Krzysztof Krauze nakręci film w Afryce

Krzysztof Krauze wyjedzie w styczniu do Rwandy i RPA, by rozpocząć prace nad filmem, którego akcja rozegra się w Afryce. Obraz powstanie na podstawie opowiadania Wojciecha Albińskiego pt. "Czy ktoś z państwa popełnił ludobójstwo" - powiedział reżyser.

Krzysztof Krauze nakręci film w Afryce

18.12.2006 09:30

Krauze zamierza spotkać się z Wojciechem Albińskim, mieszkającym na stałe w RPA, by porozmawiać na temat szczegółów pracy nad filmem. Obraz ten będzie kolejnym wspólnym projektem Krauzego i Joanny Kos-Krauze.

Akcja filmu ma być osadzona w okresie dramatycznych wydarzeń w Rwandzie w latach 90., kiedy doszło do ludobójstwa, będącego efektem walk między zwaśnionymi grupami Tutsi i Hutu. Na tym tle rozegra się historia miłości między czarną dziewczyną, lekarką, a białym lekarzem z Europy - wyjaśnił Krauze.

Scenariusz filmu będzie prawdopodobnie gotowy w połowie przyszłego roku - spodziewa się Krauze.

Opowiadanie Albińskiego "Czy ktoś z państwa popełnił ludobójstwo" pochodzi z tomu "Antylopa szuka myśliwego". Inne znane książki Albińskiego o Afryce to "Królestwo potrzebuje kata" i "Kalahari". Za tę ostatnią pisarz otrzymał w 2004 roku Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza.

Albiński urodził się w 1935 roku we Włochach pod Warszawą. Ukończył geodezję na Politechnice Warszawskiej. Uczestniczył w tworzeniu literacko-artystycznego pisma "Współczesność", gdzie publikował wiersze i felietony. Pod koniec lat 60. wyemigrował do Francji, kilka jego wierszy ukazało się w paryskiej "Kulturze". Potem wyjechał do Afryki - pracował jako geodeta w Botswanie i RPA. Osiadł w Johannesburgu.

Kolejnym projektem, jaki planuje Krauze jest film fabularny o tworzącej w Polsce cygańskiej poetce, Papuszy.

Reżyser powiedział, że zainteresowały go bardzo dramatyczne losy Papuszy, która cierpiała m.in. pod koniec życia na chorobę psychiczną. Ona złamała cygańskie tabu. Cyganie mieli poczucie, że zdradza ich tajemnice. Jej losy to wielki dramat. Tam jest miłość, szaleństwo, śmierć. To niezwykły życiorys, poruszający. Fantastyczna sylwetka kobiety, artystki - uważa Krauze.

Papusza urodziła się w 1908 roku w Lublinie. Jej prawdziwe nazwisko to Bronisława Wajs. Przez ponad 40 lat żyła w taborze. W 1949 roku do taboru Papuszy dotarł Jerzy Ficowski, poeta i cyganolog, zainteresowany poetyckimi improwizacjami Cyganki, pisanymi w języku romskim.

Za namową Ficowskiego, Cyganka zaczęła spisywać swoje wiersze. Ficowski z kolei tłumaczył je z języka romskiego na polski. Pod wpływem Ficowskiego, Papusza zaniechała koczowniczego trybu życia i poświęciła się literaturze - opisywała m.in. dzieje i obyczaje Cyganów.

W 1951 roku wiersz Papuszy ukazał się w tygodniku "Nowa Kultura". W roku 1962 przyjęto Papuszę do Związku Literatów Polskich. Poetka przyjaźniła się m.in. z Julianem Tuwimem. Zmarła w 1987 roku w Inowrocławiu. Jej poezje ukazały się m.in. w tomach: "Pieśni Papuszy" (Ossolineum, 1956) i "Lesie, ojcze mój" (Czytelnik, 1990).

W sobotę w Warszawie Krzysztof Krauze wziął udział w uroczystości wieńczącej rok obchodów 40-lecia Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Uczestniczyli w niej także m.in. reżyserzy Jacek Bromski, Feliks Falk, Filip Bajon i Jerzy Hoffman.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)