LGBT Film Festival w Kinie Pod Baranami

Organizatorzy krakowskiego festiwalu filmów o mniejszościach seksualnych „O miłości między Innymi” i warszawskiej imprezy LGBT Film Festival zapraszają na przegląd kina LGBT, który odbędzie się w dniach 4-10 kwietnia.

Festiwal „O miłości między Innymi” to znana krakowskiej publiczności inicjatywa Kina Pod Baranami, które od sześciu lat przybliża widzom złożoną problematykę mniejszości seksualnych, prezentując poświęcone jej fabuły i dokumenty. LGBT Film Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku w Warszawie, również prowokuje do otwartej dyskusji nad sytuacją środowisk LGBT w Polsce i na świecie, wykorzystując w tym celu uniwersalny język kinematografii. W tym roku organizatorzy krakowskiej i warszawskiej imprezy zapraszają do udziału we wspólnie realizowanym przedsięwzięciu, na którego program złożą się najnowsze, entuzjastycznie przyjęte przez krytykę i widzów tytuły LGBT z międzynarodowego obiegu festiwalowego, z których większość prezentowana będzie w Polsce po raz pierwszy.

LGBT Film Festival w Kinie Pod Baranami
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

01.04.2014 18:07

PROGRAM:

piątek (4 kwietnia)
21.00 ĆPUN | METH HEAD
reż. Jane Clark, USA 2013, 108'

sobota (5 kwietnia)
21.00 KAMPANIA NIENAWIŚCI | THE CAMPAIGN OF HATE – RUSSIA AND GAY PROPAGANDA
reż. Michael Lucas, USA 2014, 78'

niedziela (6 kwietnia)
21.00 OBÓZ BEAVERTON | CAMP BEAVERTON: MEET THE BEAVERS
reż. Beth Nelsen, Ana Grillo, USA 2013, 61’

poniedziałek (7 kwietnia)
21.00 NASRINE | I AM NASRINE
reż. Tina Gharavi, Wielka Brytania 2012, 88'

wtorek (8 kwietnia)
21.00 BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
reż. varia, 99'

środa (9 kwietnia)
21.00 BRUNO & EARLENE GO TO VEGAS | BRUNO & EARLENE GO TO VEGAS
reż. Simon Savory, USA/Wielka Brytania/Francja 2013, 95'

czwartek (10 kwietnia)
21.00 THE RUGBY PLAYER | THE RUGBY PLAYER
reż. Scott Gracheff, USA 2013, 90'

O FILMACH:

BRUNO & EARLENE GO TO VEGAS | BRUNO & EARLENE GO TO VEGAS
reż. Simon Savory, USA/Wielka Brytania/Francja 2013, 95'

Pewnego dnia Earlene odkrywa coś, na co jest zupełnie nieprzygotowana. Działając impulsywnie, porzuca wszystko i wyrusza w podróż do Los Angeles. Na swojej drodze poznaje tajemniczego Australijczyka, Bruno. Dwójka outsiderów nawiązuje specyficzną więź, która zbliża ich do siebie. Razem wyruszają w głąb pustyni Nevada, doświadczają licznych przygód, balansują na krawędzi prawa, przeżywają przygody seksualne, poznają niezwykłych ludzi. Odkrywają swoje mroczne i niezbadane oblicza. Niezwykły debiut reżyserski ekscentrycznego reżysera Simona Savory. Bruno & Earlene Go To Vegas to film drogi, jakiego nigdy dotąd nie było.

ĆPUN | METH HEAD
reż. Jane Clark, USA 2013, 108'

Fort Worth Gay and Lesbian International Film Festival 2013 - najlepszy film Philadelphia International Gay & Lesbian Film Festival 2013 - nagroda Jury za debiut WorldFest Houston 2013 - najlepszy film

Jedna lekkomyślna decyzja i Kyle traci wszystko: pracę, przyjaciela, rodzinę, poczucie własnej wartości. Wpada w spiralę uzależnienia, a nowi „przyjaciele” – Maia i Dusty – to towarzysze w upadku i sięgnięciu dna. To film o ludzkich słabościach, o porażkach, o ucieczce, a nade wszystko o przebudzeniu. To głębokie studium skomplikowanych relacji rodzinnych, miłosnych z uzależnieniem w roli głównej. Film zdobył 12 nagród filmowych, prezentowany na największych międzynarodowych festiwalach LGBT, m.in. Philadelphia International Gay & Lesbian Film Festival 2013, Filmout San Diego 2013.

KAMPANIA NIENAWIŚCI | THE CAMPAIGN OF HATE - RUSSIA AND GAY PROPAGANDA
reż. Michael Lucas, USA 2014, 78'

Po bardzo dobrym przyjęciu filmu Undressing Israel: Gay Men In The Promised Land, Michael Lucas powraca z nowym tytułem. Obraz jest efektem kilkumiesięcznej podróży Michaela po Rosji, gdzie spotykał się z czołowymi przedstawicielami środowisk LGBT, dyplomatami, lekarzami, dziennikarzami. To ciekawy zapis rozmów, doświadczeń również zwykłych Rosjan. Dzięki ich relacjom dowiadujemy się, że w świecie dążącym do równouprawnienia i wolności jednostki Rosja obiera zupełnie odwrotny kierunek. Jawne dyskryminowanie mniejszości seksualnych, nagonka w mediach, społeczne uprzedzenia, nieprzychylne nastawienie władz eskalują niechęć do środowisk homoseksualnych. Film pokazuje z jakimi problemami zmagają się osoby homoseksualne w Rosji, nie pozostawiając złudzeń co do poprawy ich położenia. Nie można oprzeć się wrażeniu, że wydarzenia, których doświadczają geje i lesbijki w Rosji miały już kiedyś miejsce i nie skończyły się niczym dobrym…

NASRINE | I AM NASRINE
reż. Tina Gharavi, Wielka Brytania 2012, 88'

BAFTA Awards - nominacja za debiut

Nasrine i Ali to rodzeństwo mieszkające w Iranie. Kiedy dziewczyna popada w konflikt z prawem, ojciec postanawia, że wraz z bratem opuszczą kraj i wyjadą do Wielkiej Brytanii. Nasrine idzie do szkoły, Ali chwyta się dorywczych prac. Powoli budują własną niezależność, doświadczają smaku wolności. Seria zdarzeń doprowadza jednak do tragedii, po której po raz kolejny trzeba będzie budować wszystko od nowa. Odnaleźć się w otwartym, choć niepozbawionym uprzedzeń świecie wcale nie jest łatwo.

OBÓZ BEAVERTON | CAMP BEAVERTON: MEET THE BEAVERS
reż. Beth Nelsen, Ana Grillo, USA 2013, 61’

Nagroda Jury - Rio Cinema de Gay Film Festival (2013)

Camp Beaverton to obóz tylko dla kobiet, dopuszczający osoby transseksualne. Festiwal sztuki radykalnej i eksperyment społeczny, który od 8 lat organizowany jest na pustyni w północnej części stanu Nevada. W trakcie festiwalu powstaje miasto, będące domem dla prawie 60 000 osób, które żyją według 10 zasad składających się na filozofię wspólnoty festiwalu. Mieszkańcy obozu, tak zwani Beavers, tworzą eksperymentalną wspólnotę obozową, która jest gospodarzem wielu wydarzeń, zabaw, dyskusji, warsztatów edukacyjnych, a także (prawdopodobnie) największą zabawą erotyczną dla kobiet na świecie, tak zwaną Strap-on-a-thon. To wspólnota lesbijek, kobiet biseksualnych, transseksualnych i heteroseksualnych zaangażowanych w radykalną drogę wyrażania samych siebie.

THE RUGBY PLAYER | THE RUGBY PLAYER
reż. Scott Gracheff, USA 2013, 90'

HBO - Audience Award (2013) Connecticut Gay & Lesbian Film Festival (2013) Philadelphia QFEST (2013) Kansas City LGBT Film Festival (2013) Miami Gay & Lesbian Film festival (2013) Nagroda Jury - Outflix LGBT Film Festival (Memphis 2013)

Historia Marka Binghama, dwukrotnego mistrza akademickiej drużyny rugby, jednego z pasażerów samolotu, który 11 września 2001 roku rozbił się nieopodal Shanksville. Bingham był w grupie pasażerów, którzy szturmem wtargnęli do kokpitu, aby zapobiec wykorzystaniu samolotu przez porywaczy do uderzenia w obiekt na terenie Waszyngtonu. W uznaniu zasług za czyn bezinteresownej odwagi i najwyższej ofiary Kongres Stanów Zjednoczonych odznaczył go pośmiertnie najwyższym cywilnym odznaczeniem – Złotym Medalem Kongresu. Mark Bingham był gejem. Orientacja homoseksualna Binghama była komentowana w prasie na całym świecie, szczególnie w kontekście przypisywanych mu czynów. New York Times podkreślał, że Mark Bingham stał się ikoną gejów, inspiracją do debat na temat praw osób LGBT, małżeństw, a także sytuacji gejów w sporcie.

BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, 99'

NAJLEPSZY PRZYJACIEL │ O MELHOR AMIGO reż. Allan Deberton, Brazylia 2013, 18’

Cine Ceará - National Cinema Festival (2013) - najlepszy film

Sobota, pierwszy dzień wakacji, Lucas i Felipe spędzają go razem na plaży. Żarty, wygłupy – niby wszystko w najlepszym porządku. Ale pod tą pozorną normalnością kryje się coś więcej…

SZUM ŻYCIA │ WHISPERS OF LIFE
reż. Florian Halbedl, Kanada 2013, 11’

Canadian GLBTQ Short Film Festival (2013) – najlepszy film Palm Springs Gay & Lesbian Film Festival (2013) - najlepszy film

Tom, młody chłopak roztrzęsiony homofobicznymi uwagami kolegi, próbuje odnaleźć spokój na ławce w parku. Karol, zdecydowanie starszy, świadek całego zdarzenia próbuje nawiązać rozmowę, która szybko przeradza się w poważną dyskusję, kiedy Tom pyta, czy nigdy nie myślał o samobójstwie.

W SIÓDMYM NIEBIE │ 7ÈME CIEL
reż. Guillaume Foirest, Francja 2013, 38’

Sofiane to zdemoralizowany chłopak mieszkający w blokowisku na przedmieściach Paryża. Stara się żyć jak reszta jego kumpli, ale nie jest to łatwe. Pociągają go faceci… Pełna sprzeczności postać Sofiane’a symbolizuje chaos zamkniętej we własnej skorupie, bezczynnej, zdezorientowanej młodości. Reżyser w krótkiej formie ukazuje złożoność postaci głównego bohatera, doskonale obrazuje i wprowadza widza w świat dzisiejszych młodych ludzi – seksu, pieniędzy, prostytucji, ale też miłości…

DWIE DUSZE │ DOS ALMAS
reż. Danielle Villegas, USA 2013, 16’

W połowie XVIII wieku, w głębi pustyni zachodniej spotykają się dwie kobiety. Duch natury zderza ich dwa światy. W zmaganiach i realizacji ich prawdziwego „ja” proszą o pomoc Matki Bożej z Guadalupe.

GAY GOTH SCENE
reż. Kai Stänicke, Niemcy 2013, 5’

W codziennym, szkolnym życiu młody chłopak doświadcza prawdziwego piekła na ziemi. Pewnego dnia postanawia dać temu kres… Film-teledysk, który przedstawia problem społeczny, jakim jest zastraszanie i nękanie słabszych jednostek oraz konsekwencje takich zachowań.

DWIE KOBIETY I DESZCZ │ TWO GIRLS AGAINST THE RAIN
reż. Sao Sopheak, Kambodża 2012, 11’ (film dokumentalny)

najlepszy dokument m.in. na: Laasian Pacific Film Festival (LA 2013) International Women’s Film Festival in Seoul (2013) Inside Out Toronto LGBT Film Festival (2013) Frameline37 (San Francisco 2013) SKEIV WEEKEND (Oslo 2013) IFF Jagran Film Festival (New Delhi 2013) Where Dreams Cross (Stockholm 2013) W selekcji: Berlinale Panorama Film Festival (Berlin 2013)

Historia dwóch kobiet, które poznały się w okresie ludobójczego reżimu Czerwonych Khmerów (1979-1998) w Kambodży. Przypadek sprawił, że obie były w tej samej jednostce militarnej i obie przeżyły. Dzisiaj Soth Yun (59) i Sem Eang (60) mieszkają w wiosce w prowincji Takeo w południowej Kambodży, nadal walczą o szacunek i o swoją trudną miłość.

KINO POD BARANAMI Rynek Główny 27, Kraków (12) 423 07 68 www.kinopodbaranami.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)