Pierce Brosnan
Znany aktor amerykański i brytyjski, z pochodzenia Irlandczyk. Cechy charakterystyczne: zdolny i diabelnie przystojny. Jeden z odtwórców roli Jamesa Bonda w słynnej serii przygód o agencie 007. Również producent filmowy.
Urodził się 16 maja 1953 roku w County Meath, w Irlandii. W wieku 11 lat przeniósł się wraz z rodziną do Londynu, a jako dwudziestolatek rozpoczął naukę w jednej z tamtejszych szkół dramatycznych. Wkrótce potem debiutował na scenie West Endu, gdzie wystąpił m.in. w „Fulimenie” Franka Zeffirellego.
Zanim zyskał światowy rozgłos stając się jednym z kolejnych filmowych wcieleń Jamesa Bonda, zasłynął jako odtwórca tytułowej roli w telewizyjnym serialu amerykańskim „Detektyw Remington Steele”, z którym związany był w latach 1982-1987.
Wystąpił też w kilku znanych produkcjach, m.in. w brytyjskim thrillerze „Długi wielki piątek” (1980) z Bobem Hoskinsem i Helen Mirren, mini-serialu „Nancy Astor” (1982, nominacja do Złotego Globu), telewizyjnej adaptacji powieści „W 80 dni dookoła świata” (1989), japońsko-brytyjsko- amerykańskiej produkcji sci-fi „Kosiarz umysłów” (1992) oraz u boku Robina Williamsa w znanej komedii „Pani Doubtfire” (1993).
W 1995 roku po raz pierwszy wcielił się postać znanego agenta 007 w filmie „Goldeneye”. Później wracał do tej roli jeszcze trzykrotnie, w pamiętnych tytułach: „Jutro nie umiera nigdy” (1997, nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej), „Świat to za mało” (1999) oraz „Śmierć nadejdzie jutro” (2002), zyskując międzynarodowy rozgłos, rozpoznawalność i rzesze fanów na całym świecie.
W międzyczasie wystąpił jako gwiazda kilku znanych produkcji: katastroficznej „Góry Dantego” (1997), adaptacji „Robinsona Crusoe” (1997), czy czarnej komedii Tima Burtona „Marsjanie atakują!” (1996).
Jako znany gwiazdor z pewnym kapitałem, zaczął realizować się również jako producent.
W 1996 roku założył własną wytwórnię Irish DreamTime, razem z wspólnikiem, Beau St. Clairem, a dwa lata później zadebiutował jako producent obyczajowego filmu irlandzkiego „Siostrzeniec” (1998) z własnym udziałem.
Późniejsze tytuły wyprodukowane przez Brosnana, w których każdorazowo pojawiał się w głównej roli, to sensacyjna „Afera Thomasa Crowna” (1999, sequel w 2008), dramat Bruce’a Beresforda „Evelyn” (2002), komedia romantyczna „Pozew o miłość” (2004) z Julianne Moore oraz czarna komedia „Kumple na zabój” (2005), za rolę w której otrzymał nominację do Złotego Globu.
W 2004 roku wystąpił w dość głośnym filmie sensacyjnym „Po zachodzie słońca” z Salmą Hayek i Woodym Harrelsonem, a w 2008 zagrał u boku Meryl Streep i Colina Firtha w komedii romantycznej „Mamma mia!”. W 2010 roku zagrał w filmie "Autor widmo" oraz "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna".
Często użycza swojego głosu jako narrator (m.in. dokumentalny film „Tajemnice oceanu” 2003). Prywatną pasją Brosnana jest malarstwo, którym sam się zajmuje w wolnych chwilach.
W 2002 roku został laureatem Honorowej Nagrody za Całokształt, wręczonej na MFF w Chicago.
Znany jest z szeroko zakrojonej działalności charytatywnej.
Komentarze