Oscary 2012: Poznaj pełną listę zwycięzców

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oscary 2012: Poznaj pełną listę zwycięzców
WP

Najważniejsza uroczystość w branży filmowej dobiegła końca. 84. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscarów - za nami. Niekwestionowanymi zwycięzcami okazały się filmy *„Artysta” Michela Hazanaviciusa oraz "Hugo i jego wynalazek" w reżyserii Martina Scorsese. Oba filmy zdobyły po pięć złotych statuetek.*

Najlepszym filmem 2011 roku okazał się swoisty hołd dla kina niemego, francuski „Artysta”. Obraz Michela Hazanaviciusa wygrał również w kategoriach „Najlepsza reżyseria”, „Najlepsze kostiumy” oraz „Najlepsza muzyka”.

Dla Polaków sporym rozczarowaniem okazała się na pewno przegrana „W ciemności” Agnieszki Holland. Jej film był nominowany w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Złotego Rycerza dostało typowane przez bukmacherów irańskie „Rozstanie”, dlatego wygrana Asghara Farhadiego nie była dla nikogo zaskoczeniem.

WP

O zaskoczeniu nie można też mówić w przypadku zwycięstwa Meryl Streep w kategorii „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa”. Jej rola w „Żelaznej damie” od kilku tygodni była bardzo szeroko komentowana. Niespodzianką okazała się za to wygrana Jeana Dujardina, który został doceniony za genialną rolę w „Artyście”.

Poniżej pełna lista nagrodzonych oraz pozostali nominowani w poszczególnych kategoriach

Najlepszy film:

Zwycięzca:

WP

"Artysta" (2011)

Pozostali nominowani:

"Spadkobiercy" (2011)
"Strasznie głośno, niesamowicie blisko" (2011)
"Służące" (2011)
"Hugo i jego wynalazek" (2011/II)
"*O północy w Paryżu*" (2011)
"Moneyball" (2011)
"Drzewo życia" (2011)
"Czas wojny" (2011)

Aktor pierwszoplanowy:

WP

Zwycięzca:

Jean Dujardin - "Artysta" (2011)

Pozostali nominowani:

* - "Lepsze życie" (2011)
*
George Clooney - "*<a "Spadkobiercy" (2011)
*
Gary Oldman - "Szpieg" (2011)
Brad Pitt - "Moneyball" (2011)

WP

Aktorka pierwszoplanowa:

Zwyciężczyni:

Meryl Streep - "Żelazna dama" (2011)

Pozostałe nominowane:

WP

Glenn Close - "Albert Nobbs" (2011)
Viola Davis - "Służące" (2011)
Rooney Mara - "Dziewczyna z tatuażem" (2011)
Michelle Williams - "Mój tydzień z Marilyn" (2011)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Zwycięzca:

Christopher Plummer - "Debiutanci" (2010)

Pozostali nominowani:

Kenneth Branagh - "Mój tydzień z Marilyn" (2011)
Jonah Hill - "Moneyball" (2011)
Nick Nolte - "Warrior" (2011)
Max von Sydow - "Strasznie głośno, niesamowicie blisko" (2011)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Zwyciężczyni:

Octavia Spencer - "Służące" (2011)

Pozostałe nominowane:

Bérénice Bejo - "Artysta" (2011)
Jessica Chastain - "Służące" (2011)
Melissa McCarthy - "Druhny" (2011)
Janet McTeer - "Albert Nobbs" (2011)

Najlepszy reżyser:

Zwycięzca:

Michel Hazanavicius - "Artysta" (2011)

Pozostali nominowani:

Woody Allen - "O północy w Paryżu" (2011)
Terrence Malick - "Drzewo życia" (2011)
Alexander Payne - "Spadkobiercy" (2011)
Martin Scorsese - "Hugo i jego wynalazek" (2011/II)

Scenariusz oryginalny:

Zwycięzca:

"O północy w Paryżu" (2011): Woody Allen

Pozostali nominowani:

"Artysta" (2011): Michel Hazanavicius
"Druhny" (2011): Kristen Wiig, Annie Mumolo
"Chciwość" (2011): J.C. Chandor
"Rozstanie" (2011): Asghar Farhadi

Scenariusz adaptowany:

Zwycięzca:

"Spadkobiercy" (2011): Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash

Pozostali nominowani:

"Hugo i jego wynalazek" (2011): John Logan
"Idy marcowe" (2011): George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
"Moneyball" (2011): Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin
"Szpieg" (2011): *Bridget O'Connor*, Peter Straughan

Książki, które doczekały się ekranizacji – zobacz w serwisie Cyfrowe Książki

Film animowany:

Zwycięzca:

"Rango" (2011)

Pozostali nominowani:

"Kot w Paryżu" (2010)
"Chico i Rita" (2010)
"Kung Fu Panda 2" (2011)
"Kot w butach" (2011)

Film nieanglojęzyczny:

Zwycięzca:

"Rozstanie" (2011): Asghar Farhadi (Iran)

Pozostali nominowani:

"Rundskop" (2011): Michael R. Roskam (Belgia)
"Hearat Shulayim" (2011): Joseph Cedar (Izrael)
"W ciemności" (2011): Agnieszka Holland (Polska)
"Monsieur Lazhar" (2011): Philippe Falardeau (Kanada)

Zdjęcia:

Zwycięzca:

"Hugo i jego wynalazek" (2011/II): Robert Richardson

Pozostali nominowani:

"Artysta" (2011): Guillaume Schiffman
"Dziewczyna z tatuażem" (2011): Jeff Cronenweth
"Drzewo życia" (2011): Emmanuel Lubezki
"Czas wojny" (2011): Janusz Kamiński

Montaż:

Zwycięzca:

"Dziewczyna z tatuażem" (2011): Angus Wall, Kirk Baxter

Pozostali nominowani:

"Artysta" (2011): Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius
"Spadkobiercy" (2011): Kevin Tent
"Hugo i jego wynalazek" (2011/II): Thelma Schoonmaker
"Moneyball" (2011): Christopher Tellefsen

Scenografia:

Zwycięzca:

"Hugo i jego wynalazek" (2011/II): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo

Pozostali nominowani:

"Artysta" (2011): Laurence Bennett, Gregory S. Hooper
"Harry Potter i insygnia śmierci: Cześć II" (2011): Stuart Craig, Stephenie McMillan
"O północy w Paryżu" (2011): Anne Seibel, Hélène Dubreuil
"Czas wojny" (2011): Rick Carter, Lee Sandales

Kostiumy:

Zwycięzca:

"Artysta" (2011): Mark Bridges

Pozostali nominowani:

"Anonimus" (2011/I): Lisy Christl
"Hugo i jego wynalazek" (2011): Sandy Powell
"Jane Eyre" (2011): Michael O'Connor
"W.E." (2011): Arianne Phillips

Charakteryzacja:

Zwycięzca:

"Żelazna dama" (2011)

Pozostali nominowani:

"Albert Nobbs" (2011)
"Harry Potter i insygnia śmierci: Cześć II" (2011)

Muzyka:

Zwycięzca:

"Artysta" (2011): Ludovic Bource

Pozostali nominowani:

"Przygody Tintina" (2011): John Williams
"Hugo i jego wynalazek" (2011/II): Howard Shore
"Szpieg" (2011): Alberto Iglesias
"Czas wojny" (2011): John Williams

Piosenka:

Zwycięzca:

"Muppety" (2011): Bret McKenzie ("Man or Muppet")

Pozostali nominowani:

"Rio" (2011): Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett ("Real in Rio")

Dźwięk:

Zwycięzca:

"Hugo i jego wynalazek" (2011/II)

Pozostali nominowani:

"Dziewczyna z tatuażem" (2011)
"Moneyball" (2011)
"Transformers 3" (2011)
"Czas wojny" (2011)

Montaż dźwięku:

Zwycięzca:

"Hugo i jego wynalazek" (2011/II)

Pozostali nominowani:

"Drive" (2011)
"Dziewczyna z tatuażem" (2011)
"Transformers 3" (2011)
"Czas wojny" (2011)

Efekty specjalne:

Zwycięzca:

"Hugo i jego wynalazek" (2011/II)

Pozostali nominowani:

"Harry Potter i insygnia śmierci: Cześć II" (2011)
"Giganci ze stali" (2011)
"Geneza planety małp" (2011)
"Transformers 3" (2011)

Film dokumentalny:

Zwycięzca:

"*Undefeated*" (2011)

Pozostali nominowani:

"*Hell and Back Again" (2011)
"
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front" (2011)
"
Paradise Lost 3: Purgatory*" (2011)
"Pina" (2011)

Krótkometrażowy film dokumentalny:

Zwycięzca:

"Saving Face" (2011)

Pozostali nominowani:

"The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement" (2011)
"God Is the Bigger Elvis"
"Incident in New Baghdad" (2011)
"The Tsunami and the Cherry Blossom" (2011)

Krótkometrażowa animacja:

Zwycięzca:

"The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" (2011): William Joyce, Brandon Oldenburg

Pozostali nominowani:

"Dimanche" (2011): Patrick Doyon
"La Luna" (2011): Enrico Casarosa
"A Morning Stroll" (2011): Grant Orchard, Sue Goffe
"Wild Life" (2011): Amanda Forbis, Wendy Tilby

Krótkometrażowy film aktorski:

Zwycięzca:

"The Shore": Terry George

Pozostali nominowani:

"Pentecost" (2011): Peter McDonald
"Raju" (2011): Max Zähle, Stefan Gieren
"Time Freak" (2011): Andrew Bowler, Gigi Causey
"Tuba Atlantic" (2010): Hallvar Witzø

Polub WP Film
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP