Najlepsze polskie filmy 2016 wybrane

Najlepsze polskie filmy 2016 wybrane
Źródło zdjęć: © getty

19.07.2016 | aktual.: 22.03.2017 09:10

Wiemy już, jakie filmy powalczą w Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni! Organizatorzy imprezy wyróżnili szesnaście spośród czterdziestu pięciu zgłoszonych produkcji, które zmierzą się o statuetkę Złotego Lwa.

Wśród nominowanych tytułów znalazło się osiem debiutów, a w trakcie trwania festiwalu osiem produkcji, biorących udział w konkursie, będzie mieć swoje polskie premiery.

W gronie obrazów walczących o główną nagrodę znalazły się wyczekiwane przez widzów "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego oraz "Ostatnia rodzina" Jana Matuszyńskiego. Wielką niespodzianką jest obecność w grupie nominowanych komedii romantycznej Mitji Okorna – "Planety Singli" oraz powrót na ekrany dawno niewidzianego Krzysztofa Majchrzaka.


1 / 9

''Fale''

Obraz
© getty

W gronie nominowanych do głównej nagrody Festiwalu Filmowego w Gdyni znalazł się również dramat społeczny Grzegorza Zaricznego zatytułowany „Fale”.

Obraz ten przedstawia historię Kasi – dorastającej dziewczyny mieszkającej w krakowskiej Nowej Hucie. Bohaterka wchodzi powoli w świat dorosłych – poznajemy ją w momencie, gdy rozpoczyna praktyki w pobliskim zakładzie fryzjerskim. Największym marzeniem Kasi jest jednak zostanie zawodową stylistką z prawdziwego zdarzenia. Dziewczyna nie spodziewa się, że droga do jej wyśnionego zawodu usłana będzie wieloma przeszkodami.

W rolach głównych występują Katarzyna Kopeć i Anna Kęsek.

2 / 9

''Jestem mordercą''

Obraz
© getty

O miano najlepszego polskiego filmu 2016 roku powalczy także „Jestem mordercą”, najnowsze dzieło Macieja Pieprzycy.

Thriller psychologiczny twórcy głośnego „Chce się żyć” to oparta na faktach historia młodego milicjanta, który na początku lat 70. staje na czele specjalnej grupy, mającej na celu schwytanie seryjnego mordercy kobiet.

W obsadzie nie brakuje głośnych nazwisk – w filmie występują m.in. Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Piotr Adamczyk oraz Agata Kulesza.

3 / 9

''Królewicz Olch''

Obraz
© getty

Kolejnym nominowanym filmem w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni jest „Królewicz Olch” w reżyserii Kuby Czekaja.

Obraz twórcy ciepło przyjętego „Baby Bump” opowiada historię uzdolnionego nastolatka, który rozpoczyna naukę fizyki na jednym z uniwersytetów. Chłopiec opracowuje teorię światów równoległych, które jego zdaniem, połączone są za pomocą światła. Pewnego dnia w życiu głównego bohatera pojawia się mężczyzna. Nowy partner matki bierze nastolatka pod swoją opiekę i zawiązuje z nim więź. Ułożone rodzinne życie nie trwa jednak długo, ponieważ młody naukowiec rozwiązuje zagadkę światów równoległych. Jest on w stanie zrobić dosłownie wszystko, aby dowiedzieć się, czy jego przypuszczenia były słuszne.

Film Czekaja z założenia ma wykorzystywać elementy gatunkowe kina science fiction, klasycznego thrillera oraz filmu przygodowego.

W obsadzie produkcji znaleźli się m.in. Stanisław Cywka, Agnieszka Podsiadlik oraz Sebastian Łach.

4 / 9

''Las, 4 rano''

Obraz
© getty

„Las, 4 rano” to film Jana Jakuba Kolskiego, oparty na jego powieści o tym samym tytule.

Obraz ten przedstawia losy mężczyzny, który porzuca posadę bogatego wiceprezesa korporacji i postanawia zostać leśnym pustelnikiem zamieszkałym w ziemiance. Główny bohater nawiązuje bliską relację z pracującą przy lesie prostytutką Natą. Wkrótce na jego drodze pojawi się 13-letnia Jadzia, która uciekła z domu. Mężczyzna przygarnia ją i zapewnia opiekę.

„Las, 4 rano” może być jednym z najciekawszych obrazów, jakie zostaną zaprezentowane widowni podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Czy produkcja ta zostanie wybrana najlepszym polskim filmem 2016? O tym przekonamy się we wrześniu.

W rolach głównych Krzysztof Majchrzak, Olga Bołądź oraz Maria Blandzi.

5 / 9

''Plac zabaw''

Obraz
© getty

Kolejnym filmem, który znalazł się w finałowej szesnastce produkcji walczących o Złote Lwy, jest „Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego.

To historia 12-letniej Gabrysi, która w dniu zakończenia szkoły podstawowej postanawia wykonać odważny krok i wyznać miłość swojemu koledze z klasy. Bohaterka aranżuje spotkanie i szantażem zmusza chłopca, aby ten pojawił się w umówionym miejscu. W trakcie rozmowy między dwojgiem dochodzi do nieoczekiwanych i dramatycznych zdarzeń.

„Plac zabaw” inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. W rolach głównych występują Michalina Świstuń, Nicolas Przygoda i Przemysław Baliński.

6 / 9

''Sługi boże''

Obraz
© AKPA

Nominację do Złotych Lwów otrzymał również obraz Mariusza Gawrysia. „Sługi boże” to klimatyczny kryminał, którego głównym bohaterem jest komisarz Warski. Funkcjonariusz próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego samobójstwa młodej Niemki.

Bohater ku swojemu niezadowoleniu musi prowadzić śledztwo z przydzieloną mu partnerką Aną Wittesch. Warski nie ma jednak pojęcia, że niemiecka policjantka nie tylko ma za zadanie zbadanie sprawy samobójstwa, ale także prowadzi pewne tajne dochodzenie. W tym samym czasie do Wrocławia, gdzie toczy się akcja filmu, przybywa wysłannik watykańskiego banku. Wiele wskazuje na to, że przybycie dr. Kuntza może mieć coś wspólnego ze sprawą.

W obsadzie produkcji nie zabrakło znanych nazwisk – główne role przypadły Bartłomiejowi Topie, Małgorzacie Foremniak, Julii Kijowskiej oraz Henrykowi Talarowi.

7 / 9

''Szczęście świata''

Obraz
© getty

„Szczęście świata” Michała Rosy to opowieść o losach mieszkańców kamienicy znajdującej się w jednym ze śląskich miasteczek.

Film koncentruje się głównie na historii Jana, Róży oraz zauroczonych nią trzech mężczyzn. Akcja produkcji rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – latem 1939 roku oraz w okresie powojennym.

Obraz Rosy ma za zadanie pokazać skomplikowane relacje między Polakami, Ślązakami, Niemcami i Żydami, które budowane przez lata zostały niemal całkowicie zniszczone przez okrucieństwo wojny.

W rolach głównych występują Karolina Gruszka, Mateusz Lickindorf, Grzegorz Palkowski, Dariusz Chojnacki, Agata Kulesza i Dorota Segda.

8 / 9

''Wszystkie nieprzespane noce''

Obraz
© getty

Kolejnym nominowanym do Złotych Lwów filmem jest dokumentalizowany dramat Michała Marczaka „Wszystkie nieprzespane noce”.

Polsko-brytyjska produkcja to niezwykły portret współczesnych dwudziestolatków i ich problemów. Wśród krytyków nie brakuje głosów, że obraz ten ma szansę stać się prawdziwym manifestem pokolenia urodzonego po roku 1989.

W rolach głównych występują Krzysztof Bagiński, Michał Huszcza i Eva Lebeuf.

9 / 9

''Zaćma''

Obraz
© getty

„Zaćma” Ryszarda Bugajskiego (reżyser m.in. kultowego „Przesłuchania”) to historyczny film poświęcony postaci Julii Brystigerowej – wysoko postawionej funkcjonariuszki UB, znanej jako „Krawa Luna”.

Obraz prezentuje zmianę wewnętrzną głównej bohaterki, która pod koniec życia mocno zbliżyła się do środowiska osób niewidomych znajdującego się w Zakładzie w Laskach, a także stała się zagorzałą katoliczką.

W rolach głównych występują Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos i Marek Kalita.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)