Tegorocznym laureatem Lauru Cisowego, nagrody specjalnej przyznawanej za wybitne reżyserskie osiągnięcia na festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie, został *Janusz Zaorski. Znakomity polski reżyser, scenarzysta oraz, o czym nie wszyscy wiedzą, także aktor. "Matka królów", "Pokój z widokiem na morze", "Awans", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Baryton" czy "Syberiada polska" to jedynie kilka tytułów z bogatego dorobku artysty.*
Swoją karierę rozpoczął w latach 70-tych jako absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Debiutował nadzwyczaj szybko, bo już jako 23-latek telewizyjnym filmem „Na dobranoc”, który otworzył mu drzwi do późniejszej popularności. W swojej twórczości inspiruje się wydarzeniami „tu i teraz”, sprawiając, że tworzy historie dotyczące spraw dotykających ówczesnych widzów, np.: „Pokój z widokiem” czy świetne „Szczęśliwego Nowego Jorku”. Reżyser bardzo często odwołuje się również do polskiej historii, obrazując ją i komentując w autorski sposób. Tak powstała chociażby fenomenalna „Matka królów” czy interesujący „Baryton”. Filmy Janusza Zaorskiego łączy zawsze niezwykła umiejętność obserwacji ludzkich zachowań, ich lęków czy radości, które w twórczości tego wybitnego reżysera wysuwają się na pierwszy plan.
Nie bez powodu sam tytułuje się profesjonalistą. W swoim dorobku posiada filmy, podejmujące bardzo zróżnicowane tematy – od poważnych po te bardziej błahe. Wyreżyserował intelektualne, oparte na prozie Stanisława Dygata „Jezioro Bodeńskie”, historyczne arcydzieło „Matka królów” a także film sensacyjny „Baryton”. Reżyser, tworząc swoje filmy, umiejętnie wykorzystuje gatunkową różnorodność, co tylko podkreśla jego ogromny talent.
Twórczość Janusza Zaorskiego była wielokrotnie doceniana, zarówno w Polsce, jak i za granicami naszego kraju. Otrzymał takie prestiżowe nagrody jak: Złoty Lampart na MFF w Locarno za „Jezioro Bodeńskie”, Srebrny Niedźwiedź w Berlinie za „Matkę królów” oraz liczne wyróżnienia na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Warto zaznaczyć, że reżyser w swojej karierze zajmował się nie tylko kręceniem filmów. Był także prezesem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz pełnił funkcję prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Znany jest również jako doskonały mówca, świetny kompan oraz otwarty człowiek, chętny do dzielenia się swoją ogromną wiedzą.
Film Janusza Zaorskiego w dniu 17 lipca otworzy uroczyście tegoroczny festiwal "Lato z Muzami". Specjalne spotkanie publiczności z Januszem Zaorskim odbędzie się w sobotę 18 lipca o godzinie 13.30.
Główne wydarzenia 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie) odbędą się w dniach 17-19 lipca, a poprzedzą je dwudniowe filmowe "przedbiegi". W czasie trwania festiwalu widzowie będą mieli okazję wziąć udział w licznych pokazach filmowych, dojdzie do spotkań z twórcami polskiego kina fabularnego, dokumentalnego i animowanego. Po raz drugi odbędzie się konkurs polskich filmów krótkometrażowych "Filmowa Młoda Polska", rozstrzygnięty zostanie Konkurs na krótką formę komiksową o tematyce filmowej. Nie zabraknie występów artystycznych i kabaretowych oraz koncertów i prezentacji.
Główne dni festiwalowe poprzedzają warsztaty artystyczne, które kojarzone są już od lat z "Latem z Muzami". Do Nowogardu dotrą znani i szanowani artyści by przekazywać swoją wiedzę młodemu pokoleniu. W dniach 10-19 lipca będzie można wziąć udział w warsztatach z takich dziedzin jak: teatr, taniec, malarstwo, wokal, instrumenty, warsztaty ognia i bębny. Finałem tych spotkań jest specjalny plenerowy koncert dla mieszkańców gościnnego Nowogardu. Na wszystkie seanse i wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny.
Więcej na *www.ndk.pl.*