Trwa ładowanie...
d1xizdb

Partia Razem apeluje o bojkot spotkania z Romanem Polańskim w Łodzi

Roman Polański został zaproszony na spotkanie ze studentami Szkoły Filmowej w Łodzi. Nie przez wszystkich będzie tam mile widziany. Głos w sprawie zajął łódzki oddział partii Razem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roman Polański został zaproszony przez łódzką Szkołę Filmową.
Roman Polański został zaproszony przez łódzką Szkołę Filmową. (Getty Images)
d1xizdb

Roman Polański od ponad 40 lat jest oskarżony o gwałt na 13-latce. W ostatnich latach pojawiały się wobec niego kolejne oskarżenia o molestowania i gwałty. Mimo to reżyser dalej jest przyjmowany z honorami w Polsce i w Europie.

Rektor Szkoły Filmowej w Łodzi Mariusz Grzegorzek zaprosił Romana Polańskiego na spotkanie ze studentami. Część z nich protestuje przeciwko wizycie skompromitowanego artysty na terenie uczelni.

Zobacz: Kolejna kobieta oskarża Polańskiego

Stanowisko w tej sprawie wydał zarząd łódzkiej partii Razem, stając po stronie protestujących.

d1xizdb

"Czyny jakich dopuścił się Roman Polański - a są to gwałt i pedofilia, nie powinny nigdy ulec zatarciu czy próbie wymazania ich z publicznej świadomości – podobnie, jak nigdy zatarciu nie ulegną traumatyczne przeżycia ofiar reżysera" - napisano na Facebooku.

Podkreślono fakt, że akcja #MeToo rozpoczęła się od nagłośnienia przez aktorki molestowania w branży filmowej. Ostatnio taki przypadek zgłosiły również pracownice Teatru Bagatela w Krakowie.

"Dlatego uważamy, że przyjmowanie z honorami człowieka, na którym ciążą poważne zarzuty o gwałt i pedofilię są niegodne wyższej uczelni, która powinna być miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich studentek i studentów oraz kadry. Wszystkie państwowe i niepubliczne uczelnie w kraju powinny stać po stronie ofiar, a nie sprawców. Jednocześnie ubolewamy, że rektor łódzkiej szkoły filmowej swoim oświadczeniem bierze w obronę Romana Polańskiego. Uważamy, że jest to bardzo niebezpieczny precedens, który pokazuje że w środowisku wciąż panuje przekonanie, że osiągnięcia artystyczne mogą być pretekstem do zamykania oczu na krzywdę" - czytamy w oświadczeniu partii Razem.

Zarząd łódzkiego oddziału partii popiera protest studentów łódzkiej Filmówki i zachęca do bojkotu spotkania z Romanem Polańskim.

d1xizdb

Podziel się opinią

Share
d1xizdb
d1xizdb