Trwa ładowanie...

"Muzyka jest kobietą”. W Toruniu nie mają co do tego wątpliwości

Vivian Kubrick, córka Stanleya Kubricka, skomponowała muzykę do słynnego "Full Metal Jacket”, ale mało kto o tym wie. Podobnie jak o wielu innych kompozytorkach muzyki do filmów. Dlatego festiwal Tofifest mówi: "muzyka jest kobietą” i zaprasza 28 października na koncert zamykający jubileuszową, 15. edycję festiwalu. Bilety są dostępne od czwartku 14 września.

"Muzyka jest kobietą”. W Toruniu nie mają co do tego wątpliwościŹródło: Materiały prasowe
d3d2l6g
d3d2l6g

To będzie niezapomniany koncert

W imponującym Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu usłyszymy autorskie interpretacje wybranych utworów skomponowanych między innymi przez* Anne Dudley, Wendy Carlos, Vivian Kubrick, Micę Levi czy Rachel Portman.*

Pojawią się również piosenki z takich filmów, jak „Armageddon”,* "Pearl Harbor, "Władca Pierścieni, *"Lśnienie czy "Tańcząc w ciemnościach, które artystycznie zinterpretują Paulina Przybysz, Krzysztof Zalewski i Anna Karwan.

Towarzyszyć im będzie Chór Astrolabium, który ma na koncie współpracę z Zakopower i Krzesimirem Dębskim. Opiekę artystyczną nad projektem sprawuje Bartek Staszkiewicz, laureat Fryderyka z 2007 roku (wraz z zespołem Sofa). Koncertowi towarzyszyć będzie także specjalne pasmo filmowe "Energia Muzyki Filmowej”, prezentujące obrazy, do których ścieżkę dźwiękową stworzyły kobiety.

d3d2l6g

Koncert "Muzyka jest kobietą” zapowiada się jako godne zakończenie jubileuszowego Tofifestu. Bilety na to wydarzenie, w cenie 40/50 zł, można kupować od godziny 12.00 w czwartek 14 września na portalu Bilety24.pl.

Kobiece oblicza kina

Poświęcenie galowego koncertu zakończenia autorkom muzyki filmowej jest elementem konsekwentnej realizacji linii programowej Tofifest.

Festiwal od samego początku dba o prezentowanie kobiecego oblicza świata filmu - ze sporymi sukcesami. To właśnie Tofifest na nowo odkrył Helenę Grossównę, zapomnianą, przedwojenną gwiazdę z toruńskim rodowodem.

W Toruniu wielokrotnie poruszano też tematykę sytuacji kobiet w różnych miejscach na świecie. Podczas wizyty Shirin Neshat, światowej sławy artystki i reżyserki filmu "Kobiety bez mężczyzn, dyskutowano o krajach islamskich. Problem statusu kobiet w społeczeństwie indyjskim został poruszony przy okazji pierwszej w Polsce retrospektywy filmów indyjskiej aktorki i aktywistki Smity Patil. Z okazji 25-lecia premiery filmu "Thelma & Louise”, będącego manifestem kobiecej niezależności, na Tofifest dyskutowano na temat wolności i praw kobiet.

Kobieca "Energia Muzyki Filmowej”

"Muzyka jest kobietą” odbędzie się w ramach nowego muzycznego pasma festiwalu pt.* "Energia Muzyki Filmowej”*, którego wyłącznym partnerem jest grupa Apator SA.

15. edycja „niepokornego” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbędzie się w Toruniu, w dniach 21–29 października 2017 roku.

d3d2l6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d2l6g