Trwa ładowanie...

''Nad Niemnem'': Zmarł Jan Prochyra. Aktor miał 66 lat

Share
''Nad Niemnem'': Zmarł Jan Prochyra. Aktor miał 66 lat
Źródło: EastNews
dwg6mr1

W wieku 66 lat zmarł aktor filmowy i teatralny *Jan Prochyra. O śmierci artysty jako pierwszy poinformował na swoich łamach serwis filmpolski.pl.*

Prochyra odszedł 20 maja w Warszawie. Przyczyna śmierci aktora nie jest na razie znana. Ostatnim filmem w jego filmografii był „Obywatel” w reżyserii Jerzego Stuhra.

Jan Prochyra urodził się 2 grudnia 1948 roku w Krakowie. Tamże w 1974 roku ukończył PWST. Na dużym ekranie zadebiutował trzy lata wcześniej w komedii muzycznej „Milion za Laurę” Hieronima Przybyła. W swojej karierze zagrał ponad 70, przeważnie drugoplanowych ról. Widzowie zapamiętali go m.in. z występów w „Nad Niemnem” (gdzie wcielił się w Bolesława Kirło), „Starej Baśni”, „Korczaku”, „Domu” czy „Kryminalnych”.

(AKPA)

dwg6mr1

W ciągu swojej kariery był związany z teatrami w Warszawie, Wrocławiu, Zabrzu i Krakowie. W latach 2003-2011 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Rampa.

Jan Prochyra przez wiele lat użyczał głosu postaciom animowanym. Młodzi widzowie mogli usłyszeć go m.in. w „Księdze dżungli” (Baloo), serii filmów o Kubusiu Puchatku, gdzie dubbingował Kłapouchego, a ostatnio w "Paddingtonie" (Wujek Pastuzo).

dwg6mr1

Podziel się opinią

Share
dwg6mr1
dwg6mr1