Trwa ładowanie...

Trafił do obozu za bycie gejem. Polak nakręci film o znanym sportowcu

Trwają prace nad filmem biograficznym poświęconym niemieckiemu lekkoatlecie, Otcie Peltzerowi. W sportowca wcieli się gwiazdor "Bękartów wojny", a za kamerą stanie polski reżyser.

Otto Peltzer na Mistrzostwach Europy w 1927 r.Otto Peltzer na Mistrzostwach Europy w 1927 r.Źródło: Getty Images, fot: Schirner
d13ykzk
d13ykzk

Ta historia bez wątpienia od dawna zasługiwała na opowiedzenie. W końcu rozpoczęły się prace nad produkcją o rekordziście świata na 800 i 1500 metrów, uczestnikiem kilku igrzysk olimpijskich, w skrócie: odnoszącym spore sukcesy biegaczu, który był prześladowany we własnej ojczyźnie. W związku z projektem zaczynają się pojawiać coraz to nowe nazwiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jacek Poniedziałek o wsparciu dla społeczności LGBT. Sam coming outu dokonał niemal 20 lat temu

Kim był Otto Peltzer?

Urodzony w 1900 r. niemiecki biegacz średniodystansowy Otto Peltzer odnosił znaczne sukcesy w swojej dziedzinie. Powodzenie sportowe nie przekładało się jednak na przychylność władzy nazistowskiej. Jako zadeklarowany gej zapisał się do partii i wstąpił w szeregi SS, ale i to nie zwolniło go od kary więzienia za orientację seksualną.

d13ykzk

W 1935 r. skazano go na 1,5 roku pozbawienia wolności. Został jednak wcześniej zwolniony z odbywania wyroku pod warunkiem zrezygnowania z uprawiania sportu, a tym samym publicznego "przypominania" o swoim homoseksualizmie. Dwa lata później aresztowano go ponownie.

Po kilkuletnim pobycie w Skandynawii wrócił do Niemiec zapewniany, że wniesione wcześniej przeciwko niemu zarzuty zostaną wycofane. Jak można się domyślać, tak się jednak nie stało. Co więcej, Peltzer trafił do obozu w Mauthausen, gdzie przebywał aż do samego końca wojny, 5 maja 1945 r.

Mimo to biegacz nie stracił nadziei ani chęci na rozwój kariery w Niemczech. Po wojnie nadal próbował swoich sił w sporcie, ale nadal nie był mile widziany na arenach, zarówno przez władze (homoseksualizm nadal nie był legalny), jak i związek lekkoatletyczny, z którym Peltzer pozostawał w konflikcie. Ostatecznie przeprowadził się do dalekich Indii, gdzie w założonym przez siebie Olympic Youth Delhi wytrenował całe pokolenie przyszłych sportowców.

Ukryte życie | Zwiastun [#1] | 2020

"The Distant Near": co wiemy o filmie?

Film biograficzny poświęcony zmarłemu w 1970 r. Peltzerowi będzie nosić tytuł "The Distant Near". Za scenariusz odpowiada James Pout, dla którego będzie to pełnometrażowy debiut.

d13ykzk

W główną rolę wcieli się August Diehl, 47-letni aktor, który szerokiej widowni dał się poznać przede wszystkim jako major Dieter Hellstrom z "Bękartów wojny" Quentina Tarantino czy... Włodzimierz Lenin w "King's Manie: Pierwszej misji" Matthew Vaughna. Niedawno mogliśmy go oglądać również w "Ukrytym życiu" Terrence'a Malicka.

August Diehl wcieli się w Otto Peltzera Licencjodawca
August Diehl wcieli się w Otto PeltzeraŹródło: Licencjodawca, fot: Europa Press 2022, Ricardo Rubio

Za kamerą stanie natomiast stanie polski reżyser Rafał Kapeliński, który choć na co dzień mieszka i tworzy głównie w Londynie, równie często pracuje na arenie międzynarodowej. Jego przedostatni film, "Butterfly Kisses", był pokazywany m.in. na Berlinale, gdzie zdobył Kryształowego Niedźwiedzia, Nagrodę Jury Młodych Generacji 14plus, za najlepszy film pełnometrażowy.

d13ykzk

Data premiery filmu "The Distant Near" nie jest jeszcze znana.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o "Czasie krwawego księżyca" i prawdziwej historii stojącej za filmem Martina Scorsese, sprawdzamy, czy jest się czego bać w "Zagładzie domu Usherów" i czy leniwiec-morderca ze "Slotherhouse" to taki słodziak, na jakiego wygląda. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d13ykzk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d13ykzk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj