Qaqwqwrqw

Olbrychski zaniepokojony sytuacją polityczną w Polsce. "Młode pokolenie głosuje na system bolszewicki"

W rozmowie z WP Daniel Olbrychski wyznał, że obawia się powtórki z historii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Daniel Olbrychski na konferencji filmu "Kamerdyner"
Daniel Olbrychski na konferencji filmu "Kamerdyner" (ONS.pl)
Qaqwqwrqw

"Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona opowiada o skomplikowanych losach trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach. W obsadzie filmu znalazły się największe gwiazdy polskiego kina, takie jak Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Borys Szyc czy Kamila Baar. W rozmowie z WP Daniel Olbrychski wcielający się w myśliwego Leo von Trettowa zdradza, że dostrzega w dzisiejszych czasach aktualność problemów Polski sprzed wieku.

Film wraca do czasów krótko po pierwszej wojnie światowej, która podzieliła ziemię i ludzi: Niemców, Kaszubów, Polaków. Pruska antypolskość walczyła wówczas z kaszubskim patriotyzmem, co w 1939 roku zakończyło się masowym mordem popełnionym na tysiącach Kaszubów w lasach pod Piaśnicą. Tak ukazany problem nienawiści i agresji wobec innej nacji jest według Daniela Olbrychskiego problemem ponadczasowym w historii naszego kraju. Aktor zapytany o niechęć Polaków względem Żydów czy Ukraińców odpowiedział krótko:

Qaqwqwrqw

- Od dwóch lat widzę na to wyraźne przyzwolenie ludzi, którzy nami rządzą. To zawsze drzemało gdzieś w Polakach. Boję się tego. Należę do tej części społeczeństwa, której obce są tego typu obrzydliwe tendencje.

Film wydaje się być przestrogą dla Polaków. Historia może zatoczyć koło i jeżeli nic się nie zmieni, spodziewać się możemy powtórki z historii sprzed wieku.

- Można ten film nazwać ostrzeżeniem. Chociaż z tego, co widzę, historia nas poucza, a społeczeństwo nie chce tych ostrzeżeń przyjmować na serio. Młode pokolenie nie rozumie, co to znaczy bolszewizm, a głosuje wielokrotnie za systemem bolszewickim jaki nam obecna partia proponuje - wyznał w rozmowie z Wirtualną Polską Daniel Olbrychski.

"Kamerdyner" to nie tylko historia podziałów między narodami i przelanej krwi. Jednym z głównych wątków będzie także miłość pomiędzy kaszubskim chłopcem Mateuszem (Sebastianem Fabijańskim) a niemiecką arystokratką Maritą (Marianna Zydek). Premiera filmu Filipa Bajona odbędzie się 21 września 2018 roku.

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw