Produkcja Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" to jeden z najważniejszych filmów dokumentalnych, które pojawiły się w 2019 roku. Obraz zdobył zainteresowanie nie tylko Polaków, ale również widzów spoza kraju.
Tomasz Sekielski i jego brat Marek Sekielski długo zbierali pieniądze na produkcję filmu "Tylko nie mów nikomu", który od dnia premiery (11 maja 2019 roku) widziały ponad 22 miliony widzów. Dokument jest dostępny w serwisie Youtube.com. Ponadto można było go obejrzeć na platformie wp.pilot oraz podczas emisji w TVN.
Wątek poruszany w "Tylko nie mów nikomu" jest niezwykle kontrowersyjny. Tomasz Sekielski spotyka się z kolejnymi ofiarami molestowania seksualnego księży. Ich historie wywołują bardzo wiele emocji. Wydaje nam się, że w 2019 roku już nie zobaczymy tak trudnego filmu, który opowiadałby o polskich realiach.
Co sądzicie o filmie dokumentalnym "Tylko nie mów nikomu"?
Pavarotti
Aby odetchnąć na chwilę od ciężkiej tematyki, na drugim miejscu rankingu najlepszych filmów dokumentalnych 2019 umieściliśmy tytuł "Pavarotti". To produkcja o jednym z najsłynniejszych muzyków operowych na świecie.
"Pavarotti" nie jest filmem wyłącznie dla melomanów. To przede wszystkim historia człowieka, który poświęcił wszystko dla muzyki. Widzowie poznają Luciano Pavarottiego i jego życie prywatne, ale również drogę do wielkiej kariery włoskiego śpiewaka operowego, który stał się jedną z najważniejszych postaci współczesnej popkultury.
W dokumencie reżyser Ron Howard wyjaśnia, jak doszło do spotkania trzech tenorów (Luciano Pavarottiego, Placido Domingo oraz Jose Carrerasa)
, którzy koncertowali na największych stadionach piłkarskich oraz w olbrzymich parkach miejskich.
"Pavarotti" to świetny dokument z piękną muzyką operową w tle.
Leaving Neverland
"Leaving Neverland" to kolejny ciężki film na liście najlepszych dokumentów 2019 roku, który wywołał wiele kontrowersji. Opowiada bowiem trudną historię Michaela Jacksona.
Film dokumentalny "Leaving Neverland" to historia opowiedziana z perspektywy dwóch mężczyzn, Wade'a Robsona i Jimmy'ego Safechucka, którzy oskarżają króla popu Michaela Jacksona o molestowanie seksualne.
Mężczyźni przez lata milczeli, jednak w poruszającym dokumencie postanowili opowiedzieć o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa. Po premierze filmu wiele stacji radiowych postanowiło nie puszczać muzyki Michaela Jacksona. Wśród oglądających znalazły się również osoby, które broniły króla popu.
"Leaving Neverland" jest dostępny na platformie HBO GO w dwóch częściach. Oglądaliście tę produkcję? Co o niej sądzicie?
Ave Satan? (Hail Satan?)
W 2019 roku pojawiło się wiele kontrowersyjnych dokumentów. Kolejnym z nich jest "Ave Satan?". Film został wyreżyserowany przez niezależną autorkę Penny Lane.
Penny Lane w swoich filmach dokumentalnych nie boi się podejmować trudnej tematyki. Rozpoczęła przygodę z kinematografią od obrazu "Nasz Nixon" (2013). Później były "Niezłe jaja!" (2016) oraz "Cierpienie innych" (2018).
W 2019 roku przyszedł czas na "Ave Satan?", który przedstawia sposób działania ruchu The Satanic Temple. Jest to organizacja z siedzibą w Salem w stanie Massachussets.
Większość widzów, którzy oglądali "Chilling Adventures of Sabrina", na pewno widziała pomnik szatana znajdujący się w szkole magii, do której uczęszcza główna bohaterka. Organizacja The Satanic Temple oskarżyła twórców serialu o plagiat wizerunku diabła.
Jesteście zainteresowani filmem dokumentalnym Penny Lane?
Fyre: Najlepsza impreza, która nigdy się nie odbyła (Fyre)
"Fyre: Najlepsza impreza, która nigdy się nie odbyła" momentami przypomina film katastroficzny, co jednak w niczym mu nie ujmuje. Zdecydowanie jest to dokument, który warto obejrzeć.
"Fyre" przedstawia wydarzenia z 2017 roku. Właśnie wtedy miała się odbyć pierwsza edycja festiwalu Fyre na wyspie Great Exuma na Bahamach. Wydarzenie było promowane przez takie gwiazdy modellingu jak Emily Ratajkowsky, Bella Hadid czy Kendall Jenner. Festiwalowicze mieli zapłacić co najmniej 1500 dolarów. Zaplanowano występy takich gwiazd jak (Major Lazer czy Blink 182)
.
Organizatorzy – Billy McFarland i Ja Rule – przeliczyli się. Dlaczego doszło do spektakularnej porażki jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu? Jakie atrakcje czekały na gości, którzy jednak pojawili się na wyspie?
"Fyre: Najlepsza impreza, która nigdy się nie odbyła" to wystrzałowy dokument.
W rytmie Kuby (A Tuba to Cuba)
"W rytmie Kuby" to uroczy film dokumentalny o muzyce i ludziach, którzy poświęcają wszystko dla swojej pasji. Jeśli uwielbiacie hawajskie rytmy, ta niezwykła produkcja jest właśnie dla was.
Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego "W rytmie Kuby" są członkowie orleańskiej grupy jazzowej Preservation Hall Jazz Band. Lider Ben Jaffee to spadkobierca spuścizny ojca, który stworzył zespół.
Kiedy Barackowi Obamie i Raulowi Castro udało się dojść do porozumienia, zespół wyruszył na Kubę, by poznać korzenie niezwykłej hawajskiej muzyki. W filmie zostały przedstawione nie tylko przygody muzyków, ale również historie zwykłych ludzi, którzy ani przez chwilę nie zrezygnowali ze swoich muzycznych marzeń.
Słoneczna Kuba, okadzona wonią cygara i rozpromieniona uśmiechniętymi twarzami ludzi, na zawsze zapadnie wam w pamięć po obejrzeniu "W rytmie Kuby". Szczerze zachęcamy was do pochylenia się nad tym filmem.
Diego (Diego Maradona)
Mamy również niespodziankę dla fanów piłki nożnej. Asif Kapadia przygotował kolejny świetny dokument o jednej z największych legend sportu. Przed wami historia Diego Armando Maradony.
Na początku warto wspomnieć, że twórcą filmu "Diego" jest świetny dokumentalista Asif Kapadia, dzięki któremu mogliśmy obejrzeć bardzo dobrze przyjętą, a zarazem wstrząsającą "Amy" (2017) czy obraz "Senna" (2010) o jednym z najwybitniejszych kierowców Formuły 1. Oba dokumenty zostały wyróżnione na licznych festiwalach filmowych.
Czy podobnie będzie w przypadku "Diego"? Sądzimy, że tak. Historia piłkarza wydaje się gotowym scenariuszem filmowym. Reżyser postanowił utrwalić Diego w dokumencie, by pokazać, z jakimi problemami mierzył się w trakcie trwania wieloletniej kariery. Chcecie poznać tę niezwykłą historię?
Kraina miodu (Honeyland)
"Kraina miodu" to poetycka opowieść o pszczelarzach i pszczołach prosto z Macedonii. Produkcja została nagrodzona na festiwalu Sundance jako najlepszy zagraniczny film dokumentalny.
"Kraina miodu" opowiada historię 50-letniej Hatidze, która mieszka ze swoją matką w niewielkiej macedońskiej wiosce. Kobiety utrzymują się, sprzedając miód w mieście oddalonym od ich domu o 4 godziny. Stosunek Hatidze do pszczół przypomina rytuał.
Prowizoryczną idyllę rujnuje przyjazd wielodzietnej rodziny, która również hoduje pszczoły. Właściciele mają do nich zupełnie inne podejście niż Hatidze.
W naszym rankingu najlepszych filmów dokumentalnych 2019 roku "Krainę miodu" wyróżnia sposób prezentowania wydarzeń i bohaterów, ponieważ każdy kadr przypomina przepięknie wykonaną fotografię.
Apollo 11
Pierwsze lądowanie człowieka na księżycu nadal fascynuje wiele osób. Twórcy dokumentu "Apollo 11" postanowili przekazać widzom wiele ciekawych informacji na temat tego wydarzenia.
W 2018 roku na ekranach kin mogliśmy obejrzeć "Pierwszego człowieka" w reżyserii Damiena Chazellego. 2019 rok przyniósł nam z kolei dokument "Apollo 11", który ogląda się z niezwykłym przejęciem.
W filmie znajduje się wiele niepublikowanych zdjęć i fragmentów nagrań, które jeszcze nigdy nie zostały zaprezentowane większej publiczności. Todd Douglas Miller świetnie sobie poradził w roli reżysera i producenta, ponieważ "Apollo 11" to naprawdę zdumiewająca produkcja, na którą długo czekaliśmy!
Świadkowie Putina (Svideteli Putina)
Na zakończenie zostawiliśmy film dokumentalny zza wschodniej granicy. "Świadkowie Putina" to ciekawy obraz prezentujący unikatowe materiały i archiwalne zdjęcia.
Witalij Manski postanowił zdjąć maskę z twarzy Władimira Putina, by obnażyć jego sposób sprawowania rządów. Reżyser jako naoczny świadek wydarzeń próbuje zrozumieć postępowanie prezydenta Rosji, a także motywacje jego działań.
Manski skupia się przede wszystkim na archiwalnych materiałach z lat 1999–2000, by stworzyć portret jednej z najważniejszych postaci współczesnej historii politycznej.
"Świadków Putina" ogląda się z prawdziwym zainteresowaniem, dlatego zachęcamy was do zapoznania się z tym rewelacyjnym filmem dokumentalnym.