filmostrady:

  Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Mamy więc trzy najbardziej znane filmy Alfreda Hitchcocka, które bronią się pod każdym względem mimo upływu lat. Występ Gregory'ego Pecka w "Zabić drozda" to klasa sama w sobie, z kolei w "Przylądku strachu" Peck świadomie ustępuje pola antagoniście granego przez Roberta Mitchuma. Tytuł tego filmu jest zazwyczaj kojarzony z remakiem Martina Scorsese z 1991 r., gdzie rolę czarnego charakteru zagrał Robert De Niro. Tymczasem to Mitchum stworzył w czarno-białym oryginalne prawdziwie przerażającą postać, która mroziła krew w żyłach samą obecnością na ekranie.

d2o38t1

Najstarszym filmem w kolekcji jest western "Winchester '73" z 1950 r. Formalnie główną rolę zagrał tam James Stewart, choć scenariusz opowiada w dużej mierze o losach tytułowego karabinu, który zmienił Dziki Zachód. Stewart zagrał także tytułową rolę w biograficznej laurce "Historia Glenna Millera". Świetna muzyka i występy muzycznych legend (Louis Armstrong , Frances Langford, Gene Krupa) rekompensują cukierkowy scenariusz i niewiarygodne dialogi.

W Kolekcji Vintage znalazły się aż trzy filmy z 1973 r., które reprezentują całkowicie odmienną tematykę i styl. Epickie widowisko "Spartakus" z Kirkiem Douglasem nadal zachwyca rozmachem. "Żądło" to połączenie genialnej obsady z równie mistrzowskim scenariuszem, z kolei "Amerykańskie graffiti" to przykład wizjonerstwa George'a Lucasa, który bywa ceniony wyłącznie za zrewolucjonizowanie kina "Gwiezdnymi wojnami". Tymczasem już w "Amerykańskim graffiti" pokazał nową jakość przesiąkniętą jego zamiłowaniem do kina dokumentalnego.

Wszystkie filmy z Kolekcji Vintage są wydaniami jednopłytowymi, zawierającymi dodatki w formie oryginalnych zwiastunów, nagrań making-of, rozmów z twórcami po latach itp. Wszystkie filmy można obejrzeć z polskimi napisami. Polskiego lektora można wybrać wyłącznie w trzech filmach Hitchcocka i "Żadle".

Oglądaj: Agnieszka Smoczyńska o sukcesie filmu "Fuga": Miałam świadomość, że to był dla mnie sprawdzian

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d2o38t1

Podziel się opinią

Share
d2o38t1
d2o38t1