Trwa ładowanie...

Milosz Forman nie żyje

Zmarł po krótkiej chorobie. Reżyser miał 86 lat. Informacja o śmierci Formana pojawiła się w czeskich mediach niedługo po tym, jak przekazała ją żona Milosza, Martina.
Share
Był uznanym twórcą filmowym
Był uznanym twórcą filmowymŹródło: Getty Images
d2ufxak

Forman urodził się 18 lutego 1932 roku. Do USA wyjechał w latach 60., a w 1977 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Był już wówczas laureatem Oscara. W 1976 roku najcenniejszą amerykańską nagrodę filmową dostał za pracę nad produkcją "Lot nad kukułczym gniazdem". Film odbił się szerokim echem, a dziś uznawany jest za kultowy.

Kolejnego Oscara Akademia przyznała mu w roku 1985 za reżyserię "Amadeusza". Forman wyreżyserował również takie filmy jak "Hair", "Skandalista Larry Flynt". Lista jego dzieł nie jest długa, ale zawiera kilka niezwykle ważnych dla kinematografii.

Forman był reżyserem docenionym - poza dwoma Oscarami, miał też na swoim koncie wygrane trzy Złote Globy, jedną nagrodę BAFTA, nagrodę jury w Cannes z 1971 roku, Srebrnego Niedźwiedzia z 2000 roku i Złotego Niedźwiedzia z 1997 roku (Berlinale). W tym samym roku przyznano mu też Europejską Nagrodę Filmową. W 1985 roku dostał Cezara.

d2ufxak

W życiu zawodowym mu się wiodło, inaczej było w prywatnym. Forman trzykrotnie się żenił. W 1958 roku z Janą Brejchovą - do rozwodu doszło już po czterech latach. W 1964 roku żoną reżysera została Vera Kresadlova. Ten związek zakończył się po 35 latach. Jeszcze w tym samym roku Forman ożenił się z Martiną Zborilovą i był z nią do końca.

86-letni reżyser pozostawił żonę i dwoje dzieci. W 1998 roku na świat przyszli bliźniacy - Andrew i James.

Informację o śmierci aktora amerykańskim mediom potwierdził jego agent, Dennis Aspland. Forman zmarł w otoczeniu najbliższych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ufxak

Podziel się opinią

Share
d2ufxak
d2ufxak