"Mów mi Marianna" Karoliny Bielawskiej w bloku filmowym "Są życiorysy" podczas 5. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski
Głośne "Mów mi Marianna", "Efekt domina" i "Aktorka" wśród dokumentów bloku filmowego Są życiorysy podczas 5. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski (4-6 września 2015).
Obok głównego bloku filmowego, którego najważniejszym tytułem jest fabularny „Przypadek” z 1981 roku, zaprezentowany zostanie wybór sześciu filmów dokumentalnych w bloku pt. Są życiorysy. Głównym tytułem bloku jest dokument Krzysztofa Kieślowskiego „Życiorys” z 1975 roku. Bohaterem filmu jest poddawany „wiwisekcji” przez bezdusznych członków Komisji Partyjnej jeden z towarzyszy, który „postawił się w paru robotniczych sprawach”. Film będzie prezentowany w kinie plenerowym, znajdującym się tuż obok kamienicy, w której mieszkał Krzysztof Kieślowski w latach 50-tych ubiegłego wieku. Wprowadzenie do projekcji przedstawi filmoznawca Piotr Pławuszewski.
Poza „Życiorysem” będzie można zobaczyć najnowsze polskie produkcje dokumentalne. Wśród nich zobaczymy film „Nadejdą lepsze czasy” (2014) w reżyserii Hanny Polak, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach z sekcją konkursową, zdobył m.in. nagrodę specjalną jury na amsterdamskiej IDF-ie. Reżyserka filmu od 1995 pomaga bezdomnym dzieciom w Rosji i jest założycielką fundacji ,,Aktywna Pomoc Dzieciom". W bloku pokazane zostaną także zwycięskie filmy Krakowskiego Festiwalu Filmowego – tegoroczny laureat „Mów mi Marianna” (2015) Karoliny Bielawskiej oraz wyróżniony najważniejszą nagrodą w roku ubiegłym „Efekt domina” (2014) w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.
Kolejne dwa filmy to historie szczególnych życiorysów. Pierwszy (z wprowadzeniem Łukasza Maciejewskiego) – „Aktorka” Marii Konwickiej i Kingi Dębskiej – opowiadający o wybitnej i wyjątkowej postaci, polskiej aktorce Elżbiecie Czyżewskiej. Drugi to „Dotknięcie Anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego – poetycka opowieść o wstrząsających losach Henryka Schoenkera, małego chłopca ocalałego z obozu Auschwitz. Po projekcji filmu spotkanie z jego autorem poprowadzi Stanisław Zawiśliński.
Pełny program wraz z kalendarzem projekcji i paneli na stronie internetowej www.hommageakieslowski