Trwa ładowanie...

"Oficer i szpieg" Romana Polańskiego laureatem Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji

"Oficer i szpieg" Romana Polańskiego został wyróżniony Srebrnym Lwem i nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

"Oficer i szpieg" Romana Polańskiego laureatem Srebrnego Lwa na festiwalu w WenecjiŹródło: Materiały prasowe
d1d22pk
d1d22pk

Najnowsze dzieło reżysera jest adaptacją bestselleru Roberta Harrisa. Fabuła oparta jest na prawdziwej historii francuskiego oficera żydowskiego pochodzenia Alfreda Dreyfusa. Mężczyzna został skazany na dożywocie i wygnany na Wyspę Diabelską za szpiegostwo. Agent kontrwywiadu Georges Picquart odkrył, że dowody w tej sprawie zostały sfabrykowane. Za punkt honoru stawił sobie ujawnienie prawdy.

W filmie "Oficer i szpieg" zagrała plejada francuskich aktorów m.in. laureat Oscara Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner i Mathieu Amalric.

Obraz Romana Polańskiego zachwycił krytyków. "To solidny, dobrze zrealizowany przykład rzemieślniczej roboty, który przywodzi na myśl meble z epoki wiktoriańskiej: stworzone, by przetrwać, stworzone, by je używać. Im dłużej na to patrzysz, tym wzbudza twój większy zachwyt" - napisał dziennikarz "Guardiana".

"Ten film mówi coś niezwykle prawdziwego i naglącego na temat świata, w którym dziś żyjemy" - ocenia krytyk portalu rogerebert.com

d1d22pk

Istniały obawy, że pomimo wartości artystycznej "Oficera i szpiega" zostanie on zignorowany przez weneckie jury. Wszystko to za sprawą jego przewodniczącej, reżyserki Lucreci Martel, która na początku festiwalu zapowiadała bojkot twórczości Polańskiego.

Jej słowa wywołały burzę. Producenci filmu zażądali przeprosin pod groźbą wycofania "Oficera i szpiega" z Konkursu Głównego. Martel spełniła ich zalecenia.

"Ponieważ nie oddzielam dzieła od jego autora i odnalazłam wiele człowieczeństwa w poprzednich filmach Polańskiego, w żadnym razie nie jestem przeciwna obecności jego filmu w konkursie. Nie mam żadnych uprzedzeń wobec filmu i obejrzę go w taki sam sposób jak inne konkursowe filmy" - napisała w oficjalnym oświadczeniu.
"Oficer i szpieg" od pierwszego pokazu w Wenecji był typowany na zwycięzcę. W rankingu Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI film przez cały festiwal posiadał najwyższą średnią ocen.

Film Romana Polańskiego opuścił 76. Międzynarodowy Festiwal w Wenecji ze Srebrnym Lwem oraz nagrodą przyznawaną przez FIPRESCI. Do polskich kin "Oficer i szpieg" trafi 27 grudnia.

d1d22pk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d22pk