Nowy przebój Netfliksa. Straszna historia, w którą trudno uwierzyć
17 października na platformie streamingowej Netfliksa pojawił się film dokumentalny pt. "Proces diabła". Produkcja, korzystając z rekonstrukcji i nagrań domowych, opisuje historię rzekomego opętania młodego chłopca oraz brutalne morderstwo, którego się dopuścił.
"Proces diabła" oparty został na faktach. Opowiada o pierwszym i jedynym przypadku, gdy "opętanie przez demona" zostało oficjalnie wykorzystane jako linia obrony w procesie o morderstwo w Stanach Zjednoczonych.
Do morderstwa doszło w 1981 roku. Młody, 19-letni mężczyzna Arne Cheyenne Johnson podczas kłótni wyciągnął nóż i kilkakrotnie dźgnął nim ofiarę w klatkę piersiową i brzuch. Jak zeznali świadkowie, podczas walki warczał jak zwierzę (ten szczegół wykorzystała później obrona). Jedno z wielu bezsensownych morderstw zyskało sławę dopiero, gdy sprawa trafiła do sądu.
PROCES DiABŁA - Zwiastun | Napisy PL | Netflix Film
Arne Cheyenne Johnson twierdził bowiem, że w chwili, gdy dokonał zabójstwa, był opętany przez diabła. Taką też linię obrony przyjęli jego prawnicy. W sądzie argumentowali, że oskarżony nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny, ponieważ kto inny nim kontrolował . Oskarżony przez cały proces powtarzał: "diabeł zmusił mnie do tego".
Obrona Johnsona ostatecznie nie odniosła sukcesu, ale sam proces stał się przykładem na to, że każdy ma prawo do uczciwego procesu, a oskarżony może przyjąć każdą korzystną dla niego linię obrony.
W dokumencie zostały przedstawione widzom wywiady zarówno z Johnsonem, jak i jego rodziną, a także innymi osobami związanymi z tą sprawą. Film wykorzystuje również rekonstrukcje i nagrania z domowego archiwum.
Dość niespodziewanie "Proces diabła" stał się najpopularniejszym tytułem Netfliksa w tym tygodniu. Pokonał m.in. kinową produkcję z Willem Smithem "Bliźniak" oraz fabularny slasher ze Szwecji "Konferencja". W Polsce dokument zajmuje na razie drugie miejsce za kinowym hitem "Uncharted".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o horrorach, które bawią, strasząc, wspominamy ekranizacje lektur, które chcielibyśmy zapomnieć, a także spoglądamy na Netfliksowego "Beckhama", bo jak tu na niego nie patrzeć? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.