Trwa ładowanie...

Oscary 2012: Poznaj pełną listę zwycięzców

Share
Oscary 2012: Poznaj pełną listę zwycięzców
douiqp6

Najważniejsza uroczystość w branży filmowej dobiegła końca. 84. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscarów - za nami. Niekwestionowanymi zwycięzcami okazały się filmy <a href="http://film.wp.pl/artysta-6027629525910657c">„Artysta”</a> <a href="http://film.wp.pl/michel-hazanavicius-6031013945283201c">Michela Hazanaviciusa</a> oraz <a href="http://film.wp.pl/hugo-i-jego-wynalazek-6029512242602625c">"Hugo i jego wynalazek"</a> w reżyserii <a href="http://film.wp.pl/martin-scorsese-6032120397218945c">Martina Scorsese</a>. Oba filmy zdobyły po pięć złotych statuetek.

Najlepszym filmem 2011 roku okazał się swoisty hołd dla kina niemego, francuski „Artysta”. Obraz Michela Hazanaviciusa wygrał również w kategoriach „Najlepsza reżyseria”, „Najlepsze kostiumy” oraz „Najlepsza muzyka”.

Dla Polaków sporym rozczarowaniem okazała się na pewno przegrana „W ciemności” Agnieszki Holland. Jej film był nominowany w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Złotego Rycerza dostało typowane przez bukmacherów irańskie „Rozstanie”, dlatego wygrana Asghara Farhadiego nie była dla nikogo zaskoczeniem.

douiqp6

O zaskoczeniu nie można też mówić w przypadku zwycięstwa Meryl Streep w kategorii „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa”. Jej rola w „Żelaznej damie” od kilku tygodni była bardzo szeroko komentowana. Niespodzianką okazała się za to wygrana Jeana Dujardina, który został doceniony za genialną rolę w „Artyście”.

Poniżej pełna lista nagrodzonych oraz pozostali nominowani w poszczególnych kategoriach
Najlepszy film:

Zwycięzca:

"Artysta" (2011)

douiqp6

Pozostali nominowani:

"Spadkobiercy" (2011)
"Strasznie głośno, niesamowicie blisko" (2011)
"Służące" (2011)
"Hugo i jego wynalazek" (2011/II)
"*O północy w Paryżu*" (2011)
"Moneyball" (2011)
"Drzewo życia" (2011)
"Czas wojny" (2011)

Aktor pierwszoplanowy:

Zwycięzca:

Jean Dujardin - "Artysta" (2011)

Pozostali nominowani:

* - "Lepsze życie" (2011)
*
George Clooney - "*Spadkobiercy" (2011)
*
Gary Oldman - "Szpieg" (2011)
Brad Pitt - "Moneyball" (2011)

Aktorka pierwszoplanowa:

Zwyciężczyni:

Meryl Streep - "Żelazna dama" (2011)

douiqp6
Najlepszy aktor drugoplanowy:

Zwycięzca:

Christopher Plummer - "Debiutanci" (2010)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Zwyciężczyni:

Octavia Spencer - "Służące" (2011)

douiqp6

Pozostałe nominowane:

Bérénice Bejo - "Artysta" (2011)
Jessica Chastain - "Służące" (2011)
Melissa McCarthy - "Druhny" (2011)
Janet McTeer - "Albert Nobbs" (2011)

Najlepszy reżyser:

Zwycięzca:

Michel Hazanavicius - "Artysta" (2011)

Scenariusz oryginalny:

Zwycięzca:

"O północy w Paryżu" (2011): Woody Allen

douiqp6

Pozostali nominowani:

"Artysta" (2011): Michel Hazanavicius
"Druhny" (2011): Kristen Wiig, Annie Mumolo
"Chciwość" (2011): J.C. Chandor
"Rozstanie" (2011): Asghar Farhadi

Scenariusz adaptowany:
Film animowany:

Zwycięzca:

"Rango" (2011)

douiqp6

Pozostali nominowani:

"Kot w Paryżu" (2010)
"Chico i Rita" (2010)
"Kung Fu Panda 2" (2011)
"Kot w butach" (2011)

Film nieanglojęzyczny:

Zwycięzca:

"Rozstanie" (2011): Asghar Farhadi (Iran)

Pozostali nominowani:

"Rundskop" (2011): Michael R. Roskam (Belgia)
"Hearat Shulayim" (2011): Joseph Cedar (Izrael)
"W ciemności" (2011): Agnieszka Holland (Polska)
"Monsieur Lazhar" (2011): Philippe Falardeau (Kanada)

Zdjęcia:
Montaż:
Scenografia:
Kostiumy:

Zwycięzca:

"Artysta" (2011): Mark Bridges

Pozostali nominowani:

"Anonimus" (2011/I): Lisy Christl
"Hugo i jego wynalazek" (2011): Sandy Powell
"Jane Eyre" (2011): Michael O'Connor
"W.E." (2011): Arianne Phillips

Charakteryzacja:

Zwycięzca:

"Żelazna dama" (2011)

Pozostali nominowani:

"Albert Nobbs" (2011)
"Harry Potter i insygnia śmierci: Cześć II" (2011)

Muzyka:

Zwycięzca:

"Artysta" (2011): Ludovic Bource

Piosenka:

Zwycięzca:

"Muppety" (2011): Bret McKenzie ("Man or Muppet")

Pozostali nominowani:

"Rio" (2011): Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett ("Real in Rio")

Dźwięk:

Zwycięzca:

"Hugo i jego wynalazek" (2011/II)

Pozostali nominowani:

"Dziewczyna z tatuażem" (2011)
"Moneyball" (2011)
"Transformers 3" (2011)
"Czas wojny" (2011)

Montaż dźwięku:

Zwycięzca:

"Hugo i jego wynalazek" (2011/II)

Pozostali nominowani:

"Drive" (2011)
"Dziewczyna z tatuażem" (2011)
"Transformers 3" (2011)
"Czas wojny" (2011)

Efekty specjalne:

Zwycięzca:

"Hugo i jego wynalazek" (2011/II)

Film dokumentalny:

Zwycięzca:

"*Undefeated*" (2011)

Krótkometrażowy film dokumentalny:

Zwycięzca:

"Saving Face" (2011)

Pozostali nominowani:

"The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement" (2011)
"God Is the Bigger Elvis"
"Incident in New Baghdad" (2011)
"The Tsunami and the Cherry Blossom" (2011)

Krótkometrażowa animacja:

Zwycięzca:

"The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" (2011): William Joyce, Brandon Oldenburg

Pozostali nominowani:

"Dimanche" (2011): Patrick Doyon
"La Luna" (2011): Enrico Casarosa
"A Morning Stroll" (2011): Grant Orchard, Sue Goffe
"Wild Life" (2011): Amanda Forbis, Wendy Tilby

Krótkometrażowy film aktorski:

Zwycięzca:

"The Shore": Terry George

Pozostali nominowani:

"Pentecost" (2011): Peter McDonald
"Raju" (2011): Max Zähle, Stefan Gieren
"Time Freak" (2011): Andrew Bowler, Gigi Causey
"Tuba Atlantic" (2010): Hallvar Witzø

douiqp6

Podziel się opinią

Share
douiqp6
douiqp6