Trwa ładowanie...
d4jjkze

Mateusz Damięcki

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d4jjkze

Jeden z najbardziej znanych aktorów młodego pokolenia, kolejny przedstawiciel słynnego, aktorskiego rodu Damięckich. Mimo młodego wieku, ma za sobą 16-letnie doświadczenie w pracy na planie filmowym. Ostatnio zasłynął jako gwiazda serialu „Teraz albo nigdy!” i superprodukcji „Kochaj i tańcz”.

Urodził się 19 maja 1982 roku w Warszawie. Jest dyplomowanym aktorem, absolwentem Akademii Teatralnej, którą ukończył w 2004 roku, podążając tym samym utartą już ścieżką rodzinnej tradycji. Prócz siostry i rodziców, zawód aktora wykonuje również jego wuj, Damian Damięcki i kuzyn, Grzegorz Damięcki. Aktorami byli także dziadkowie ze strony ojca – Irena Damięcka-Górska i Dobiesław Damięcki. Po ukończeniu studiów związał się z warszawskim Teatrem Współczesnym.

Karierę rozpoczął jeszcze jako dziecko, wcielając się w postać wnuka Karwowskich w serialu „40-latek. 20 lat później” Jerzego Gruzy i kreując role pierwszoplanowych bohaterów produkcji dla dzieci i młodzieży „Wow” (serial) i „Łowca. Ostatnie starcie” Jerzego Łukaszewicza (1993). Świetnie wypadł również jako syn Anny Romantowskiej w głośnym serialu „Matki, żony i kochanki” Juliusza Machulskiego (1995). Powtórzenie roli w powstałej trzy lata później kontynuacji serialu, zamknął okres dziecięcych występów Damięckiego.

W 1999 roku miał okazję wystąpić w jednej z głównych ról w rosyjsko-francuskiej produkcji kostiumowej „Córka kapitana”, po raz pierwszy spotykając się na planie z Karoliną Gruszką.

W 2001 roku dał pamiętny występ jako Cezary Baryka w ekranizacji słynnej powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” Filipa Bajona. Mimo, że film generalnie nie zebrał zbyt pochlebnych recenzji, na pewno stanowi istotny punkt filmografii młodego aktora. Sam fakt zagrania tak ważnego dla polskiej kultury, pierwszoplanowego bohatera w dużej, wysokobudżetowej produkcji postrzegać należy jako szansę, jakiej wielu początkujących aktorów może tylko pozazdrościć.

Rok 2004 to udział w kolejnej głośnej produkcji filmowej - „Karol. Człowiek, który został papieżem”, gdzie zagrał drugoplanową rolę przyjaciela głównego bohatera oraz dołączenie do obsady słynnego serialu „Oficer” Macieja Dejczera (2004-2005).

W ciągu kolejnych czterech lat związany był z serialem „Egzamin z życia”, gdzie grał Michała Oleszuka, jednego z głównych bohaterów (2005-2008). W międzyczasie dwukrotnie spotkał się z Dominikiem Matwiejczykiem, jednym z najbardziej znanych przedstawicieli polskiego kina off-owego: na planie komedii „Krótka histeria czasu” z Kamillą Baar (2005) i filmu „Czarny” z kolegą ze studiów, Michałem Żurawskim w roli tytułowej (2008). Przede wszystkim jednak stworzył jedną z najlepszych, najbardziej chwalonych i najbardziej znanych ról w przejmującym filmie Michała Kwiecińskiego „Jutro idziemy do kina”, którego akcja rozgrywa się w przededniu II wojny światowej (2007).

Zdecydowanie podniósł swoją pozycję w rankingu popularności, poprzez udział w znanym, telewizyjnym show „Taniec z gwiazdami”, dochodząc aż do półfinałowej rozgrywki (2007).

Taneczne umiejętności miał okazję wykorzystać kilkanaście miesięcy później na planie głośnej, muzycznej produkcji „Kochaj i tańcz” Bruce’a Parramore’a, gdzie partnerował Izie Miko (2009).

Jest jednym z głównych bohaterów popularnego serialu obyczajowego „Teraz albo nigdy”, gdzie kreuje rolę Andrzeja (2008-2009).

Jednym z ostatnich filmów z jego udziałem jest gwiazdorsko obsadzony debiut reżyserski Jacka Lusińskiego – „Piksele” (2009).

Damięcki ma na swoim koncie wiele gościnnych występów serialowych („Policjanci” 1999, „Na dobre i na złe” 2003, „Camera Cafe” 2004, „Pensjonat pod Różą” 2004, „Hela w opałach” 2006, „Doręczyciel” 2008, „Plebania” 2009) oraz ról dubbingowych, z których jedną z najsłynniejszych jest dziecięca rola Krzysia w disneyowskiej bajce dla dzieci „Nowe przygody Kubusia Puchatka” (1988-91).

W 2008 roku został laureatem plebiscytu „Viva! Najpiękniejsi” (wraz z Nataszą Urbańską).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jjkze
d4jjkze
d4jjkze
d4jjkze

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj