Trwa ładowanie...

Marcin Dorociński zdobywcą Paszportu ''Polityki''

Share
Marcin Dorociński zdobywcą Paszportu ''Polityki''
Źródło: Kino Świat
d2m6m2g

We wtorek 15 stycznia poznaliśmy laureatów jubileuszowej - XX edycji Paszportów „Polityki”. W kategorii Film triumfował Marcin Dorociński, gwiazda zeszłorocznych hitów z repertuaru Kino Świat – „Obława” i „Jesteś Bogiem”. W walce o prestiżową nagrodę aktor konkurował z Leszkiem Dawidem i Marcinem Krzyształowiczem, czyli reżyserami wspomnianych filmów.

To pierwszy Paszport „Polityki” zdobyty przez Dorocińskiego, choć do samej nagrody aktor był nominowany dwukrotnie. Zdobywca Złotych Lwów Festiwalu w Gdyni swoją pierwszą nominację otrzymał w 2007 za rolę w „Ogrodzie Luizy”.

WIĘCEJ NA TEMAT TEGOROCZNYCH PASZPORTÓW POLITYKI PRZECZYTACIE W SERWISIE KULTURA.WP.PL

Organizatorzy imprezy podkreślają, że filmy, w których mogliśmy oglądać Dorocińskiego w 2012 roku – to obrazy nie tylko „perfekcyjnie zrealizowane i świetnie zagrane”, ale i odnoszące spektakularne sukcesy w polskich kinach. Przypomnijmy, że „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida przeszedł do historii jako najpopularniejsza krajowa produkcja od 1989 roku, która nie jest komedią, ani ekranizacją lektury. Historię Paktofoniki obejrzało 1 436 940 widzów, co dało filmowi Dawida miejsce w TOP 15 najchętniej oglądanych polskich filmów po 1989 roku. Natomiast zakwalifikowana przez selekcjonerów MFF w Montrealu do grona 16 najlepszych produkcji świata „Obława” Krzyształowicza, przez kilka tygodni od premiery była najchętniej oglądanym polskim filmem jesieni. Łącznie zgromadziła w kinach 211 166 widzów.

Przed rokiem Paszport w kategorii Film odebrał Rafael Lewandowski, reżyser thrillera „Kret”, również z oferty dystrybucyjnej Kino Świat.

d2m6m2g

Podziel się opinią

Share
d2m6m2g
d2m6m2g