Trwa ładowanie...

Nie żyje Oleg Vidov. "Robert Redford radzieckiego kina" miał 73 lata

W wieku 73 lat odszedł Oleg Vidov, słynny radziecki aktor, który z powodzeniem występował w amerykańskich filmach. Przyczyną śmierci były komplikacje po przebytym nowotworze.

Share
Nie żyje Oleg Vidov. "Robert Redford radzieckiego kina" miał 73 lataŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Glenn Francis
d2p6s9e

Smutną informację podała rzeczniczka aktora, Kathy Jura. Oleg Vidov zmarł w poniedziałek 15 maja, w kalifornijskim Westlake Village.

Olega Vidowa, przystojnego blondyna o niebieskich oczach, nazywano radzieckim odpowiednikiem Roberta Redforda. W ZSRR zagrał w ponad 50 filmach, m.in. "Bitwie nad Neretwą" (1969) czy "Waterloo" (1970), gdzie wystąpił m.in. obok Orsona Wellesa i Christophera Plummera. W 1977 r. został odznaczony państwowym wyróżnieniem Zasłużony Artysta RFSRR.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W 1985 r. uciekł z Jugosławii do Austrii, a stamtąd przedostał się do Stanów Zjednoczonych. W Ameryce poślubił Joan Borsten, córkę scenarzysty i producenta Orina Borstena. W ZSRR jego ucieczka odbiła się głośnym echem. Aktor został publicznie napiętnowany, a jego filmy zbojkotowane

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W Stanach kontynuował karierę – zagrał m.in. w "Czerwonej gorączce" z Arnoldem Schwarzeneggerem, "Dzikiej orchidei" u boku Mickeya Rourke'a czy serialu "Prezydencki poker".

d2p6s9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6s9e
d2p6s9e