Kryształowa Łódka dla "Macondo"
Jury 19. Forum Kina Europejskiego Cinergia (7-14 listopada 2014, Łódź) pod przewodnictwem Krzysztofa Gierata przyznało Kryształową Łódkę dla Najlepszego Debiutu Europejskiego dla filmu *"Macondo" w reż. Sudabeh Mortezai. Laureatka otrzymuje też nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł ufundowaną przez Panią Agnieszkę Odorowicz, dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć "Macondo" od 12 grudnia w kinach studyjnych w całej Polsce.*
Głównym bohaterem filmu jest jedenastoletni Ramasan, który mimo młodego wieku, dźwiga na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Według czeczeńskiej tradycji stał się właśnie mężczyzną stojącym na czele domu, który zamieszkuje razem z matką i dwiema młodszymi siostrami. Domu nietypowego, bo umiejscowionego na przedmieściach Wiednia, w tytułowym obozie dla uchodźców Macondo.
Ramasan mówi po niemiecku o wiele lepiej niż jego matka, Aminat, często pełni więc rolę tłumacza. Jego opieka nad kobietą wiąże się także z wyjaśnianiem jej treści dokumentów przychodzących z urzędów czy ze szkoły. Aminat wciąż próbuje przepracować traumy, które wywołały u niej utrata męża i wyjazd z rodzinnej Czeczenii. Na dodatek musi poradzić sobie jako samotna matka w obcym dla siebie środowisku wiedeńskich emigrantów.
Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy w życiu rodziny pojawia się Isa, podający się za przyjaciela ojca i męża. Przybysz darzy zmarłego dużym szacunkiem, którego wyrazem mają być posiadane przez niego pamiątki po nim – zegarek i rodzinna fotografia, które cały czas ze sobą nosi.
Isa rozbudza w Ramasanie zainteresowanie ojcem. Chłopak zabiega o towarzystwo nieznajomego, ale ten nie chce go do siebie dopuścić, skrywając przed nim swoją przeszłość. Jednak mimo początkowego dystansu, mężczyźni coraz bardziej zbliżają się do siebie. Ramasan przekonuje się, że roztaczający nad nim skrzydła opieki przybysz mógłby z powodzeniem zastąpić nieobecnego w jego życiu ojca. Jednak kiedy zauważa, że matka zaczyna coraz bardziej interesować się Isą, postanawia chronić pamięć o zmarłym.
"Macondo" premierowo pokazywano na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie film znalazł się w konkursie. Spotkał się również z ciepłym przyjęciem krytyków filmowych. Oto tylko niektóre z głosów prasy zagranicznej:
„Cudownie wciągające coming-of-age story i zarazem absorbująca opowieść o zderzeniu kultur(…). Absolutnie olśniewający, naturalny, grający jakby bez wysiłku Ramasan Minkailov(…). Wspaniale zagrany, osadzony w autentycznym kontekście i imponująco sfilmowany”
Jenny Kiang, Indiewire
„Pełnometrażowy debiut Sudabeh Mortezai jest skromny i utrzymany w duchu dokumentu, ale wzbogacony o niesentymentalne współczucie dla bohaterów”
David Rooney, The Hollywood Reporter
_ „Głęboko humanistyczna perspektywa doskonale pasuje do podróży filmu przez międzynarodowe festiwale”_
Peter Debruge, Variety
„Skromna, ale z pewnością realistyczna opowieść o losach jedenastoletniego czeczeńskiego chłopca”
Geoff Andrew, BFI
„Film o wielkim sercu”
Lars-Olav Beier, Spiegel Online
„Dzięki wrażliwemu podejściu reżyserka wiarygodnie portretuje rzeczywistość dziecka i sytuacje społeczną, w jakiej się znalazł”
Nicolas Gilson, Un Grand Moment de Cinéma… ou pas!
Dystrybutorem filmu w Polsce jest Vivarto