Najbardziej utalentowane polskie aktorki
Oto zdobywczynie Złotych Lwów, triumfatorki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Pedro Almodovar powiedział kiedyś: "Kobiety wydają mi się bardziej interesujące, bogatsze, bardziej złożone i zaskakujące od mężczyzn".
Patrząc jedynie na nasze rodzime aktorki musimy się niekwestionowanie zgodzić ze słynnym hiszpańskim reżyserem. Dzięki naszej kobiecej gildii aktorskiej, polska scena bucha wszystkimi żywiołami świata.
Z okazji zbliżającego się festiwalu w Gdyni prezentujemy najlepsze polskie aktorki na przestrzeni ostatnich trzech dekad.
Katarzyna Figura
Ostatnio najbardziej znana z odchudzania siebie i całej Polski Katarzyna Figura, na swoim koncie ma wiele wspaniałych ról, w tym dwie nagrodzone Złotymi Lwami w Gdyni.
Pierwszego Złotego Lwa otrzymała za kreację w filmie Marka Koterskiego "Ajlawiu", drugiego zaś za rolę Ubicy w filmie Piotra Szulkina "Ubu król".
Zagrała w wielu polskich, znanych filmach, takich jak: "Historie miłosne:, "Kiler", "Szczęśliwego Nowego Jorku".
Kariera Figury obejmuje także kilkanaście ról teatralnych oraz występy w Teatrze TV.
Agata Buzek
W pełni zasłużone Złote Lwy za pierwszoplanową rolę kobiecą na 34. FPFF w Gdyni trafiły w ręce Agaty Buzek.
Charakterystyczna i utalentowana polska aktorka i modelka wcieliła się w jedną z głównych ról w pełnometrażowym debiucie Borysa Lankosza. W sumie "Rewers" został wyróżniony przez jury festiwalu w Gdyni sześcioma nagrodami.
Agata Buzek zadebiutowała w 1997 rolą Rudej Czapli w komedii Roberta Glińskiego "Kochaj i rób co chcesz". Współpracowała z takimi legendami kina, jak Wajda, Zanussi i Greeneway.
** [
LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g )**
Kinga Preis
Od początku swojej kariery związana z wrocławskim Teatrem Polskim Kinga Preis, należy do najbardziej uzdolnionych i najciekawszych polskich aktorek.
Dwukrotnie otrzymała wyróżnienie w Gdyni za rolę drugoplanową, w 2001 roku wreszcie otrzymała Złotego Lwa za pierwszoplanową rolę w filmie Michała Rosy "Cisza".
Kinga Preis jest laureatką 20 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1999 roku, w konkursie interpretacji piosenki, za fenomenalne wykonanie utworu „Przekleństwo Millheaven” Nicka Cave’a.
Zagrała w "Samotności w sieci", w "Statystach" czy "Symetrii", a także w serialu "Ojciec Mateusz".
Ewa Kasprzyk
26. FPFF to nie tylko Złoty Lew za pierwszoplanową rolę kobiecą dla Kingi Preis, ale to także zwycięstwo Ewy Kasprzyk. Złoty Lew trafił w jej ręce dzięki roli w filmie Artura Urbańskiego "Bellissima".
Ewa Kasprzyk to aktorka charakterystyczna i odważna. Owocem tej odwagi jest rola tytułowa w monodramie wg Pedra Almodóvara „Patty Diphusa” w reżyserii Marty Ogrodzińskiej.
Grała u Romana Załuskiego, Barbary Sass, Kazimierza Kutza czy Jacka Bromskiego.
Szerokiej publiczności dała się poznać rolą w serialu "Złotopolscy". Gra też w takich serialach jak: "Magda M.", "Prawo miasta", "Na wspólnej" i "Na dobre i na złe".
Halina Łabonarska
Zagrała gościnnie w takich serialach jak: "Barwy szczęścia", "Kryminalni", "Na dobre i na złe" czy "07 zgłoś się". Od 2005 roku występuje w stołecznym Teatrze Ateneum.
Maja Ostaszewska
Debiutem pierwszoplanowym Mai Ostaszewskiej była nagrodzona na 23. FPFF w Gdyni, kreacja u boku Rafała Królikowskiego w „Przystani” Jana Hryniaka.
Laury aktorskie w Gdyni zebrała ponownie niedługo później, w 2000 roku za dwa występy - tytułowy w „Patrzę na ciebie Marysiu” Łukasza Barczyka oraz za rolę siostry Marii Leonii Graczyk w filmie Teresy Kotlarczyk „Prymas. Trzy lata z tysiąca”.
W 2001 roku została laureatką Paszportu Polityki za „wybitne role filmowe, za nowoczesne i wrażliwe aktorstwo, za grę, w którą zawsze się wierzy”. Prywatnie jest żoną Michała Englerta.
Dorota Stalińska
Charakterystyczna polska aktorka filmowa, teatralna i estradowa, odznaczająca się specyficzną, bardzo żywiołową ekspresją aktorską. Dziś zajmuje się teatrem, poezją, propagowaniem zdrowego trybu życia, etc.
Dorota Stalińska
Czas jej triumfu przypadł na lata 70. i 80. W 1984 roku za rolę w filmie "Krzyk" otrzymała drugiego w swojej karierze Złotego Lwa. Nie bez przyczyny recenzenci pisali o niej: "Aktorka o stu twarzach, pełna koloru, dynamiki, ekspresji i autentyzmu".
Mirosława Marcheluk
Aktorka, urodzona w 1939 r., dziś wykłada na wydziale aktorskim w PWSFTviT w Łodzi. Ma na swoim koncie role w takich filmach jak: "Dziewczyna z Mazur", "Skarga", "Obsada" czy "Przedwiośnie". Szerszej publiczności znana z serialu "Samo życie"
Ewa Błaszczyk
Ceniona dziś przede wszystkim za aktywną działalność charytatywną, należy do aktorek uznanych i wybitnych.
W 1983 roku stworzyła znakomitą kreację Klary Małosz w filmie Wiesława Saniewskiego "Nadzór". Za tę właśnie rolę aktorka otrzymała laur na 10. FPFF w Gdyni.
Ewa Błaszczyk jest również artystką śpiewającą, wykonuje głównie literackie i nastrojowe piosenki Osieckiej, Kleyffa, Kofty, Janczarskiego, Czupkiewicz, utwory z repertuaru Iwanowej, Piaf, Dietrich i Wysockiego.
Grażyna Szapołowska
13. FPFF w Gdyni to dwa Złote Lwy za rolę kobiecą. Pierwszego z nich otrzymała Grażyna Szapołowska. A wszystko za sprawą znakomitej kreacji w filmie Krzysztofa Kieślowskiego "Krótki film o miłości".
Z Krzysztofem Kieślowskim bardzo aktywnie współpracowała aktorka w latach 80. Ograniczyła wówczas występy w teatrze co zaowocowało, poza "Krótkim filmem o miłości", znakomitą kreacją w filmie "Bez końca"
Grażyna Szapołowska występowała również na scenie jako interpretatorka piosenki aktorskiej, a w 2008 roku wzięła udział w III edycji programu telewizyjnego "Jak oni śpiewają".
Ewa Wiśniewska
Przez lata uważana za najpiękniejszą polską aktorkę, w roku 1986 otrzymała Złotego Lwa za rolę Róży w filmie Ryszarda Bera "Cudzoziemka".
Jej pierwszą większą rolą ekranową był występ u boku Tadeusza Łomnickiego i Andrzeja Łapickiego w rozrachunkowym filmie „Życie raz jeszcze” Janusza Morgensterna.
Dała ważne, filmowe występy obok Magdaleny Cieleckiej w "Listach miłosnych" "Po sezonie" oraz wzięła udział w serialach: "Miasteczko", "Egzamin z życia", "Na Wspólnej" i "Na dobre i na złe", gdzie kreowała postać pani Weiss-Korzyckiej.
Krystyna Janda
Rok 1990 przyniósł Krystynie Jandzie pierwsze w jej karierze wyróżnienie w Gdyni. A wszystko za sprawą znakomitej roli w filmie Ryszarda Bugajskiego "Przesłuchanie"
Sukcesy, popularność, uwielbienie zarówno krytyków, jak i publiczności, zawdzięcza przede wszystkim silnej, charyzmatycznej osobowości pozostawiającej piętno na każdej granej przez siebie postaci.
Zagrała w kilku filmach europejskich (francuskich, niemieckich), zbierając pochwalne recenzje i wyróżnienia (nagroda w Montréalu za rolę w filmie „Laputa”).
Od samego początku kariery nieprzerwanie występuje w Teatrze TV, gdzie stworzyła wiele znaczących kreacji.
Krystyna Janda
W 2005 roku podczas 30. FPFF w Gdyni otrzymała drugiego w swojej karierze Złotego Lwa, za rolę niewidomej pisarki w filmie Andrzeja Barańskiego "Parę osób, mały czas"
W 2004 roku założyła Fundację Na Rzecz Kultury, której siedzibą od 2005 roku jest Teatr Polonia, powstały w sali kinowej byłego kina pod tą samą nazwą.
Rok 2009 to na pewno przełomowy czas w życiu aktorki. Zmarł jej mąż Edward Kłosiński. Po jego śmierci Krystyna Janda wystąpiła w filmie Andrzeja Wajdy "Tatarak", w którym opowiada historię swojego męża.
Magda Teresa Wójcik
W 1950 roku ukończyła wydział mechaniczny Politechniki Łódzkiej, po czym pracowała jako inżynier-metaloznawca w PAFAWAG-u we Wrocławiu. Jest współzałożycielką i kierowniczką Teatru Adekwatnego w Warszawie.
Magdalena Cielecka
Uważana za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek Magdalena Cielecka miała znakomity debiut filmowy. Rola siostry Anny w "Pokuszeniu" Barbary Sass przyniosła jej Złotego Lwa.
Stworzyła szereg interesujących kreacji teatralnych – od roli Albertynki w „Operetce” Gombrowicza, przez role teatru telewizji, po kreacje w teatralnych inscenizacjach Grzegorza Jarzyny, które przyniosły jej sukcesy w kraju i zagranicą. Cielecka grała też u Krzysztofa Warlikowskiego i Andrzeja Seweryna.
Szerszej publiczności znana z takich filmów jak „S@motność w sieci”, "Palimspest" czy "Powiedz to, Gabi"
Maria Chwalibóg
Drugiego Złotego Lwa na 13. FPFF w Gdyni otrzymała Maria Chwalibóg za rolę w filmie Agnieszki Holland "Kobieta samotna".
Ceniona, polska aktorka ma na swoim koncie role w takich filmach jak: "Panny i wdowy", "Lepiej być piękną i bogatą" czy "Popiełuszko. Wolność jest w nas"
Występowała, m.in w Teatrze Narodowym, Teatrze Studio i Teatrze Dramatycznym.
Prywatnie żona aktora Marka Bargiełowskiego.
Ryszarda Hanin
Złotego Lwa za rolę w filmie "Jeszcze tylko ten las" w roku 1991 otrzymała Ryszarda Hahn.
Od wczesnej młodości kształciła się w tańcu i śpiewie, grała w przedstawieniach amatorskich. Po maturze w 1937 wyjechała do Paryża na studia romanistyczne, gdzie uczęszczała również na zajęcia przygotowujące do aktorstwa.
Grała w Teatrze Polskim i Teatrze Domu Wojska Polskiego. Współpracowała z Teatrem Telewizji od początku jego istnienia. Od 1951 r. aż do śmierci była wykładowcą PWST w Warszawie, w latach 1966-1969 prodziekanem Wydziału Aktorskiego tej uczelni.
Teresa Budzisz- Krzyżanowska
Współpracująca z wieloma wybitnymi reżyserami Teresa Budzisz- Krzyżanowska, otrzymała Złotego Lwa za rolę w filmie Magdaleny i Piotra Łazarkiewiczów "Odjazd"
Zagrałą m.in.w takich filmach jak "Weiser", "Ono", "Futro". Od 1997 roku jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie.
Andrzej Wajda powiedział o niej: "Teresa wszystkie postacie obdarza zawsze szlachetnością i dobrocią. Jest głęboko przekonana, że ludzie są z natury dobrzy. I to jest w niej piękne, dziwne i poruszające."
Anna Dymna
Popularność zdobyła rolami: wnuczki Pawlaka z „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”, hrabianki w „Janosiku” czy Melanii w adaptacji „Trędowatej”. Ale dopiero rok 1993 i rola w filmie "Tylko strach" przyniosły jej Złotego Lwa.
Aktorka ma na koncie wiele wybitnych ról teatralnych. Spośród nich wyróżnić można m.in. kreację Ani w „Wiśniowym sadzie” Czechowa, Telimeny w „Panu Tadeuszu” czy wybitne role w Teatrze TV, takie jak: Berta w „Wygnańcach” według Joyce’a.
W 2003 roku założyła fundację „Mimo wszystko”, której ideą jest „wyrównywanie szans pomiędzy ludźmi niepełno- i pełnosprawnymi -usuwanie barier mentalnych, które istnieją między ich światami.”
Grażyna Błęcka- Kolska
Znana z takich filmów jak "Pornografia", "Jasminum" czy najnowszego "Afonia i pszczoły" Grażyna Błęcka - Kolska, w 1994 roku za rolę w filmie "Cudowne miejsce" otrzymała Złotego Lwa.
W filmie debiutowała niezapomnianą rolą Kasi w Koglu - moglu. Grała też w Teatrze Adama Mickiewicza w Częstochowie i w Teatrze Telewizji.
Żona reżysera Jana Jakuba Kolskiego; często obsadzana przez niego we własnych filmach.
Stanisława Celińska
W roku 1994 ponownie przyznano dwa Złote Lwy za rolę kobiecą. Oprócz Grażyny Błęckiej- Kolskiej laur otrzymała Stanisława Celińska za rolę w filmie Jerzego Stuhra "Spis cudzołożnic".
Mimo wszechstronnego talentu i różnorodności w zakresie typów kreowanych postaci, szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim z charakterystycznych ról i epizodów komediowych.
Udało jej się zaliczyć jeden z najbardziej spektakularnych debiutów w historii kina, u boku Daniela Olbrychskiego w „Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy.Rola młodej Żydówki Niny, której rodzina została wymordowana w czasie wojny, o mały włos nie przyniosła jej nagrody aktorskiej na MFF w Cannes.
Aktualnie występuje w serialu komediowym "Mamuśki".
Maja Komorowska
Za rolę w filmie "Cwał" podczas 21. FPFF Złotego Lwa otrzymała Maja Komorowska.
Wybitna polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa; charyzmatyczna i charakterystyczna, przez lata była stałą odtwórczynią ról w filmach Krzysztofa Zanussiego. Ponadto grała u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Tadeusza Konwickiego i Istvana Szabo.
Już u progu kariery filmowej uznana została za aktorkę o ponadprzeciętnych zdolnościach. W 1972 roku uhonorowano ją prestiżową Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego.
Komorowska stworzyła również wiele wybitnych ról teatralnych – w spektaklach Krystiana Lupy, Jerzego Grotowskiego, Macieja Englerta, Erwina Axera.
Ma brata bliźniaka, Piotra Komorowskiego, który również jest aktorem.
Jadwiga Jankowska- Cieślak
Wyróżniana w Gdyni była trzykrotnie. Pierwszego Złotego Lwa otrzymała w 1997 roku za rolę w filmie "Sam na sam". Kolejna nagroda to rok 1996 i znakomita kreacja w filmie Mirosława Dembińskiego "Wezwanie"
Rok temu Gdynia doceniła ją ponownie. Tym razem otrzymała Wyróżnienie Honorowe za rolę w dramacie Michała Rosy "Rysa".
Jest jedną z nielicznych polskich aktorek, które otrzymały Złota Palmę w Cannes. A stało się to za sprawą roli dziennikarki - lesbijki w węgierskiej produkcji „Inne spojrzenie” Károly Makka.
Aktualnie oglądać ją możemy w filmie Andrzeja Wajdy "Tatarak"
Krystyna Feldman
Pierwsza dama drugiego planu, seniorka polskiego kina Krystyna Feldman, dwa lata przed śmiercią zagrała rolę swojego życia. W filmie "Mój Nikifor" odegrała tytułową rolę i otrzymała za nią Złotego Lwa.
Debiutowała na scenie Teatru Miejskiego we Lwowie jako siedemnastolatka. Podczas wojny Krystyna Feldman była łączniczką Armii Krajowej. Po wojnie poznała starszego o 30 lat aktora i reżysera Stanisława Brylińskiego. Przeżyli razem 6 lat. Nie zdążyli wziąć ślubu, ponieważ Bryliński zmarł na zapalenie opon mózgowych.
Wielokrotnie pracowała jako asystent reżysera. Zagrała w takich filmach jak "Stara Baśn", "Dublerzy" czy "Ryś". Zmarła w wieku 86 do końca grając w filmach.
Jowita Budnik
Na ekranie zadebiutowała w wieku 12 lat w Kochankach mojej mamy Radosława Piwowarskigo. W latach 90. grała epizody w filmach polskich i francuskich oraz w wielu serialach, a także gościnnie występowała w Teatrach Ochoty i Powszechnym.
Przełomem w jej życiu zawodowym było spotkanie z Krzysztofem Krauze, który w 2000 roku obsadził ją w jednej z głównych ról w swoim telewizyjnym filmie "Sieć" z cyklu Wielkie rzeczy. Wystąpiła również - w epizodach - w jego "Długu" oraz "Moim Nikiforze".
W 2005 Krauze oraz Joanna Kos-Krauze z myślą o niej napisali scenariusz filmu "Plac Zbawiciela". Budnik zagrała kobietę upokarzaną i gnębioną przez męża i teściową. Jej rola spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem większości krytyków oraz jurorów XXXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którzy przyznali jej Złotego Lwa za pierwszoplanową rolę żeńską.
Danuta Szaflarska
Danuta Szaflarska podczas 32. FPFF otrzymała Złotego Lwa za pierwszoplanową rolę w filmie Doroty Kędzierzawskiej "Pora umierać".
Danuta Szaflarska na ekranie debiutowała w powojennym filmie "Zakazane piosenki" Leonarda Buczkowskiego. Popularność, jaką przyniósł jej film, wzrosła jeszcze po zagraniu roli Krystyny Tokarskiej w "Skarbie" tego samego reżysera.
Artystka chętnie współpracuje z młodymi reżyserami; wystąpiła m.in. w filmach Doroty Kędzierzawskiej: "Diabły, diabły" i "Nic". Współpracowała także z Agnieszką Glińską i Grzegorzem Jarzyną.
Svetlana Hodchenkova
Statuetka Złotego Lwa za najlepszą rolę kobiecą trafiła w ręce Svetlany Hodchenkovej. Aktorka otrzymała nagrodę za znakomicie zagraną rolę Wiery w filmie Waldemara Krzystka. To był jej debiut filmowy.