Trwa ładowanie...

Marek Koterski odbierze nagrodę za niepokorność. Reżyser otrzyma Złotego Anioła na Tofifest w Toruniu

Najważniejsza nagroda specjalna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest - Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą - trafi w tym roku do reżysera Marka Koterskiego. Twórca kultowego "Dnia świra” odbierze go podczas otwarcia festiwalu 21 października w Toruniu.

Marek Koterski odbierze nagrodę za niepokorność. Reżyser otrzyma Złotego Anioła na Tofifest w ToruniuŹródło: Materiały prasowe
dzfo3sh
dzfo3sh

"Nic śmiesznego”, "Dzień świra”, "Wszyscy jesteśmy Chrystusami” - każdy polski kinoman zna te filmy, wyreżyserowane przez Marka Koterskiego. Stworzył w nich kanoniczną wręcz dla naszego kina postać Adasia Miauczyńskiego, polskiego inteligenta zmęczonego życiem i nieustannymi porażkami.

Miauczyński to także typowy "antybohater”, którego lubimy, chociaż właściwie nie powinniśmy. To szczególnie ważne dla tegorocznego Tofifest, gdyż festiwal przyjął za temat wiodący poszukiwanie definicji postaci "Antybohatera” w kinie. Nasz polski Adaś trafił więc do grona takich postaci, jak Don Vito Corleone, Leon Zawodowiec czy Travis "Taksówkarz-You-talking-to-me?” Buckle. Ale największym hitem wizyty Koterskiego w Toruniu może być coś innego.

Spotkanie z sobą samym

Wizycie Marka Koterskiego na Tofifest towarzyszy pasmo "Mistrzowie”, obejmujące prezentację sześciu najciekawszych filmów reżysera. Najbardziej zaskakująco zapowiada się jednak spotkanie laureata Złotego Anioła z widzami, jakie zaplanowano podczas festiwalu.

Marek Koterski postanowił bowiem… sam poprowadzić spotkanie autorskie ze sobą. Jak będzie wyglądała ta rozmowa ze zdobywcą Złotych Lwów i Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł”, musicie przekonać się sami. Z wejściem nie będzie problemu, bo wstęp na spotkania z gośćmi Tofifest jest bezpłatny i otwarty - nie musicie mieć festiwalowych biletów. Zapowiada się więc smakowicie. Podobnie jak ta premiera.

dzfo3sh

"Smugi”, czyli kosmos z tej Ziemi

W ramach pasma "Zjawiska” odbędzie się polska premiera krótkometrażowego dokumentu Marcina Gładycha i Adama Fisza "Smugi”, opowiadającego o niezwykłej, toruńskiej rodzinie Smużnych.

Marcin Gładych, znany jako spiritus movens lokalnego środowiska filmowego, zrealizował z fotografikiem Adamem Fiszem ciepłą opowieść o grupie "wolnych, artystycznych elektronów”, które tworzą najbardziej oryginalną i daleką od stereotypów wspólnotę - ród Smużnych.

W filmie poznajemy Wiesława - artystę konceptualnego, Marię - aktorkę teatrów dziecięcych, synów - aktorów i performerów, a także wnuki, z których powoli zaczyna już wyłazić artystyczny duch. Reżyserom udało się z bliska podejrzeć dynamikę tej familii i stworzyć czuły, dokumentalny portret postaci, które tworzą artystyczny klimat miasta. Przykład wart naśladowania we wszystkich polskich miastach.

15. edycja „niepokornego” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 21–29 października 2017 roku. Festiwal otworzy koncert "Energia Muzyki Filmowej”, a zakończy autorska produkcja Tofifest: „Muzyka jest kobietą”. Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na naszej stronie internetowej: www.tofifest.pl oraz na Facebooku.

dzfo3sh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzfo3sh