"Obłędny rycerz" nie doczeka się kontynuacji? Reżyser wskazał winnego
W 2001 r. do kin trafiła komedia przygodowa "Obłędny rycerz", która zebrała przyzwoite oceny i przyniosła wytwórni spory zysk. Reżyser i scenarzysta od lat stara się ruszyć z kręceniem drugiej części. I choć wydawało się, że Netfliks da mu zielone światło, to ostatecznie nic z tego nie wyszło. Dlaczego?
W "Obłędnym rycerzu" śledziliśmy perypetie giermka Williama, który po śmierci swego pana przywdziewa zbroję rycerską i w jego imieniu staje do turnieju. Główną rolę zagrał 21-letni Heath Ledger. "Obłędny rycerz" spotkał się z uznaniem widzów (79 proc. na RottenTomatoes) i zarobił w kinach prawie 120 mln dol. przy budżecie 65 mln dol. Brian Helgeland od lat myślał o nakręceniu drugiej części, ale brutalna rzeczywistość zweryfikowała jego plany.
Helgeland, zdobywca Oscara za scenariusz "Tajemnic Los Angeles", w rozmowie z Inverse opowiedział o swoim pomyśle na historię "Obłędnego rycerza 2". Projekt trafił do kosza po nagłej śmierci Ledgera w 2008 r., ale później Paul Bettany i Alan Tudyk, którzy również grali w "Obłędnym rycerzu", podrzucili mu zupełnie inny pomysł na scenariusz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024 roku
"Obłędny rycerz 2" - o czym miał być film?
W tym drugim projekcie William grany przez Ledgera ginie na wojnie, ale pozostawia po sobie nastoletnią córkę. Dziewczyna zamierza pójść w ślady ojca i potykać się w turniejach, ale dla kobiety w średniowieczu było to niemożliwe. Nastolatka nie daje jednak za wygraną i udając mężczyzna (ścina włosy, mówi niskim tonem itp.), uczy się walczyć i w końcu staje do wymarzonego turnieju.
- Zgłosiłem to firmie Sony, ponieważ to ona posiada prawa do "Obłędnego rycerza" - opowiedział Helgeland w najnowszym wywiadzie. - Wydawało się, że ludzie z Sony byli zainteresowani nakręceniem tego filmu z Netfliksem i wydaniem go na tej platformie - dodał reżyser, który jednak nie dostał zielonego światła.
Według teorii Helgelanda "Netfliks przetestował pomysł na kontynuację za pomocą swoich algorytmów, które wykazały, że taki film nie odniesie sukcesu". Tymczasem z jego obserwacji wynika, że "Obłędny rycerz" z roku na rok "staje się coraz bardziej popularny". - To najdziwniejsza sprawa - podsumował odrzucenie swojego pomysłu przez Netfliksa.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" pochylamy się nad "Mocnym tematem" Netfliksa, załamujemy ręce nad szokującą decyzją Disney+, rzucamy okiem na "Nową konstelację" i jedziemy do Włoch z "Ripleyem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: