WP

Meg Ryan - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Jedna z najbardziej lubianych amerykańskich aktorek o uroczej powierzchowności: jasnych włosach, niebieskich oczach, drobnej posturze. W latach 90-tych jedna z najbardziej znanych aktorek na świecie, specjalizująca się głównie w występach w filmach z gatunku komedii romantycznej.

Urodziła się 19 listopada 1961 roku w Fairfield w stanie Connecticut w USA. Studiowała dziennikarstwo w Nowym Jorku. Została zauważona na dobre w 1989 roku, dzięki roli Sally w komedii romantycznej „Kiedy Harry poznał Sally” (nominacja do Złotego Globu, nagroda Amerykańskiej Akademii Komediowej). Scena, w której Ryan udaje orgazm podczas lunchu w jednej z nowojorskich knajpek przeszła do historii kina.

Debiutowała jednak dużo wcześniej, jako 20-latka w „Bogatych i sławnych” George’a Cukora (1981), w tym samym roku po raz pierwszy pojawiła się też na małym ekranie w filmie „Amy i anioł”, a rok później dołączyła do obsady opery mydlanej „As the World Turns” (1982-84). W 1986 roku wystąpiła w niedużej roli w głośnym „Top Gun” Tony’ego Scotta.

Na początku lat 90-tych partnerowali jej na planie wiodący aktorzy hollywoodzcy – w 1990 roku po raz pierwszy wystąpiła obok Toma Hanksa w „Joe contra wulkan”, w 1991 zagrała rolę żony Vala Kilmera (jako Jima Morrisona) w „The Doors” Olivera Stone’a, zaś w 1992 – pojawiła się wraz z Alekiem Baldwinem w „Preludium miłości”.

W 1993 roku ponownie zagrała obok Toma Hanksa w głośnej „Bezsenności w Seattle” w reżyserii Nory Ephron. Za rolę nominowana była do Złotego Globu, otrzymała nagrodę Amerykańskiej Akademii Komediowej oraz – wraz z Tomem Hanksem – nagrodę MTV dla najlepszego duetu. Para spotkała się jeszcze 5 lat później na planie komedii romantycznej „Masz wiadomość” (1998, nominacja do Złotego Globu) ponownie w reżyserii Nory Ephron.

WP

Choć kojarzona głównie z komediami romantycznymi, dobrze odnajdywała się także w rolach dramatycznych – w 1994 roku zagrała matkę i żonę alkoholiczkę w „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, u boku Andy’ego Garcii.

W tamtych latach Ryan występowała bardzo dużo, w bardziej („Francuski pocałunek” 1995) i mniej („Czas przemian” 1995) udanych produkcjach. Był to jednak niewątpliwie szczytowy okres jej kariery.

Na pewno ważnym filmem był hollywoodzki remake słynnego „Nieba nad Berlinem” Wima Wendersa – „Miasto aniołów” z Nicolasem Cagem (1998). W 2000 roku zagrała obok Russela Crowe’a w „Dowodzie życia”, w 2001 – obok Hugh Jackmana w komedii romantycznej „Katie i Leopold”, zaś w 2003 całkowicie zmieniła image (proste, ciemniejsze włosy) i zagrała nietypową, wziąwszy pod uwagę dotychczasowy dorobek, rolę w thrillerze „Tatuaż” Jane Campion.

W 2004 roku wcieliła się w postać pierwszej menedżerki kobiet - bokserek w filmie „Królowa ringu”. By lepiej zrozumieć ten sport, trenowała go przez jakiś czas przed rozpoczęciem zdjęć. Występem Ryan w 2007 roku była rola w komedii romantycznej „W świecie kobiet” (2007).

W 2003 roku była członkinią Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W 2008 roku zagrała w filmie "Centralne biuro uwodzenia", a rok później w komedii "Słodka zemsta".

WP

W 1991 roku Meg Ryan poślubiła Dennisa Quaida, mają jedno dziecko Jacka Henry'ego, który urodził się 24 kwietnia 1992 r. Ryan i Quaid rozwiedli się 19 lipca 2001 roku. W 2006 roku adoptowała małą chińską dziewczynkę, której dała na imię Daisy True.

Zobacz: Najlepsze komedie romantyczne

Data urodzenia

19.11.1961

Miejsce urodzenia

Fairfield, Connecticut, USA

Reżyser
Filmografia

Masz wiadomość (Kathleen Kelly)

Gorąca linia (Eve)

Doors (Pamela Courson)

Dowód życia (Alice Bowman)

Bezsenność w Seattle (Annie Reed)

Kiedy mężczyzna kocha kobietę (żona)

Anastazja (Anastasia)

Miasto Aniołów (Maggie)

Kate & Leopold (Kate)

Uzbrojeni i niebezpieczni (Maggie Cavanaugh)

Czas przemian (Katharine)

Szalona odwaga (Karen Emma Walden)

Interkosmos (Lydia Maxwell)

Kiedy Harry poznał Sally (Sally Albright)

Top Gun (Carole Bradshaw)

Ithaca (Pani Macauley)

Umowa (Deidre Hearn)

Słodka zemsta (Louise)

Kobiety (Mary Haines)

Centralne biuro uwodzenia (Marty Durand)

W świecie kobiet (Sarah Hardwicke)

Królowa ringu (Jackie Kallen)

Bogate i sławne (Debby at age eighteen)

Amy i anioł (Denise)

Captain Planet and the Planeteers (Dr. Blight)

D.O.A. (Sydney Fuller)

Flesh and Bone (Kay Davies)

Century of Cinema, A (Siebie)

Tajemniczy pocałunek (Rita Boyle)

One of the Boys (Jane)

Amityville III: Demon (Lisa)

Wildside (Cally Oaks)

W pogoni za szczęściem (Bev)

Presidio, The (Donna Caldwell)

Joe Kontra Wulkan (DeDe/Angelica/Patricia)

I.Q. (Catherine Boyd)

Francuski pocałunek (Kate)

Miłość jak narkotyk (Maggie)

Mętlik (Bonnie)

Tatuaż (Frannie Avery)

WP
WP
WP