Trwa ładowanie...
d1me0lh

Natalie Portman

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Jerozolima

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d1me0lh

Urodziła się 9 czerwca 1981 roku w Jerozolimie. Z pochodzenia jest pół-Żydówką, pół-Amerykanką, jednak jej korzenie są jeszcze bardziej skomplikowane: rodzice matki pochodzili z Rosji i Austrii, zaś dziadek od strony ojca był Polakiem.

Zadebiutowała w 1994 roku rolą Matyldy w głośnym „Leonie Zawodowcu” Luca Bessona, od samego początku zbierając pochwały krytyki i publiczności. Nie zawiodła żadnej ze stron również jako dojrzała aktorka. Ma na swoim koncie zarówno role w poważnych dramatach, jak i w komercyjnych produkcjach typu „Gwiezdne wojny”.

Pracę w branży zaczynała jako modelka (jej urodę odkryto w 1991 roku), mniej więcej w 1993 zadebiutowała na scenie w off – Broadwayowskim musicalu „Ruthless” (w którym występowała też m.in. z Britney Spears). Później przyszedł czas na przełomową rolę w „Leonie Zawodowcu”.

Owocny debiut filmowy szybko przyniósł kolejne propozycje: obok Roberta De Niro i Ala Pacino w „Gorączce” Michaela Manna (1995), „Pięknych dziewczętach”, w filmie Woody’ego Allena „Wszyscy mówią: kocham cię” oraz u boku m.in. Jacka Nicholsona w filmie „Marsjanie atakują!” Tima Burtona (wszystkie trzy w 1996 roku).

Wśród istotnych filmów i ról warto wspomnieć także o tych, które Portman odrzuciła – za namową ojca nie wzięła udziału w nowej wersji „Lolity” Adriena Lyne’a, odrzuciła także propozycję Roberta Redforda w filmie „Zaklinacz koni” (1998), nie chcąc po raz kolejny grać młodszej od siebie dziewczynki. Zamiast tego zadebiutowała na Broadwayu w sztuce „Pamiętnik Anne Frank”, zyskując przychylne opinie krytyki.

W 1999 roku dołączyła do obsady kolejnej części legendarnej sagi „Gwiezdne wojny”(w 2002 i 2005 roku zagrała w kolejnych częściach). W tym samym roku wystąpiła wraz z Susan Sarandon w filmie „Wszędzie, byle nie tu” w reżyserii Wayne’a Wanga.

Zarówno sama aktorka, jak i jej rodzina nie do końca byli pewni słuszności obranej drogi i dokładali starań, by życie i edukacja dziewczyny przebiegały najnormalniej jak tylko się da. Na prośbę rodziny usunięto np. niektóre ostrzejsze sceny erotyczne z filmu „Wszędzie, byle nie tu”. Występując na deskach teatru, Portman jednocześnie kończyła szkołę średnią, by później wstąpić na Uniwersytet w Harvardzie, gdzie skończyła psychologię.

W 2003 roku wystąpiła w obsypanym nagrodami Akademii „Wzgórzu nadziei”, a w 2004 stworzyła dojrzałą i uroczą kreację w filmie „Garden State”. Jednak najdojrzalszy, do tej pory występ z jej udziałem to bez wątpienia drugoplanowa rola striptizerki Alice w filmie Mike’a Nicholsa „Closer” (2004), za którą aktorka otrzymała Złoty Glob oraz nominację do Oskara. W tym samym roku pojawiła się w krótkometrażowym filmie Toma Tykwera „True”. Od tego czasu podobno przyjaźni się z reżyserem.

W 2006 roku aktorka wystąpiła w głośnym filmie braci Wachowskich „V jak Vendetta”, do roli w którym ogoliła się niemal na łyso, oraz w nowelowym filmie „Zakochany Paryż”.

Portman uważana jest za jedną z bardziej niezależnych (precyzyjnie dobiera role), utalentowanych, ale i najpiękniejszych aktorek młodego pokolenia. Jej pasją jest taniec (który praktykuje od dzieciństwa) oraz podróże. Samotnie zwiedziła m.in. Maroko i Gwatemalę. Jest wegetarianką.

W 2006 roku brała udział w filmie Miloša Formana „Duchy Goyi”, w którym zagrała muzę słynnego malarza, a w 2008 roku w filmie „Kochanice króla" (wraz ze Scarlett Johansson). W 2007 roku zagrała (obok Rachel Weisz i Jude’a Law) w filmie Wonga Kar-Waia „Jagodowa miłość”. W 2009 roku wystąpiła w obrazach "Bracia" oraz "Zakochany Nowy Jork". Rok później można było ją oglądać w "Czarnym łabędziu". W 2011 roku zagrała w komedii "Sex Story" oraz w ekranizacji komiksu pt. "Thor".

W 2009 roku aktorka związała się z tancerzem, Benjaminem Millepiedem. 14 czerwca 2011 roku Natalie Portman urodziła ich pierwsze dziecko – syna o imieniu Aleph Portman-Millepied.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1me0lh
d1me0lh
d1me0lh
d1me0lh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj