Trwa ładowanie...
01-03-2006 17:44

Pierwsza dama drugiego planu - Krystyna Feldman kończy dziś 86 lat

Pierwsza dama drugiego planu - Krystyna Feldman kończy dziś 86 latŹródło: AKPA
d14hxpw
d14hxpw

Często zdarza się że oglądając film zauważamy na jego drugim planie aktora i pomimo faktu, że znamy go i lubimy odkrywamy w głowach czarną dziurę i nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie jak on ma na nazwisko. Taka sytuacja, choć częsta, nie zdarza się w przypadku naszej dzisiejszej jubilatki. Pierwsza dama drugiego planu, seniorka polskiego kina – Krystyna Feldman obchodzi dziś 86. urodziny.

Pani Krystyna pomimo sędziwego wieku i ponad sześćdziesięciu ról filmowych w dalszym ciągu występuje przed kamerami. W 2004 roku zagrała tytułowego Nikifora w obrazie Krzysztofa Krauzego, za kreację którego otrzymała zresztą aż dziewięć nagród w tym na festiwalu w Gdyni i Karlovy’ch Varach oraz od miesięcznika Film. Również w 2004 roku zagrała wróżkę w telewizyjnej wersji ‘Stara Baśni’ Hoffmana.

Wkrótce natomiast, bo już 17 maja (06) artystkę będziemy mogli oglądać w filmie ‘Dublerzy’ Marcina Ziębińskiego.

Krystyna Feldman uważana jest za mistrzynię drugiego planu. Jest również jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek filmowych i teatralnych. Znana ze swojej filigranowej postury słynie również z tego, że nie toleruje kompromisów, ani w życiu ani na scenie. Każda nowa rola jest dla niej wyzwaniem.

d14hxpw

ZOBACZ KRYSTYNĘ FELDMAN W NASZEJ GALERII
Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1920 roku we Lwowie. Jest córką śpiewaczki operowej Katarzyny Feldman i znanego aktora Ferdynanda Feldmana. Debiutowała na scenie Teatru Miejskiego we Lwowie jako siedemnastolatka. Po zakończeniu wojny występowała w wielu miejscach, aż w końcu związała się z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Zarówno w kinie, teatrze, jak i TV uchodzi za mistrzynię nadawania swoim postaciom realizmu. Jej filmowym debiutem była drobna rola w socrealistycznej ‘Celulozie’ Jerzego Kawalerowicza z 1953 roku – zagrała w niej dewotkę której prawdziwość była tak uderzająca że rolę przesadnie wierzących kobiet pani Krystyna otrzymywała jeszcze kilkakrotnie. Co ciekawe każda z tych ról była w jej wykonaniu inna.

Jej ojciec zmarł kiedy miała trzy miesiące. Mimo tego aktorka wspomina okres dzieciństwa z wielką radością. Urodziła się we Lwowie lecz większą część życia spędziła w Krakowie, który nazywa swoim drugim domem. Ma brata i przyrodnią siostrę.

Kiedy miała 14 lat ojczym zapisał ją do szkoły handlowej. Pani Krystyna nie wytrzymała tam jednak długo, wcześniej od swoich rówieśników zdała maturę i rozpoczęła studia w warszawskim Państwowym Instytutcie Sztuki Teatralnej. Po dyplomie dostała angaż do Teatru Miejskiego we Lwowie. Debiutowała w 1937 roku sztuką ‘Kwiat paproci’.

d14hxpw

Podczas wojny Krystyna Feldman była... ...łączniczką Armii Krajowej. Po tym jak dostała wezwanie, by pracować w zawodzie lub założyć teatr, zajęła się prowadzeniem sceny teatralnej w Zimnej Wodzie. Pracowała wówczas przy wystawianiu polskich dramatów tj. ‘Zemsty’ czy ‘Pani Dulskej’.

Gdy w 1945 roku wojna dobiegła końca pani Krystyna powróciła do zawodu aktorki występując w męskiej roli Staszka w ‘Weselu’ Wyspiańskiego. Później zaangażowała się w teatr objazdowy w Opolu, a także grywała w Jeleniej Górze.

Po Jeleniej Górze przyszedł czas na Teatr Śląski im. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatr Polski w Szczecinie, Teatr Nowym i Teatr Powszechny w Łodzi oraz Teatr Ludowym w Nowej Hucie. Od 1976 roku pracuje w teatrach poznańskich. Najpierw występowała na deskach Teatru Polskiego, a w 1983 r. związała się z Teatrem Nowym.

d14hxpw

Wielokrotnie pracowała jako asystent reżysera, a w 1960 roku debiutowała jako samodzielny reżyser przedstawieniem ‘Księżycowy Pantofelek’ Wandy Żółkiewskiej w Teatrze 7.15 w Łodzi.

W latach 60. zagrała w serialach ‘Kapitan Sowa na tropie’, ‘Klub profesora Tutki’, ‘Stawka większa niż życie’. Sporą popularność przyniosła jej rola babci Rozalii w sitcomie ‘Świat według Kiepskich’. Pojawiała się na planie ‘Miodowych lat’ i ‘Garderoby damskiej’. W ‘Plebanii’ zagrała panią Gienię, woźną w tulczyńskiej szkole.

Aktorka mieszka w Poznaniu na ‘Ratajach’. Nie lubi prac domowych i nie liczy się z obowiązującymi trendami w modzie. Uwielbia wygodne sportowych ubraniach.

d14hxpw

Po wojnie poznała starszego o 30 lat aktora i reżysera Stanisława Brylińskiego. Przeżyli razem 6 lat. Nie zdążyli wziąć ślubu, ponieważ Bryliński zmarł na zapalenie opon mózgowych. Aktorka należała do klubu pisarzy w Katowicach. Pisała nowele i opowiadania. Ma także talent plastyczny.

W 2001 roku Krystyna Feldman otrzymała nagrodę za całokształt twórczości na festiwalu ‘Prowincjonalia 2001’ (Wrzesień).

d14hxpw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14hxpw