Kultowe role polskiego kina, które miał zagrać ktoś inny

Kultowe role polskiego kina, które miał zagrać ktoś inny
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Czasem widzowie narzekają, że jakąś rolę powinien zagrać ktoś inny albo wręcz uważają, że nikt nie wypadłby w filmie równie dobrze, jak dany aktor. Wybór obsady nigdy nie jest łatwy, a zdarza się, że artyści rezygnują z angażu nawet w trakcie zdjęć.

Niewiele osób wie, że tak naprawdę Aleksander Domogarow wcale nie miał grać Bohuna, zaś do głównej roli w komedii „Poszukiwany, poszukiwana” nie typowano Wojciecha Pokory. Zobaczcie, kogo początkowo reżyserzy planowali obsadzić w kultowych rolach polskiego kina

1 / 9

„Noce i dnie”

Obraz
© Materiały prasowe

Bogumiła zagrał ostatecznie Jerzy Bińczycki. Jednak Jerzy Antczak najpierw widział w tej roli Stanisława Jasiukiewicza, znanego z roli Ulricha von Jungingena w "Krzyżakach" (zobacz nieznane fakty na temat filmu, który zobaczyły 32 mln Polaków) oraz ojca Janka Kosa w serialu "Czterej pancerni i pies". Niestety, aktor od dawna zmagał się z chorobą nowotworową.

Obraz
© East News

- Niezwykła prawość i lojalność kazały Jasiukowi ustrzec mnie przed katastrofą, bo przecież mógłby odejść w czasie realizacji filmu – pisał reżyser w książce „Noce i dnie mojego życia”.

-W czasie kręcenia ślubu Barbary i Bogumiła przyszedł do kościoła Wizytek. Stał cicho w nawie bocznej i łzy płynęły mu po policzkach. Ktoś mnie odwołał. Kiedy wróciłem, już go nie było. Umarł w dniu, w którym kręciliśmy scenę z nenufarami.

2 / 9

„Ogniem i mieczem”

Obraz
© Materiały prasowe

Gdyby nie szczęśliwe zrządzenie losu, polska publiczność mogłaby nigdy nie usłyszeć o Aleksandrze Domogarowie – Jerzy Hoffman rolę Bohuna powierzyć chciał bowiem... Bogusławowi Lindzie. Aktor jednak propozycję odrzucił.

Obraz
© AKPA

- Odmówiłem grania Bohuna w „Ogniem i mieczem”, bo scenariusz wydawał mi się plastikowy i komiksowy – tłumaczył swoją decyzję w wywiadzie dla „Playboya”.

Domogarow nie miał podobnych zastrzeżeń.

3 / 9

„Poszukiwany, poszukiwana”

Obraz
© Materiały prasowe

To Jacek Fedorowicz, dobry kompan Stanisława Barei, miał początkowo otrzymać główną rolę w filmie „Poszukiwany, poszukiwana”; ostatecznie jednak dostał ją Wojciech Pokora.
Dlaczego?

Obraz
© AKPA

*- Charakteryzatorki się poddały... Nie można było ze mnie zrobić kobiety, chociaż trochę nieodrażającej, już nie mówię, atrakcyjnej *– śmiał się Fedorowicz w wywiadzie dla portalu PoloniaInfo.

4 / 9

„Rejs”

Obraz
© Materiały prasowe

Rolę kaowca zagrał Stanisław Tym, ale wcześniej Marek Piwowski chciał powierzyć ją Bogumiłowi Kobieli.

Niestety, w lipcu 1969 roku aktor zginął w wypadku samochodowym.

Obraz
© Materiały prasowe
5 / 9

„Sami swoi”

Obraz
© Materiały prasowe

Sylwester Chęciński nie miał wątpliwości, komu powierzyć rolę Kargula – Władysław Hańcza wydawał mu się kandydatem idealnym. Jednak Pawlaka początkowo zagrać miał Jacek Woszczerowicz, znany między innymi z filmowej adaptacji „Zemsty”.

Obraz
© Forum

- Nie mógł jednak wystąpić ze względów zdrowotnych – wspominał reżyser.

Ostatecznie rola powędrowała do Wacława Kowalskiego.

- Nie wiem, czy to byłby gorszy film, ale z pewnością zupełnie inny. Można jednak powiedzieć, że Wacław Kowalski urodził się po to, żeby zagrać Pawlaka.

6 / 9

„Potop”

Obraz
© Materiały prasowe

Wybór aktorki do roli Oleńki wywołał prawdziwą burzę – widzowie domagali się, by tę rolę powierzono Barbarze Brylskiej, ale Hoffman początkowo zdecydował się na debiutantkę, 19-letnią studentkę łódzkiej szkoły filmowej, Janinę Sokołowską.

Obraz
© East News

Ostatecznie jednak odrzucił jej kandydaturę (Sokołowska została odprawiona z planu z kwitkiem – nie udało się jej już przebić i w latach 70. zagrała zaledwie kilka epizodów na ekranie), a Oleńką została Małgorzata Braunek.

7 / 9

„Seksmisja”

Obraz
© Materiały prasowe

Wydaje się to niemal niemożliwe, ale Juliusz Machulski w roli Maksa widział najpierw Jana Englerta.

Dopiero później zrezygnował z tego pomysłu – uznał, że Jerzy Stuhr lepiej wyeksponuje komediowy charakter tej postaci.

Obraz
© Forum
8 / 9

„Alternatywy 4”

Obraz
© Materiały prasowe

Józefem Balcerkiem z „Alternatyw 4” miał być Ludwik Pak. Jednak zdjęcia zostały przerwane z powodu wprowadzenia stanu wojennego i rola powędrowała do Witolda Pyrkosza.
Być może jednym z powodów usunięcia Paka był alkoholim, który zniszczył mu karierę.

Obraz
© East News
9 / 9

„Diabeł”

Obraz
© Materiały prasowe

Andrzej Żuławski główną rolę kobiecą powierzył Barbarze Brylskiej. Aktorka podpisała umowę i zjawiła się na planie, by po jednym dniu usłyszeć, że zdjęcia zostają wstrzymane. Niedługo potem dowiedziała się, że została zastąpiona przez Małgorzatę Braunek, żonę Żuławskiego.

Obraz
© Forum

Brylska poczuła się upokorzona. Sprawa ostatecznie trafiła do sądu. Aktorce przyznano hojne honorarium w ramach odszkodowania, a Braunek – która twierdziła, że w filmie zagrała tylko i wyłącznie dlatego, że została zmanipulowana przez męża – za swoją rolę nie otrzymała żadnego wynagrodzenia.

Źródło artykułu:WP Film
diabełseksmisjarejs

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (91)