Trwa ładowanie...
ycipk-lmy73q
ycipk-lmy73q

Matylda Damięcka - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Filmografia:

Percy Jackson: Morze potworów (2012) (Annabeth)

Królewna (2009)

Popołudnie (2009) (Kelnerka)

Percy Jackson i bogowie olimpijscy: złodziej pioruna (2010) (Annabeth Chase)

Na Wspólnej () (Karolina Brzozowska)

Dom nad rozlewiskiem () (Pola)

Dom () (córka Należytego)

Zdjęcie
Podziel się

Kolejna znana przedstawicielka aktorskiego rodu Damięckich. Siostra aktora Mateusza Damięckiego, córka aktorów Macieja i Joanny Damięckich. Jej znakiem rozpoznawczym są duże, wyraziste, niebieskie oczy. Jest jedną z najbardziej znanych aktorek polskich młodego pokolenia. Prócz rozpoznawalnego nazwiska, popularność przyniosła jej wyrazista rola Karoliny w telenoweli „Na Wspólnej”.

Urodziła się 10 czerwca 1985 roku w Warszawie. Jest dyplomowaną aktorką i świeżo upieczoną absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończyła w 2008 roku, idąc utartą ścieżką rodzinnej tradycji. Prócz brata i rodziców Matyldy, zawód aktora wykonuje również brat ojca – Damian Damięcki i jego syn Grzegorz Damięcki. Aktorami byli także dziadkowie od strony ojca – Irena Damięcka-Górska i Dobiesław Damięcki, jednak podobno tradycja sięga jeszcze głębiej, aż do czwartego pokolenia wstecz, którego reprezentantką była prababcia Alina – miłośniczka teatru.

Jej dyplomowe występy to rola Warii w „Wiśniowym sadzie” i Julie w „Lokatorach"”.

Kariera aktorska Matyldy Damięckiej związana jest, póki co, wyłącznie z małym ekranem.

ycipk-lmy73q

Pierwsze kroki przed kamerą stawiała jako dziecko pojawiając się na planie serialu dla dzieci i młodzieży „Wow” z udziałem starszego brata, Mateusza (1993), w spektaklu Teatru TV „Różany zamek” z późniejszym kolegą z plany, Adamem Fidusiewiczem (1995), czy dając gościnny występ w jednym z odcinków serialu „Dom” (1996).

Po kilku latach przerwy od występów na ekranie zagrała w spektaklach Teatru TV „Siedemnastolatek” Teresy Kotlarczyk, z Bartoszem Obuchowiczem w roli głównej i „Zbliżenie” Piotra Łazarkiewicza (oba 2000).

Rok później dołączyła do obsady serialu „Marzenia do spełnienia”, grając jedną z głównych ról Matyldy Pawelczyk (2001-2002), a po dwóch epizodycznych występach w serialach „Na dobre i na złe” (2002) i „Kasia i Tomek” (2003, tylko głos),* otrzymała przełomową, w karierze propozycję występu w serialu „Na Wspólnej”, gdzie przez trzy kolejne lata kreowała pierwszoplanową postać Karoliny Brzozowskiej, córki Basi (Grażyna Wolszczak) i Andrzeja (Tomasz Schimscheiner). Rola przyniosła jej ogólnopolską popularność i rozpoznawalność. Z udziału w serialu zrezygnowała ze względu na studia aktorskie, które wymagały czasu i poświęcenia.*

Później zagrała jeszcze koleżankę tytułowej „Zaginionej” w głośnym serialu Andrzeja Kostenki z Janem Fryczem i Danutą Stenką (2003), w 2007 roku wystąpiła gościnnie w roli prostytutki Joli w serialu „Tylko miłość”, a w 2008 roku dołączyła do gwiazdorskiej obsady wojenno-historycznego serialu „Czas honoru” Michała Kwiecińskiego, Michała Rosy i Wojciecha Wójcika, wcielając się w postać Wisi, żony kolejarza Edwarda (Tomasz Gęsikowski).

Jest uzdolniona artystycznie również w innych kierunkach – rzeźbi, rysuje, tańczy, gra na saksofonie. Jest wysportowana. Podobno świetnie gotuje.

ycipk-lmy73q
ycipk-lmy73q
ycipk-lmy73q