Pierwszy weekend Planete Doc Review
Za nami pierwsze pokazy festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc Review. Wiele z nich odbywało się z towarzyszeniem twórców, a także bohaterów dokumentów.
Niewątpliwym wydarzeniem było sobotnie spotkanie, mające formę wykładu mistrzowskiego z reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych Wernerem Herzogiem. Rozmowę poprowadzili krytyk filmowy Michał Chaciński oraz Pamela Cohn - reżyserka i dziennikarka. Trwające ponad 3 godziny zajęcia masterclass towarzyszyły premierze wydanego przez organizatorów zestawu 14 filmów dokumentalnych autora „Stroszka".
Werner Herzog opowiedział słuchaczom o metodach swojej pracy z operatorem i montażystą, o muzyce towarzyszącej jego realizacjom a także sugerował, co muszą robić początkujący filmowcy, by realizować dobre filmy dokumentalne. Jego zdaniem reżyserzy powinni czytać dużo książek - Herzog wymienił m.in. „Georgiki" Wergiliusza, którymi inspirował się niejednokrotnie przy pracy czy dzieła Francoisa Rabelais a także przeczytał fragmenty własnej prozy.
Twórcy, jego zdaniem, powinni też zrezygnować z dużej ilości dubli i dokrętek a także ze storyboardu. Zamiast tego mogą skierować się ku, jak to określił Werner Herzog - „ekstazie prawdy" i pracować nad głębokim porozumieniem z bohaterem czy aktorem. Reżyser przedstawił również szczegóły swojego najnowszego projektu filmowego - będzie to dokument opowiadający o niedawno odkrytych we Francji naskalnych malowidłach prehistorycznych. Film ten zostanie zrealizowany w formacie 3D.
Podczas niedzielnego wykładu mistrzowskiego z publicznością festiwalu spotkał się realizator filmów animowanych Martin Strange-Hansen. Podczas warsztatów przedstawił szczegółowo swój najnowszy projekt - zestaw animacji „Pinly i Flau" dla nastoletnich widzów. Filmy te przeznaczone są do emisji na telefonach komórkowych. Realizacja tych krótkich metraży została dofinansowana przez Duński Instytut Filmowy a ich dystrybucja jest w Danii darmowa dzięki operatorom sieci komórkowych.
Podczas projekcji filmowych z festiwalową publicznością spotkał się m.in. reżyser filmu opowiadającego o jednym dniu z życia więźnia odsiadującego wyrok dożywocia w Rosji - „17 sierpnia" - Aleksander Gutman. Reżyser zrealizował swój film w koprodukcji z polskim producentem.
W swoim najnowszym filmie filmie Gutman, mający na koncie realizację ponad 50 dokumentów skupia się na pokazaniu za pomocą kamery umieszczonej w celi relacji więźnia z Bogiem. -Ten film jest w pewnym sensie odbiciem narodu rosyjskiego- mówił podczas spotkania reżyser. "17 sierpnia" powstawał 3, 5 roku, a główny bohater traktował jego realizację jako ostatnią nadzieję na możliwość wyjścia z więzienia. Jednak ciążące na nim winy nie uwolniły go od odbywania kary.
Interesującą prezentacją niezależnego polskiego kina dokumentalnego był film „Podziemne państwo kobiet" autorstwa Claudii Snochowskiej-González i Anny Zdrojewskiej ze zdjęciami Marty Dzido. Obraz ten przedstawia zapis rozmów z anonimowymi kobietami, które usunęły w Polsce w nielegalny sposób ciążę. Po seansie publiczność wyraźnie podzieliła się na zwolenników i przeciwników obranego przez autorki konsekwentnie jednostronnego sposobu realizacji.
Zobacz także:
**[
LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[
PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[
WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[
CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) ** Spośród zagranicznych produkcji, jakie znalazły się w programie tegorocznego Planete Doc Review wymienić należy realizowany przez 5 lat kolumbijski film „Grzechy mojego ojca", będący historią pojednania pomiędzy synem barona narkotykowego Pablo Escobara a dziećmi jego ofiar - kolumbijskich polityków zwalczających handel narkotykami, których zamordowanie zlecił
Pablo Escobar. W spotkaniach po pokazach filmu uczestniczył syn Escobara - który dziś żyje pod zmienionym nazwiskiem jako Sebastian Marroquin.
- Odczuwam na sobie ciężar odpowiedzialności i uważam że jako syn mojego ojca mam obowiązek podjęcia próby zbliżenia do jego ofiar i poproszenie ich o wybaczenie (...). Wróciłem do przeszłości po to, by moc zwrócić się do młodych ludzi, którzy być może chcieliby zaangażować się w przemysł narkotykowy z przesłaniem o którym mówię w filmie - narkotyki nikomu nie przynoszą niczego dobrego, niszczą relacje międzyludzkie i doprowadzają do tragedii" - mówił bohater filmu.
- To, co szczególnie skłoniło mnie do projektu pracy z Nicholasem - reżyserem filmu to było to, że on chciał te historię pokazać z perspektywy wszystkich tych dzieci, a nie pokazywać ją wyłącznie przez pryzmat moich osobistych doświadczeń. Dzięki takiej optyce, jaką on zaproponował ta cała historia jest znacznie bardziej zrównoważona. Film miał swoją premierę w Kolumbii w grudniu w 2009 roku. Jego premierę poprzedziły wypowiedzi prasowe zarówno przedstawicieli lewicy jak i prawicy że jest to droga, którą warto żeby Kolumbia obrała na drodze do rozwiązań pokojowych, na drodze do pokoju.
W niedzielę wieczorem odbyła się premiera filmu „Koniec Rosji" w reżyserii Michała Marczaka. Produkcja ta opowiada o codziennym życiu sześciu żołnierzy stacjonujących w bazie militarnej na północnych krańcach Rosji. Po projekcji z publicznością spotkała się cześć ekipy filmowej - m.in. operator Radosław Ładczuk, producentka Marianna Rowińska oraz reżyser Maciej Cuske, który pracował przy produkcji jako tłumacz. Twórcy opowiedzieli o nieporozumieniach językowych na planie, a także o tym, jak udało im się zrealizować film mimo problemów ze zdobyciem zgody na filmowanie od rosyjskiej armii.
„Koniec Rosji" podczas festiwalu będzie można jeszcze zobaczyć 15 i 16 maja. Film ten bierze udział w jednym z konkursów towarzyszących Planete Doc Review - obok innych 17 tytułów walczy o Nagrodę Magicznej Godziny. W jury tego konkursu filmy oceniają reżyser Paweł Łoziński, holenderska artystka realizująca prace video-artu Jeanette Groenendaal oraz dokumentalista z Hiszpanii Raul de la Fuente.
Pierwszym nagrodzonym tytułem na tegorocznej edycji festiwalu jest „Full Metalowa Wiocha" autorstwa Sung Hyung Cho, który to tytuł otrzymał statuetkę „Nos Chopina" dla najlepszego dokumentu muzycznego. Ten niemiecki film, opowiadający o niewielkiej wiosce, w której co roku odbywa się festiwal muzyki heavymetalowej zostanie pokazany szerokiej publiczności 13 maja.
- edycja festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc Review potrwa do 16 maja.
Więcej informacji o imprezie: www.docreview.pl.
Zobacz także:
**[
LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[
PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[
WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[
CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **