Maja Ostaszewska wraca do tematu kryzysu na granicy. "Nadal są stosowane nielegalne wywózki"

"Nasz spektakl pokazuje, że polityka humanitarna nie stoi w sprzeczności z bezpieczeństwem państwa" - mówi Maja Ostaszewska, zapraszając widzów na "Sytuację Graniczną".

Maja Ostaszewska
Maja Ostaszewska
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | KAPIF.pl

Aktorka Maja Ostaszewska od lat angażuje się we wspieranie mniejszości, ochronę środowiska, prodemokratyczne inicjatywy. Należy do znanych osób, które nie tylko głośno mówią o kryzysie humanitarnym na granicy, ale także tam były. Zagrała w głośnym filmie Agnieszki Holland "Zielona granica".

- U wielu osób, początkowo niechętnie nastawionych, spotkanie twarzą w twarz z realnym cierpieniem drugiego człowieka zmieniło ich nastawienie. Sama jako wolontariuszka Grupy Granica byłam w lesie i spojrzałam w wiele oczu. Znalazłam w nich morze cierpienia. Trudno być na to obojętną - mówiła w wywiadzie dla WP.

Aktorka nie zamierza przestać mówić głośno o sytuacji na granicy. Właśnie opublikowała nowy post, w którym zaprasza wszystkich na dokumentalny spektakl "Sytuacja graniczna", który zostanie wystawiony w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"To nasza odpowiedź na trwający nadal kryzys humanitarny na granicy polsko/białoruskiej" - napisała. "Zmienił się Rząd, partie, które przejęły władzę, obiecywały przywrócenie praworządności, tymczasem nadal stosowane są nielegalne w świetle prawa wywózki, nadal w większości przypadków nie przyjmuje się wniosków o azyl, nie wszczyna procedur weryfikacyjnych. Co jest łamaniem praw człowieka osób uchodźczych, ale także zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa".

Jak czytamy w serwisie e-teatr.pl, spektakl analizuje kryzys praworządności na granicy polsko-białoruskiej, badając konsekwencje działań polskich służb i wpływ polityki granicznej na całe państwo.

Premiera spektaklu 27 listopada.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o skandalu z "Konklawe", omawiamy porażających "Łowców skór" na Max i wyliczamy, co poszło nie tak z głośnym "Sprostowaniem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)