"Koszmar Putina". Powstaje film o Eduardzie Limonowie

Ben Whishaw, aktor znany m.in. z "Bondów" z Danielem Craigiem, wcieli się w Eduarda Limonowa. To zmarły w 2020 r. rosyjski opozycjonista, pisarz i skandalista, który nazwał Putina "przegrywem, idiotą i wampirem wypijającym rosyjską krew".

Eduard Limonow przez wiele lat krytykował Władimira Putina
Eduard Limonow przez wiele lat krytykował Władimira Putina
Źródło zdjęć: © Getty Images

Jak podało "Variety", film zatytułowany "Limonov, The Ballad of Eddie" wyreżyseruje Kirill Serebrennikov. To utytułowany rosyjski filmowiec od lat prześladowany za swój krytyczny stosunek do polityki Kremla i Putina.

41-letni Ben Whishaw, zdobywca Złotego Globu za "Skandal w angielskim stylu", wcieli się w Eduarda Limonowa, zmarłego w 2020 r. enfant terrible rosyjskiej polityki znanego z ekstremistyczny poglądów i krytyki Władimira Putina.

Eduard Limonow (właśc. Eduard Wieniaminowicz Sawienko) był awangardowym poetą, poczytnym pisarzem, dysydentem, aktywistą, dziennikarzem i politykiem. Na początku lat 70. wyemigrował do USA, gdzie imał się różnych zajęć - pracował m.in. jako kamieniarz, korektor w nowojorskiej gazecie dla emigrantów, a nawet lokaj milionera na Manhattanie.

W 1974 r. ukazała się jego powieść "To ja - Ediczka" (ang. "It's Me, Eddie"), w której opowiedział historię swojego alter ego, pisarza-emigranta tułającego się po ulicach Nowego Jorku.

W 1980 r. książka została przetłumaczona na francuski i osiągnęła wielki sukces, choć laureat Nagrody Nobla Aleksandr Sołżenicyn określił Limonowa mianem "małego insekta piszącego pornografię".

Eduard Limonow, 1980 r.
Eduard Limonow, 1980 r. © East News

"Putin, odejdź sam"

Na początku lat 90. wrócił do Rosji i zaangażował się w politykę. W 1994 r. założył Partię Narodowo-Bolszewicką, której ideologiem był Aleksander Dugin - dziś nazywany "mózgiem Putina" i jedną z osób ponoszących odpowiedzialność za obecną sytuację w Ukrainie.

Program partii był egzotyczną mieszanką nacjonalizmu, anarchizmu i komunizmu, a jej członkowie opowiadali się m.in. za zniesieniem cenzury i przeprowadzeniem wolnych wyborów do Dumy. Limonow zasłynął z głośnej i obrazowej krytyki prezydenta Federacji Rosyjskiej, a brytyjski "The Guardian" nazwał go nawet "koszmarem Putina".

Główną metodą działania Partii Narodowo-Bolszewickiej były akcje bezpośrednie - m.in. demonstracje czy okupacja rządowych budynków. Najsłynniejsze to wtargnięcie do poczekalni w kancelarii prezydenta Rosji czy wywieszenie naprzeciwko Kremla transparentu "Putin, odejdź sam".

W 2001 r. został skazany na cztery lata więzienia za działalność terrorystyczną, nielegalne posiadanie broni i próbę przeprowadzenia rewolucji w Kazachstanie.

Oskarżenie oparto na jego artykule w gazetce partyjnej, z którego wywnioskowano, że chce zorganizować inwazję. W więzieniu napisał osiem książek, wyszedł na wolność po dwóch latach.

W 2014 r. Eduard Limonow poparł aneksję Krymu.

Scenariusz filmu "Limonov, The Ballad of Eddie" inspirowany jest powieścią "Limonow" Emmanuela Carrère'a, której wydanie zelektryzowało francuski rynek wydawniczy i odbiło się głośnym echem. Książka została wyróżniona prestiżową Prix Renaudot, a prawa do wydania sprzedano do kilkunastu krajów. W Polsce ukazała się w 2012 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Pawlikowski rezygnuje

Producentem wykonawczym jest Paweł Pawlikowski, który początkowo miał film wyreżyserować. Jednak w 2020 r. po trzech latach przygotowań zrezygnował.

- Nie do końca lubię tę postać. Nie na tyle, aby robić o nim film. Postanowiłem więc wycofać się z tego projektu - zdradził reżyser "Zimnej wojny" podczas spotkania w ramach Docs Against Isolation.

Ciekawostką jest fakt, że Limonow pojawił się w dokumencie Pawlikowskiego "Serbian Epics" realizowanym dla BBC, gdzie został pokazany w towarzystwie Radovana Karadžica.

Z informacji podanych przez internetowy serwis The Moscow Times wynika, że większość zdjęć pierwotnie miała odbywać się w Rosji. Jednak w obliczu napaści na Ukrainę, zostaną ukończone w innym europejskim państwie.

"Limonov, The Ballad of Eddie" ma trafić na ekrany wiosną 2023 r., jednak cześć gotowego materiału zostanie pokazana na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify oraz w aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij.

Wybrane dla Ciebie