Trwa ładowanie...

Olgierd Łukaszewicz o rządach PiS. "Ludzie się boją"

- Otrzymuję hejty, że należę do totalnej opozycji – mówi Olgierd Łukaszewicz. I choć przyznaje, że totalną opozycją się nie czuje, to trudno stawiać go dziś gdzieś indziej. Wystarczy przeczytać, co mówi o rządzie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Olgierd Łukaszewicz o rządach PiS. "Ludzie się boją"Źródło: ONS.pl
d217jat
d217jat

Romans aktorów z polityką to temat na oddzielny serial. Taki, w którym nigdy nie jest nudno. Krystyna Janda komentująca działanie polityczek, Renata Dancewicz walcząca o prawo do aborcji w Polsce, czy Maja Ostaszewska, która rządzącej partii naraziła się dziś tyle razy, że trudno policzyć. Jest też w tym gronie Olgierd Łukaszewicz. – Jestem z własnej woli, z własnego lęku o Unię i o moich wnuków, i z własnych pieniędzy aktywistą prounijnym – mówi w wywiadzie dla "Przeglądu".

Łukaszewicz na początku 2018 roku założył fundację My Obywatele Unii Europejskiej. Działa, bo jak mówi, nie chce, żeby doszło do Polexitu – by Polska wyszła z Unii Europejskiej. Teraz przyznaje:

- Gdybym jeździł po kraju, deklarując miłość do Polski, nie byłoby to uznawane za działalność polityczną. Natomiast gdy chcę mówić dobrze o Unii, o naszej drugiej ojczyźnie, jest to kwalifikowane jako działalność polityczna. I jest strach – opowiada Łukaszewicz.

d217jat

Na pytanie dziennikarza, czy ludzie boją się rozmawiać na ten temat, aktor bez zawahania przyznaje: - Boją się! To jest moja wielka pretensja – nigdy nie zbudujemy odpowiedzialności za Unię, jeżeli obywatele będą się bali. Jeżeli władza daje sygnały opinii publicznej, że to drażliwa kwestia. I że każdy, kto się tym zajmie, naraża się na konflikt z partią rządzącą.

Łukaszewicz podkreśla, że "musi dać przykład, jak pozbyć się lęku". Według niego ci, którzy powinni się tym zajmować, wolą być poprawni politycznie.

– Otrzymuję hejty, że należę do totalnej opozycji. Proszę pana, ja nie wiem, co to jest totalna opozycja, bo moja niezgoda jest jak najbardziej osobista. Jest zakotwiczona w moich emocjach i moim rozumieniu sytuacji - mówi.

Łukaszewicz, doceniany aktor, prawdopodobnie jak nikt inny w tym środowisku włączył się w działania przeciwko polityce PiS. Gdy na początku roku wyjaśniał, dlaczego zdecydował się założyć z własnych pieniędzy fundację, mówił wprost: "polscy przywódcy wolą być ślepi". - Przypominając zbrodnie hitlerowskie, wzniecają zapał do patriotycznych haseł chcąc jednocześnie usprawiedliwić swoją ucieczkę… w stronę państwa narodowego – pisał w felietonie dla blogstar.pl.

Zobacz też: #dziendobryPolsko: Zofia Czerwińska i Olgierd Łukaszewicz o SPATiF-e

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d217jat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d217jat