Trwa ładowanie...
d3selac

Matylda Damięcka

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Filmografia:
d3selac

Kolejna znana przedstawicielka aktorskiego rodu Damięckich. Siostra aktora Mateusza Damięckiego, córka aktorów Macieja i Joanny Damięckich. Jej znakiem rozpoznawczym są duże, wyraziste, niebieskie oczy. Jest jedną z najbardziej znanych aktorek polskich młodego pokolenia. Prócz rozpoznawalnego nazwiska, popularność przyniosła jej wyrazista rola Karoliny w telenoweli „Na Wspólnej”.

Urodziła się 10 czerwca 1985 roku w Warszawie. Jest dyplomowaną aktorką i świeżo upieczoną absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończyła w 2008 roku, idąc utartą ścieżką rodzinnej tradycji. Prócz brata i rodziców Matyldy, zawód aktora wykonuje również brat ojca – Damian Damięcki i jego syn Grzegorz Damięcki. Aktorami byli także dziadkowie od strony ojca – Irena Damięcka-Górska i Dobiesław Damięcki, jednak podobno tradycja sięga jeszcze głębiej, aż do czwartego pokolenia wstecz, którego reprezentantką była prababcia Alina – miłośniczka teatru.

Jej dyplomowe występy to rola Warii w „Wiśniowym sadzie” i Julie w „Lokatorach"”.

Kariera aktorska Matyldy Damięckiej związana jest, póki co, wyłącznie z małym ekranem.

Pierwsze kroki przed kamerą stawiała jako dziecko pojawiając się na planie serialu dla dzieci i młodzieży „Wow” z udziałem starszego brata, Mateusza (1993), w spektaklu Teatru TV „Różany zamek” z późniejszym kolegą z plany, Adamem Fidusiewiczem (1995), czy dając gościnny występ w jednym z odcinków serialu „Dom” (1996).

Po kilku latach przerwy od występów na ekranie zagrała w spektaklach Teatru TV „Siedemnastolatek” Teresy Kotlarczyk, z Bartoszem Obuchowiczem w roli głównej i „Zbliżenie” Piotra Łazarkiewicza (oba 2000).

Rok później dołączyła do obsady serialu „Marzenia do spełnienia”, grając jedną z głównych ról Matyldy Pawelczyk (2001-2002), a po dwóch epizodycznych występach w serialach „Na dobre i na złe” (2002) i „Kasia i Tomek” (2003, tylko głos),* otrzymała przełomową, w karierze propozycję występu w serialu „Na Wspólnej”, gdzie przez trzy kolejne lata kreowała pierwszoplanową postać Karoliny Brzozowskiej, córki Basi (Grażyna Wolszczak) i Andrzeja (Tomasz Schimscheiner). Rola przyniosła jej ogólnopolską popularność i rozpoznawalność. Z udziału w serialu zrezygnowała ze względu na studia aktorskie, które wymagały czasu i poświęcenia.*

Później zagrała jeszcze koleżankę tytułowej „Zaginionej” w głośnym serialu Andrzeja Kostenki z Janem Fryczem i Danutą Stenką (2003), w 2007 roku wystąpiła gościnnie w roli prostytutki Joli w serialu „Tylko miłość”, a w 2008 roku dołączyła do gwiazdorskiej obsady wojenno-historycznego serialu „Czas honoru” Michała Kwiecińskiego, Michała Rosy i Wojciecha Wójcika, wcielając się w postać Wisi, żony kolejarza Edwarda (Tomasz Gęsikowski).

Jest uzdolniona artystycznie również w innych kierunkach – rzeźbi, rysuje, tańczy, gra na saksofonie. Jest wysportowana. Podobno świetnie gotuje.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3selac
d3selac
d3selac
d3selac

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj