Trwa ładowanie...
oscary 2013
25-02-2013 14:05

Oscary 2013: Iran twierdzi, że Oscar dla ''Operacji Argo'' to decyzja polityczna

Oscary 2013: Iran twierdzi, że Oscar dla ''Operacji Argo'' to decyzja politycznaŹródło: Warner Bros. Entertainment Inc.
dcizblh
dcizblh

Film "Operacja Argo" to zwykła reklama CIA, a przyznanie mu Oscara było motywowane politycznie - oceniła w poniedziałek irańska telewizja państwowa.

Thriller polityczny Bena Afflecka opowiada o uwolnieniu amerykańskich dyplomatów z postrewolucyjnego Teheranu.

Polityczny charakter tego wyróżnienia jest szczególnie wyraźny, gdyż jego przyznanie "antyirańskiemu filmowi" ogłosiła w transmitowanym wystąpieniu amerykańska Pierwsza Dama Michelle Obama - piszą agencje informacyjne Fars i Mehr.

dcizblh

Polityczny podtekst władze irańskie sugerowały już wcześniej, gdy "Operacja Argo" została nominowana do Oscara w siedmiu kategoriach. Minister kultury i orientacji islamskiej Sejed Mohammad Hosejni powiedział, że film nie zasługuje na nagrodę ani pod względem technicznym, ani artystycznym oraz przedstawia "wypaczoną historię Iranu" w ramach "miękkiej wojny o wpływy kulturalne" w tym kraju.

"Operacja Argo" opowiada o tajnej akcji wywiezienia z kraju szóstki pracowników amerykańskiej ambasady w Teheranie, zaatakowanej szturmem przez ekstremistów w 1979 roku.

Iran już zapowiedział własny film jako odpowiedź na dzieło Afflecka. Ma on ukazywać te same wydarzenia z irańskiej perspektywy.

W swoim wystąpieniu podczas gali przyznania Oscarów Michelle Obama nie skupiła się tylko na zwycięskim filmie, lecz pochwaliła wszystkie dziewięć obrazów ubiegających się o nagrodę w tej kategorii. "Te filmy prowadziły nas w przeszłość i w szeroki świat. Wywoływały u nas śmiech i łzy, kazały mocniej chwytać poręcze kinowych foteli" - mówiła.

Choć niedostępny w kinach, film "Operacja Argo" trafił w Iranie do drugiego obiegu. Jak pisze agencja AP, dyskusje na temat tego dzieła obnażyły pokoleniowe różnice między Irańczykami, którzy byli świadkami rewolucji z 1979 roku, i tymi, którzy są zbyt młodzi, by pamiętać tamte wydarzenia.(PAP)

dcizblh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcizblh